Ja som ENLIGHT
Chcete sa dozvedieť viac o skúsenostiach (nielen) študentov Univerzity Komenského s ENLIGHT mobilitami? Prečítajte si niektorý z ich príbehov.
Ponuku aktuálnych hybridných kurzov, na ktoré sa môžete prihlásiť nájdete tu.
Ponuku aktuálnych online kurzov, na ktoré sa môžete prihlásiť nájdete tu.
Prof. Anna Pilková, Fakulta managementu
My name is Anna Pilková. I am a professor and head of the Department of Strategy and Entrepreneurship at Comenius University in Bratislava, Faculty of Management.
Why did you choose your field of teaching/research?
Since my childhood, I have been engaged in teaching. However, due to personal reasons (health issues), I couldn't go to study pedagogy, but I went to study secondary commercial school and then the University of Economics. I realised, and my professors assured me that I also like research. During my university studies, I have participated in students' science activities and won national and international awards. In the last year of my university studies, I received an offer to work as an assistant professor and do my PhD studies at the University of Economics. I accepted this offer and started to work on different research projects related to managing companies and industries. I interrupted my teaching and research career for 15 years, working in top managerial banking positions. However, after returning to Comenius University, Faculty of Management, I discovered that many managerial practice topics deserve in-depth research. This was a good inspiration for me to start researching issues related to banking regulations and entrepreneurship.
What do you like the most about your current occupation?
I like teaching very much, particularly sharing my practical experiences with young students. I also like to develop new teaching and learning approaches during which students can obtain practical experiences and skills. Of course, working on research topics either in interdisciplinary teams or international teams is very challenging and interesting for me, too.
How did you hear about ENLIGHT?
We got this information from the rectorate when they looked for partners from topics we are involved in our research and teaching areas..
What motivated you to participate in ENLIGHT?
I like to work in international teams and gain new knowledge from my colleagues, which we can then apply here and thus get even closer to the international level
Did participating in ENLIGHT grow your professional network?
Definitely, yes. I found exciting and good contacts and friends in the ENLIGHT arena.
What is your biggest takeaway from your experience with ENLIGHT?
That our knowledge, but also what we do is competitive and we can contribute to the development of the ENLIGHT club.
How do you feel participation in ENLIGHT has changed your perception of collaboration/research/education?
Participation in the ENLIGHT project has reinforced my experience so far that the international dimension, both in the field of collaborative research and teaching, significantly multiplies the creation of added value in these areas, which would require several times more effort and time to achieve if handled by a single institution. And much of the knowledge would not even be available in such a short time.
How would you describe ENLIGHT in two sentences?
ENLIGHT is an association of very interesting and highly professional European higher education institutions. It provides a great opportunity for students and teachers to take advantage of the European knowledge potential for the acquisition of knowledge, but also for further research.
If you were to recommend ENLIGHT to a colleague, what would you say?
Take advantage of the opportunities offered by the ENLIGHT project, in particular to find partners for your research topics, to learn about new methods and approaches to teaching, and last but not least to visit major European universities as part of the collaboration.
What is the best book you read/listened to in the past year?
Unfortunately, I don't have much time to read novels, fiction etc., but I have friends who I admire for being able to find time to follow the "news" on this book market in addition to their workload. And they give me tips, which I usually ask them for twice a year: before Christmas and before the holidays. However, last year, off the recommended list, I read with interest Lee Kuan Yew's “From the Third World to the Elite. The Success Story of Singapore”. It is admirable where Singapore has come from and where it has gone in a generation thanks to the leader Lee Kuan Yew.
Damián Palašta, Právnická fakulta
Volám sa Damián, študujem na Právnickej fakulte UK a momentálne som v poslednom ročníku magisterského štúdia. V rámci štúdia sa venujem menej tradičným oblastiam práva, a to najmä regulácii nových technológií, napríklad právnej úprave umelej inteligencie a taktiež sa čiastočne venujem medzinárodnému právu.
✔️Prečo ste sa rozhodli pre ENLIGHT mobilitu?
Zaujímam sa o nové technológie z pohľadu právnej regulácie a je mi blízke medzinárodné prostredie preto, keď som videl možnosť prihlásiť sa na kurz „AI for non-IT students“ na University of Tartu, tak som neváhal a prihlásil sa.
✔️Ako by ste zhodnotili prácu v medzinárodnom tíme?
Každá tímová práca je zaujímavá a zároveň špecifická, ale takmer vždy prínosná. V prípade mojej skupinky sme boli študenti z rôznych univerzít a z iných kultúrnych pomerov, čo prispelo najmä k väčšej tvorivosti tímu. Odporúčam každému zažiť takúto diverzitu, pretože to rozvinie schopnosť hlbšie pochopiť zmysel aktivity a spôsob myslenia ľudí. Samozrejme v online časti bola spolupráca ťažšia čo je prirodzené, avšak veľmi sme si užili spoločné aktivity na University of Tartu.
✔️Čo sa Vám na ENLIGHT mobilite najviac páčilo?
Najviac sa mi páčil interaktívny spôsob výučby ako napríklad vytvorenie návrhu aplikácie, ktorá pomáhala pri šetrení energií v domácnosti a mala zároveň spĺňať moderné štandardy kladené na užívateľské rozhrania. Spôsob vedenia seminárov bol taktiež inovatívny a jednotliví prednášajúci boli veľmi kvalitní a erudovaní vo svojich odboroch. Mimo vzdelávacích aktivít sa mi najviac páčila rôznorodá komunita, kde sme sa mohli lepšie spoznať a zažiť pár pekných spoločných aktivít.
Alexandra Urbanová, Fakulta managementu
Volám sa Saška a som študentkou 1.ročníka magisterského štúdia na Fakulte Managementu UK v odbore Dátová analytika v manažmente. Okrem štúdia vyučujem na strednej škole Databázové aplikácie, venujem sa copywritingu v oblasti cestovania na Slovensku a počas leta pracujem v zahraničí.
✔️Prečo ste sa rozhodli pre ENLIGHT mobilitu?
Rada prijímam nové výzvy, spoznávam nových ľudí a posúvam svoje hranice. Zaujalo ma pracovať v diverzifikovanom tíme ľudí a spoločne vypracovať projekt na tému globalizácie a migrácie, o ktorej som dovtedy počula iba z médií, no nikdy som nešla do hĺbky tejto problematiky.
✔️Ako by ste zhodnotili prácu v medzinárodnom tíme?
Práca bola zo začiatku veľmi náročná. Predsa len sme boli študenti z úplne iných odborov, s inými záujmami a samozrejme z iných krajín, rodín, zvykov atď. Dohodnúť sa na spoločnom výsledku našej práce v online prostredí bol naozaj oriešok. Keď sme sa po pár týždňoch online kurzu stretli osobne, nerozumeli sme si. Keďže som už mala skúsenosť so štúdiom v zahraničí vďaka programu Erasmus +, a teda skúsenosti s prácou v medzinárodnom tíme, myslela som si, že to bude pre mňa jednoduché. Opak bol pravdou. Naučila som sa ustúpiť, rešpektovať a prijať odlišný postoj. ENLIGHT mi dal možnosť vystúpiť z komfortnej zóny a prehĺbiť si svoje „soft skills“.
✔️Čo sa Vám na ENLIGHT mobilite najviac páčilo?
Už spomínaná práca v medzinárodnom prostredí bola sama o sebe obohacujúca. Avšak, medzi najlepšie zážitky by som zaradila „on site week“. Týždeň sme strávili na univerzite v belgickom meste Gent. Pripravili si pre nás mnohé úlohy a kurzy, medzi ktorými bol aj večer s afganskými utečenkami. Rozprávali nám neskutočné príbehy o tom, ako sa im podarilo utiecť, čo všetko museli obetovať, ako k nim pristupovala belgická spoločnosť, aké sú ich najväčšie obavy a každodenné výzvy. Bol to dychberúci zážitok, ktorý by som každému priala zažiť a vidieť problém migrácie aj z druhej strany, nie iba z tej našej - mnohokrát sebeckej. Počas tohto večera neostalo ani jedno oko suché...
Richard Lukačka, Fakulta sociálnych a ekonomických vied
Volám sa Richard Lukačka, študujem na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK, odbor Verejná politika a momentálne idem do 2. ročníka magisterského štúdia. Venujem sa environmentálnym témam a participácii aktérov vo verejnom priestore.
✔️Prečo ste sa rozhodli pre ENLIGHT mobilitu?
Na ENLIGHT mobilitu som sa rozhodol ísť vďaka mojej fakulte, ktorá dala do povedomia, že existuje možnosť participovať na kurze v Belgickom Gente. Keďže išlo o environmentálnu tému “The Climate Neutral City Mission”, tak som neváhal a prihlásil som sa. Tým, že to fungovalo ako kurz navyše k môjmu štúdiu, tak to bolo flexibilné. Neskôr týždenný pobyt v samotnom Gente bol veľmi obohacujúci, či už ako pre študenta, ktorý absolvuje mobilitu alebo ako cestovateľa, ktorý videl krásne mesto s inou kultúrou.
✔️Ako by ste zhodnotili prácu v medzinárodnom tíme?
Práca v medzinárodnom tíme bola veľmi zaujímavá, v tom zmysle, že všetci sme pochádzali z inej univerzity a iného študijného prostredia. To nám veľmi pomáhalo kriticky prichádzať s rôznymi variantmi riešení a diskutovať o nich. Mne osobne sa veľmi dobre spolupracovalo, a to, že sme všetci boli skvelá partia, to bol krásny doplnok na celom výmennom pobyte.
✔️Čo sa Vám na ENLIGHT mobilite najviac páčilo?
Najviac sa mi na ENLIGHT mobilite páčil ten samotný formát. Nebola to klasická výučba nejakých ťažko intelektuálnych diskusií plných teórií, ale praktické nápady a myšlienky, ktoré sme počas toho týždňa v Gente využili v tzv. Challange Based Education. Mali sme za úlohu pomôcť chudobnej mestskej časti s klimatickou neutralitou. Vidieť tú mestskú časť, počuť príbehy ľudí z tej časti, odbornú obec, nápady a nakoniec riešenia, ktoré sme priniesli ako celá ENLIGHT skupina študentov bola krásna skúsenosť. Vidieť mesto plné bicyklov a vidieť, že všetko sa dá, keď sa chce a zároveň vidieť mentalitu ľudí, ktorí nie sú k sebe zlí a sú ochotní si pomáhať je krásna inšpirácia pre nás Slovákov sa učiť týmto vlastnostiam.