Ja som ENLIGHT

Chcete sa dozvedieť viac o skúsenostiach študentov Univerzity Komenského s ENLIGHT mobilitami? Prečítajte si niektorý z ich príbehov. 

Ponuku aktuálnych hybridných kurzov, na ktoré sa môžete prihlásiť nájdete tu.

Ponuku aktuálnych online kurzov, na ktoré sa môžete prihlásiť nájdete tu

Damián Palašta, Právnická fakulta

Študent právnickej fakulty stojí pred tehlovým domom s rukami vo vačku

Volám sa Damián, študujem na Právnickej fakulte UK a momentálne som v poslednom ročníku magisterského štúdia. V rámci štúdia sa venujem menej tradičným oblastiam práva, a to najmä regulácii nových technológií, napríklad právnej úprave umelej inteligencie a taktiež sa čiastočne venujem medzinárodnému právu.

✔️Prečo ste sa rozhodli pre ENLIGHT mobilitu?

Zaujímam sa o nové technológie z pohľadu právnej regulácie a je mi blízke medzinárodné prostredie preto, keď som videl možnosť prihlásiť sa na kurz „AI for non-IT students“ na University of Tartu, tak som neváhal a prihlásil sa.

✔️Ako by ste zhodnotili prácu v medzinárodnom tíme?

Každá tímová práca je zaujímavá a zároveň špecifická, ale takmer vždy prínosná. V prípade mojej skupinky sme boli študenti z rôznych univerzít a z iných kultúrnych pomerov, čo prispelo najmä k väčšej tvorivosti tímu. Odporúčam každému zažiť takúto diverzitu, pretože to rozvinie schopnosť hlbšie pochopiť zmysel aktivity a spôsob myslenia ľudí. Samozrejme v online časti bola spolupráca ťažšia čo je prirodzené, avšak veľmi sme si užili spoločné aktivity na University of Tartu.

✔️Čo sa Vám na ENLIGHT mobilite najviac páčilo?

Najviac sa mi páčil interaktívny spôsob výučby ako napríklad vytvorenie návrhu aplikácie, ktorá pomáhala pri šetrení energií v domácnosti a mala zároveň spĺňať moderné štandardy kladené na užívateľské rozhrania. Spôsob vedenia seminárov bol taktiež inovatívny a jednotliví prednášajúci boli veľmi kvalitní a erudovaní vo svojich odboroch. Mimo vzdelávacích aktivít sa mi najviac páčila rôznorodá komunita, kde sme sa mohli lepšie spoznať a zažiť pár pekných spoločných aktivít.

Alexandra Urbanová, Fakulta managementu

Volám sa Saška a som študentkou 1.ročníka magisterského štúdia na Fakulte Managementu UK v odbore Dátová analytika v manažmente. Okrem štúdia vyučujem na strednej škole Databázové aplikácie, venujem sa copywritingu v oblasti cestovania na Slovensku a počas leta pracujem v zahraničí.

✔️Prečo ste sa rozhodli pre ENLIGHT mobilitu?

Rada prijímam nové výzvy, spoznávam nových ľudí a posúvam svoje hranice. Zaujalo ma pracovať v diverzifikovanom tíme ľudí a spoločne vypracovať projekt na tému globalizácie a migrácie, o ktorej som dovtedy počula iba z médií, no nikdy som nešla do hĺbky tejto problematiky.

✔️Ako by ste zhodnotili prácu v medzinárodnom tíme?

Práca bola zo začiatku veľmi náročná. Predsa len sme boli študenti z úplne iných odborov, s inými záujmami a samozrejme z iných krajín, rodín, zvykov atď. Dohodnúť sa na spoločnom výsledku našej práce v online prostredí bol naozaj oriešok. Keď sme sa po pár týždňoch online kurzu stretli osobne, nerozumeli sme si. Keďže som už mala skúsenosť so štúdiom v zahraničí vďaka programu Erasmus +, a teda skúsenosti s prácou v medzinárodnom tíme, myslela som si, že to bude pre mňa jednoduché. Opak bol pravdou. Naučila som sa ustúpiť, rešpektovať a prijať odlišný postoj. ENLIGHT mi dal možnosť vystúpiť z komfortnej zóny a prehĺbiť si svoje „soft skills“.

✔️Čo sa Vám na ENLIGHT mobilite najviac páčilo?

Už spomínaná práca v medzinárodnom prostredí bola sama o sebe obohacujúca. Avšak, medzi najlepšie zážitky by som zaradila „on site week“. Týždeň sme strávili na univerzite v belgickom meste Gent. Pripravili si pre nás mnohé úlohy a kurzy, medzi ktorými bol aj večer s afganskými utečenkami. Rozprávali nám neskutočné príbehy o tom, ako sa im podarilo utiecť, čo všetko museli obetovať, ako k nim pristupovala belgická spoločnosť, aké sú ich najväčšie obavy a každodenné výzvy. Bol to dychberúci zážitok, ktorý by som každému priala zažiť a vidieť problém migrácie aj z druhej strany, nie iba z tej našej - mnohokrát sebeckej. Počas tohto večera neostalo ani jedno oko suché...

Richard Lukačka, Fakulta sociálnych a ekonomických vied

Volám sa Richard Lukačka, študujem na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK, odbor Verejná politika a momentálne idem do 2. ročníka magisterského štúdia. Venujem sa environmentálnym témam a participácii aktérov vo verejnom priestore.

✔️Prečo ste sa rozhodli pre ENLIGHT mobilitu?

Na ENLIGHT mobilitu som sa rozhodol ísť vďaka mojej fakulte, ktorá dala do povedomia, že existuje možnosť participovať na kurze v Belgickom Gente. Keďže išlo o environmentálnu tému “The Climate Neutral City Mission”, tak som neváhal a prihlásil som sa. Tým, že to fungovalo ako kurz navyše k môjmu štúdiu, tak to bolo flexibilné. Neskôr týždenný pobyt v samotnom Gente bol veľmi obohacujúci, či už ako pre študenta, ktorý absolvuje mobilitu alebo ako cestovateľa, ktorý videl krásne mesto s inou kultúrou.

✔️Ako by ste zhodnotili prácu v medzinárodnom tíme?

Práca v medzinárodnom tíme bola veľmi zaujímavá, v tom zmysle, že všetci sme pochádzali z inej univerzity a iného študijného prostredia. To nám veľmi pomáhalo kriticky prichádzať s rôznymi variantmi riešení a diskutovať o nich. Mne osobne sa veľmi dobre spolupracovalo, a to, že sme všetci boli skvelá partia, to bol krásny doplnok na celom výmennom pobyte.

✔️Čo sa Vám na ENLIGHT mobilite najviac páčilo?

Najviac sa mi na ENLIGHT mobilite páčil ten samotný formát. Nebola to klasická výučba nejakých ťažko intelektuálnych diskusií plných teórií, ale praktické nápady a myšlienky, ktoré sme počas toho týždňa v Gente využili v tzv. Challange Based Education. Mali sme za úlohu pomôcť chudobnej mestskej časti s klimatickou neutralitou. Vidieť tú mestskú časť, počuť príbehy ľudí z tej časti, odbornú obec, nápady a nakoniec riešenia, ktoré sme priniesli ako celá ENLIGHT skupina študentov bola krásna skúsenosť. Vidieť mesto plné bicyklov a vidieť, že všetko sa dá, keď sa chce a zároveň vidieť mentalitu ľudí, ktorí nie sú k sebe zlí a sú ochotní si pomáhať je krásna inšpirácia pre nás Slovákov sa učiť týmto vlastnostiam.