Univerzitný email a Office 365

Ako sa prihlásim do univerzitného emailu v Office 365?

Cez webové rozhranie

Stačí navštíviť túto adresu (outlook.com/uniba.sk) a budete automaticky presmerovaní na prihlasovaciu stránku Univerzity. Ak by ste linku zabudli, vždy môžete nájsť odkaz na https://moja.uniba.sk.

Prihlasovacie údaje sú:

  • UniverzitnyLogin (pričom UniverzitnyLogin je priezvisko s číslom, slúži napríklad ako prihlasovacie meno do AISu) 
  • Heslo do systému je Vaše univerzitné heslo, teda to, ktoré sa používa napríklad aj do AIS-u.

Cez emailového klienta alebo mobilné aplikácie

Prihlásenie do univerzitného e-mailu zo zahraničia

V prípade, ak sa prihlasujete do univerzitného konta Office 365 zo zahraničia (okrem Slovenska, Českej republiky, Rakúska a Maďarska), budete potrebné nastaviť na vašom konte viacfaktorové overenie. Nastavenie overenia je vyžadované každých 30 dní. Návody pre viacfaktorové overenie nájdete na stránke - https://uniba.sk/o-univerzite/rektorat-uk/cit/citps/office365/microsoft-365-multifactor-authentication-manual/.

Aká je moja e-mailová adresa?

Všetky adresy zamestnancov aj študentov sú vo formáte UniverzitnyLoginuniba.sk (pričom UniverzitnyLogin je priezvisko s číslom, slúži napríklad ako prihlasovacie meno do AISu). Zamestnanci možu mať ešte navyše pridelené ďaľšie emailové aliasy, ktoré sú plne ekvivalentné so základnou adresou.

Táto adresa slúži univerzite ako oficiálny kontakt, preto si obsah schránky nezabudnite pravidelne kontrolovať.

Čo všetko ešte ponúka balík Office 365? Ako sa k tomu dostanem?

Office365 je cloudová služba spoločnosti Microsoft. Ponúka e-mail, kalendáre, rôzne komunikačné nástroje a online verziu kancelárskeho balíka Office.

Pomocou konta O365 majú študenti a učitelia možnosť stiahnuť a používať aj doplnkové služby Microsoftu, ako je napr. stiahnutie a inštalácia balíka Office zadarmo.

K zoznamu všetkých aplikácii balíka Office 365 a možnosti stiahnuť a nainštalovať balík Office sa dostanete po prihlásení do Univerzitného emailu, ďalej:

  • kliknite na bodkovaný štvorec vpravo hore -> vyroluje sa vám bočné menu
  • klinite na "Office 365" –> zobrazí sa vám úvodná stránka portálu Office 365
  • po kliknutí na "Všetky aplikácie" uvidíte všetky dostupné aplikácie balíka Office 365
  • stiahnuť a nainštalovať balík office možete kliknutím na "Nainštalujte si Office"

 

Nahlasovanie spamu a phishingu

Kontrola prichadzajúcich správ na UK prechádza viacerými kontrolnými mechanizmami. Ak napriek tomu zaevidujete v svojom INBOXe nevyžiadaný mail použite prosím v emailovom klientovi  doplnok „Report Message“ v slovenskej verzii „Nahlásiť správu“.

Doplnok je dostupný v desktopovej aj webovej verzii Outlooku a aj v niektorých verziách Androidu a IOS. Tlačidlo možno nájsť na hlavnom paneli v sekcii „Domov“, alebo pri webovej verzi Outlooku v troch bodkách pod konkrétnou správou.

Nahlásené maily sú poslané do Microsoftu, kde ich po analýze môžu zakomponovať do filtračných mechanizmov. 

Pomocou doplnku možno nahlásiť 3 kategórie:

  1. Spam (Nevyžiadaná pošta) – nahlasovanie pomáha zdokonaliť filtre rozlišujúce nechcené správy od tých, ktoré chcete dostávať
  2. Phishing (Neoprávnené získanie údajov) – nahlasovanie pomáha zdokonaliť filtre používané na vašu ochranu pred e-mailami, ktoré vám ohrozujú súkromie a bezpečnosť
  3. Not Junk (Nie je nevyžiadané) – nahlasovanie správ, ktoré boli omylom označené ako nechcené pomáha zdokonaliť filtre na zobrazovanie správ, ktoré chcete
Tlačidlo Nahlásiť správu v Outlooku na PC
Tlačidlo Nahlásiť správu v Outlooku na PC
Tlačidlo Nevyžiadaná pošta vo webovej verzii Outlooku
Tlačidlo Nevyžiadaná pošta vo webovej verzii Outlooku