Novinky z ENLIGHTu
Delegácia UK na ENLIGHT Impact Conference

Delegácia Univerzity Komenského v Bratislave sa zúčastnila ENLIGHT Impact Conference v Groningene, kde sa aktívne zapojila do diskusií o prepojení vedy a spoločnosti. Konferencia ponúkla množstvo inšpiratívnych prednášok, workshopov a príležitostí na nadväzovanie nových partnerstiev.
Tešíme sa, že v roku 2027 bude hostiteľom ďalšieho ENLIGHT Impact Conference práve Univerzita Komenského v Bratislave.
ENLIGHT tím pre udržateľnosť na FSEV FEST 2025

ENLIGHT tím pre udržateľnosť na Univerzite Komenského sa zúčastnil FSEV FESTu 2025, kde sme so študentmi diskutovali o udržateľnosti na globálnej úrovni, ako aj v kontexte 17 cieľov udržateľného rozvoja. FSEV FEST, každoročný festival organizovaný študentmi Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK, ponúka priestor na diskusie, vystúpenia a zábavu. V roku 2025 sa festival konal 18. marca a zahŕňal nielen odborné debaty, napríklad o psychologických službách, ale aj kultúrne vystúpenia, vrátane speváckeho zboru Comenius UK a akustického dua Miška Čakváriová. Tento festival je skvelou príležitosťou na podporu komunity fakulty a výmenu odborných aj kultúrnych skúseností.
Duševné zdravie na pracovisku: Medzinárodný workshop v rámci projektu POHODA

Dňa 20. februára sa v rámci projektu POHODA uskutočnil medzinárodný workshop o duševnom zdraví na pracovisku. Podujatie spojilo 32 účastníkov vrátane výskumníkov, tvorcov politík, zamestnávateľov a odborníkov na duševné zdravie, aby diskutovali o existujúcich programoch, úlohe zainteresovaných strán a potrebách v tejto oblasti. Prezentácie sa venovali interdisciplinárnym prístupom k duševnému zdraviu, zisteniam z odvetvia kovovýroby a pohľadom rôznych aktérov, pričom ich doplnila panelová diskusia o osvedčených postupoch a výzvach v podpore duševnej pohody zamestnancov.
Medzi hlavné závery patrila potreba štruktúrovaných stratégií pre duševné zdravie, iniciatív vedených zamestnávateľmi a preventívnych opatrení. Odborníci zdôraznili význam angažovanosti vedenia, prispôsobenej podpory v rôznych sektoroch a odbúrania stigmy spájanej s duševným zdravím. Workshop poukázal na dôležitosť spolupráce medzi zamestnávateľmi, odborníkmi na duševné zdravie a tvorcami politík pri vývoji efektívnych a udržateľných programov podpory duševného zdravia na pracoviskách.
POHODA je úspešným projektom v rámci výzvy ENLIGHT Thematic Network.
Nové ENLIGHT kurzy sú otvorené! Prihláste sa teraz!
Dvakrát za akademický rok ENLIGHT zverejňuje kurzy, do ktorých sa môžu prihlásiť študenti všetkých ENLIGHT univerzít.
Nenechajte si ujsť túto neuveriteľnú príležitosť zúčastniť sa na inovatívnych kurzoch a spoznať naše partnerské univerzity.
Naša ponuka je otvorená pre študentov všetkých ENLIGHT univerzít.
Registrácie sú otvorené do 15. apríla 2025.
Viac informácií o ponuke kurzov nájdete TU.
ENLIGHT Student Network konferencia v Göttingene: Udržateľnosť, inkluzivita a mobilita v praxi

V dňoch 27. 2. – 2. 3. sa desaťčlenná delegácia študentstva Univerzity Komenského zúčastnila ENLIGHT Student Network konferencie v nemeckom Göttingene. Hlavnými témami podujatia boli udržateľnosť, inkluzivita a mobilita. Program ponúkol množstvo prednášok, diskusií a interaktívnych workshopov.
Jednou z tém bola problematika greenwashingu – ako firmy zavádzajú zákazníkov tvrdeniami o svojej ekologickosti. Diskutovalo sa o uhlíkových offsetoch, falošných ekoznačkách a o tom, ako spotrebitelia môžu tieto praktiky odhaliť. Medzi zaujímavé príklady udržateľných iniciatív patril projekt Recycled Runway, v ktorom účastníci vytvárali módne kúsky z odpadu, a komunitná kuchyňa Potluck, kde ľudia nielen spolu varili, ale aj diskutovali o udržateľnom životnom štýle.
Ďalším silným momentom konferencie bola debata o inkluzívnej komunikácii. Hovorilo sa o vplyve jazyka na spoločnosť, o podvedomých stereotypoch a o tom, ako môže aj drobná zmena vo výrazoch ovplyvniť pocit spolupatričnosti rôznych skupín ľudí. Praktické cvičenia ukázali, aké predsudky si neuvedomujeme a ako sa ich môžeme naučiť rozpoznávať.
Účastníci sa mohli zapojiť aj do ďalších workshopov, ako Consent, Boundaries, Autonomy Workshop, Active Bystander Training, či Inclusion Toolkits.
Veľkú časť programu tvorili aj diskusie o transdisciplinárnom výskume a jeho limitoch – od nerovnováhy v moci medzi rôznymi odbormi až po problém financovania. Účastníci sa zhodli na tom, že kľúčom k úspechu je otvorenosť, spolupráca a pochopenie, že každá disciplína má svoje limity, ale aj prínosy.
Spomenuté témy boli len zlomkom celkového programu, ktorý ponúkol mnoho ďalších workshopov a prednášok. Konferencia nebola len o odborných diskusiách – nechýbal networking, výmena skúseností a nadväzovanie nových kontaktov. Diskusie pokračovali aj mimo oficiálneho programu a ukázalo sa, že študenti majú veľkú chuť prinášať zmeny nielen na svojich univerzitách, ale aj v širšom spoločenskom kontexte.
Aliancia ENLIGHT hodnotila rok 2024 a predstavila nové výzvy

5. decembra 2024 sa vo Vedeckom parku Univerzity Komenského uskutočnilo výročné stretnutie zástupcov UK zapojených do aktivít v rámci univerzitnej aliancie ENLIGHT. Rekapitulovali úspechy a výzvy uplynulého roku, zdôraznili dôležitosť spolupráce a inovácií vo vysokoškolskom vzdelávaní a potrebu vyššej mobility členov akademickej obce.
Stretnutie otvoril prorektor pre medzinárodné vzťahy Jozef Tancer, ktorý vyzdvihol doterajší pokrok aliancie a postavenia Univerzity Komenského v nej, rovnako ako aj význam medzinárodného partnerstva pre rozvoj univerzít.
Zamestnanci Oddelenia pre ENLIGHT Rektorátu UK prezentovali hlavné aktivity, ktoré sa v r. 2024 udiali. Na UK sme zorganizovali 4 kurzy BIP (Blended Intensive Programmes) – Zimnú školu o falošných správach na EBF UK, na FMFI kurz o AI pre všetkých a kurz o komplexnom riešení environmentálnych problémov, na LF zase zorganizovali kurz o rozvíjaní kritického myslenia. BIPy, kurzy kombinujúce online výučbu na domovskej univerzite s týždňovým pobytom na zahraničnej partnerskej univerzite, si získavajú obľubu u študentov a študentiek, v prebiehajúcom akademickom roku sa ich v rámci aliancie uskutoční 16.
V r. 2024 tiež UK uspela v grantových výzvach ENLIGHT+, napríklad s projektom Kde všade môžeme nájsť matematiku? od Márie Slavíčkovej z FMFI UK či o skúsenosti zo spoločných edukačných záhrad štyroch univerzít, ktoré predstavil Martin Šebesta z PriF UK.
Inovácie, udržateľnosť a mobilita ako priority
Súčasťou stretnutia boli prednášky o inováciách vo výučbe. Daniel Klimovský a Martina Benzoni Baláž z FiF UK hovorili o svojom kurze Verejná politika na Slovensku, ktorý tento rok vyhral ocenenie ENLIGHT Teaching & Learning Award. Kurz bol dizajnovaný na základe konceptu Challenge-Based Education, ktorý predstavila Lucia Hlavatá z PdF UK. O stúpajúcom vývoji mobilít študentov aj zamestnancov Univerzity Komenského na aliančné univerzity informovali Milan Remiš a Oliver Vavro z Oddelenia pre Erasmus+ rektorátu UK. Ako upozornil Jozef Tancer, práve potreba zvyšovania počtu mobilít bude zásadnou výzvou pre alianciu v nasledujúcom období.Témou zelenej udržateľnosti na UK sa zaoberal Peter Hanajík z PriF UK, ktorý prezentoval príklady dobrej praxe naprieč všetkými fakultami univerzity.
Spolupráca s externým prostredím
Regionálna akadémia je platformou aliancie ENLIGHT pre spoluprácu univerzít s externým prostredím. Kateryna Yakovenko z Oddelenia pre ENLIGHT Rektorátu UK odprezentovala jej aktivity v uplynulom roku, pričom zdôraznila výraznú úlohu Univerzity Komenského pri rozvoji externých partnerstiev v rámci aliancie. Od januára 2024 sa konalo 11 ENLIGHT aktivít Regionálnej akadémie, napríklad prednáška Kancelárie verejného ochrancu práv pre Univerzitu tretieho veku či stretnutie s partnermi z magistrátov Galway, Gentu, Uppsaly Cities in Motion. Dôležitým pokrokom v spolupráci s externým prostredím bude pilotný projekt mikroosvedčení. UK ho pripravuje s občianskym združením Clown Doctors aj pre partnerov z Uppsaly, Groningenu a Göttingenu.
Študenti ako aktívna súčasť aliancie
Študentskí zástupcovia UK Adrián Binka a Šimon Gabčo odprezentovali aktivity Student Network aliancie ENLIGHT. Zdôraznili dôležitosť medzinárodnej spolupráce, zdieľania skúseností a prezentovali možnosti aktívneho zapojenia do rozhodovacích procesov aliancie.
Výzvy do budúcnosti
Stretnutie uzavrel prorektor J. Tancer, ktorý vyjadril spokojnosť s prácou jednotlivých tímov v rámci aliancie a povzbudil k ďalšiemu rozvoju spolupráce. „Aliancia ENLIGHT nám poskytuje jedinečné možnosti nielen na zlepšovanie internacionalizácie, ale aj zvyšovanie kvality nášho vzdelávania a výskumu. V najbližších rokoch nás však čaká náročná cesta s cieľom pripraviť sa na dlhodobú udržateľnosť aliancie,“ uviedol.
Na Univerzite Komenského prepojil inovatívny kurz, ktorý prepojil študentov a pedagógov zo šiestich ENLIGHT univerzít

Na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave sa v dňoch 25. až 30. novembra 2024 uskutočnila druhá iterácia Blended Intensive Programme (BIP) projektu aliancie ENLIGHT s názvom "Fostering Critical Thinking Skills" (Podpora kritického myslenia). Tento inovatívny kurz spojil 28 študentov a 5 pedagógov zo šiestich partnerských univerzít (Bratislava, Bordeaux, Göttingen, Galway, Tartu, Uppsala), ktorí spoločne pracovali na projektoch zameraných na kritické myslenie a kľúčové globálne výzvy, známe ako vlajkové oblasti ENLIGHT: Rovnosť, Zdravie a kvalita života, Digitálna revolúcia a vplyv digitalizácie, Zmena klímy, Energia a obehové hospodárstvo, Kultúra a kreativita.
Kurz pozostával z intenzívnej spolupráce, ktorá vyvrcholila dvojdňovým sympóziom, kde účastníci prezentovali svoje výsledky formou TED-talkov. Medzi prednášajúcich patrili aj Tomáš Hamar a Stanislav Kováč z Ústavu lekárskej terminológie a cudzích jazykov na Univerzite Komenského v Bratislave.
Okrem akademických aktivít bol program obohatený o kultúrnu výmenu, ktorá zahŕňala návštevu hradu Devín, Slovenského národného múzea a prehliadku historického centra Bratislavy. Tento týždeň priniesol nielen nové vedomosti a zručnosti, ale aj medzinárodné priateľstvá a vzácne zážitky. Projekt významne prispel k zviditeľneniu Univerzity Komenského na medzinárodnej úrovni a posilnil jej postavenie v rámci aliancie ENLIGHT.
Úspechy UK v ENLIGHT grantových výzvach 2024

Univerzita Komenského v Bratislave dosiahla početné úspechy v prvých grantových výzvach univerzitnej aliancie ENLIGHT. Do výziev sa zapojilo viac ako 1000 akademikov a akademičiek z desiatich aliančných univerzít a predložili spolu 80 projektov.
Vo výzvach ENLIGHT Thematic Networks (ETN), Incubator Grants a ENLIGHT+ sa Univerzita Komenského podieľala na 22 predložených projektoch, pričom 7 z nich bolo podporených v celkovej hodnote 142 470 EUR. Projekty boli predložené ôsmymi fakultami, pričom do ich prípravy bolo zapojených 64 zamestnancov a zamestnankýň UK.
Vo výzve ENLIGHT Thematic Networks získal podporu projekt koordinovaný tímom z Fakulty sociálnych a ekonomických vied, nazvaný POHODA. Tím vedený profesorkou Elenou Lisou sa bude v spolupráci s akademikmi a akademičkami z Univerzity v Uppsale a Univerzity v Gente zaoberať podporou duševného zdravia na pracovisku z interdisciplinárneho hľadiska. Tím z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky a Prirodovedeckej faktuly vedený profesorom Zdenkom Machalom je tiež spolu s tímami z Gentu a Tartu súčasťou konzorcia PLANTED, ktoré sa bude zaoberať udržateľným čistením odpadových vôd na báze mikropolutantov.
Dva tímy z Univerzity Komenského sú tiež partnermi v úspešných projektoch v rámci výzvy Incubator Grants. Podporu získal projekt DEF-SSC, ktorý sa zameriava na navrhovanie vzdelávacích prístupov pre inteligentné a udržateľné mestá a komunity budúcnosti. Tím z Fakulty sociálnych a ekonomických vied vedený docentom Jurajom Buzalkom bude v projekte spolupracovať s Univerzitou v Baskicku, Univerzitou v Uppsale a Univerzitou v Groningene. Druhým úspešným projektom je EURSEC: Russia’s War Against Ukraine and New Spaces of Security and Insecurity in Europe. V tomto projekte sa tím UK vedený docentkou Oľgou Gyárfášovou spája s tímami z Univerzity v Tartu, Univerzity v Gente a Univerzity v Bordeaux.
Tri projekty UK boli podporené aj v rámci výzvy ENLIGHT+. Projekt Figuring out Y, vedený docentkou Márou Slávičkovou z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky, sa zameriava na popularizáciu matematiky prostredníctvom komunitných aktivít v detskej literatúre. Doktorka Andrea Fábiková z Úseku pre vzdelávanie a sociálne veci RUK vedie projekt Gender Equality and LGBT+ Inclusive Environments, ktorý podporuje vytváranie inkluzívneho a bezpečného prostredia pre LGBT+ študentstvo a zamestnanectvo. V rámci projektu sa uskutoční seminár v Bratislave, na ktorom si partneri z UK, Univerzity v Baskicku a Univerzity v Galway vymenia skúsenosti a osvedčené postupy. Tretím úspešným projektom, University Gardens for Learning and Collaboration, vedený doktorom Radovanom Šebestom z Prírodovedeckej fakulty, sa zaoberá podporou ekologického a komunitného záhradníctva na univerzitách.
Všetkým víťazom srdečne blahoželáme! Víťazné projekty nepochybne podporia naše spoločné poslanie riešiť zložité globálne výzvy, podporovať spoluprácu medzi inštitúciami a inšpirovať študentov a pedagógov. Ďalšie grantové výzvy pripravuje univerzitná aliancia ENLIGHT aj v roku 2025 – a už teraz sme zvedaví na vaše projekty!
Medzinárodný úspech kurzu Verejná politika na Slovensku

Univerzita Komenského sa z Teaching and Learning konferencie v Tartu vrátila s medzinárodným úspechom. Kurz "Verejná politika na Slovensku" totiž získal ocenenie Teaching and Learning Award. Univerzitná aliancia ENLIGHT tak ocenila implementáciu inovatívnych vzdelávacích metód, ako aj silný dôraz na učenie sa praxou a spoluprácu s externým prostredím v rámci kurzu.
Kurz Verejná politika na Slovensku vedie docent Daniel Klimovský spolu s doktorandkou Martinou Benzoni Baláž na Katedre politológie FiF UK. Pedagogická dvojica pracuje s príkladmi najlepších medzinárodných praktík. Povzbudzuje študentov a študentky k rozvoju kritického myslenia a kreativity prostredníctvom problémovo orientovaného prístupu. Na kurze sa pracuje v malých skupinách a študenti i študentky nadväzujú kontakty s rôznymi zainteresovanými aktérmi z mimouniverzitného prostredia. Napríklad Metropolitný inštitút Bratislavy tak zadáva každej študentskej skupine semestrálnu úlohu, sleduje a komentuje jej pokrok a má aj dôležité slovo pri záverečnom hodnotení.
Vďaka metóde learning-by-doing získavajú študenti a študentky kompetenciu identifikovať problémy, analyzovať ich, navrhovať inovatívne riešenia a pripravovať odborne zdôvodnené politické dokumenty. „K študentkám a študentom pristupujeme vo výučbovom procese ako k plnohodnotným partnerom. Naším zámerom je nielen ich niečo naučiť, ale tiež ich podporiť v ich vlastnom osobnostnom raste a vytvárať im reálne príležitosti na to, aby zdokonaľovali svoje zručnosti a zvyšovali kľúčové kompetencie,“ hovorí docent Daniel Klimovský. Dôraz sa v celom vzdelávacom procese kladie aj na rozvoj vodcovských a manažérskych zručností, ktoré sú zásadné z hľadiska úspešného plnenia úloh.
Kurz Verejná politika na Slovensku vybrala medzinárodná študentská porota spomedzi desiatich nominovaných kurzov z aliančných univerzít. Porota pritom ocenila predovšetkým interdisciplinárny model kurzu, zapojenie miestnych externých aktérov, prípravu študentov na reálnu odbornú prax, ale aj zapojenie študentov do spoluvytvárania metód hodnotenia. „Práve tento riskantný a inovatívny prístup k vyučovaniu a učeniu nás naozaj, ale naozaj nadchol,“ dodala členka poroty.
A aké sú ďalšie plány pre kurz Verejná politika na Slovensku? "Aktuálne máme ambíciu rozšíriť kurz dovnútra univerzity a tiež ho chceme internacionalizovať. Sme teda pripravení privítať u nás aj študentov z iných fakúlt univerzity a chceme ho ponúknuť aj zahraničným študentom. Predovšetkým medzi univerzitami v aliancii ENLIGHT si chceme nájsť partnerov, s ktorými budeme následne pracovať na spoločných zadaniach, pričom tieto sa nebudú musieť týkať iba mesta Bratislavy, ale aj iných zaujímavých miest. V ideálnom scenári budú slovenskí študenti môcť spolunavrhovať riešenia aj pre iné mestá, a naopak, nielen naši, ale i zahraniční študenti budú spoluvytvárať riešenia pre Bratislavu." vraví Daniel Klimovský.
Teaching and Learning Award je aktivitou univerzitnej aliancie ENLIGHT, ktorá má za cieľ šíriť príklady dobrej praxe naprieč aliančnými univerzitami a vyjadriť úprimné poďakovanie tým, ktorí vkladajú mimoriadne úsilie do zlepšovania vzdelávania.