Udržateľnosť na UK
ENLIGHT pracovná skupina Green Office pre udržateľnosť na UK
Úlohou pracovnej skupiny je budovanie informačnej siete udržateľného rozvoja na Univerzite Komenského v Bratislave. Skupina zhromažďuje a šíri informácie na UK o aktivitách, ktoré prispievajú k napĺňaniu 17 cieľov udržateľného rozvoja definovaných Organizáciou Spojených národov (OSN) a podporuje aktivity a výzvy aliancie ENLIGHT súvisiace s agendou udržateľnosti.
Cieľom skupiny je informovať, prepájať a podporovať študentov a zamestnancov, aby udržateľnosť aktívne implementovali do vzdelávania a výskumu, vo fyzickom alebo digitálnom priestore. Víziou je udržateľnosť etablovať ako integrálnu súčasť UK pre budovanie odolnejšej univerzity na poli univerzít a stať sa plnohodnotným partnerom v rámci širšej transformácie na udržateľnú spoločnosť.
Kontaktujte nás emailom na: udrzatelnostuniba.sk
Pridajte sa do informačného kanála na MS Teams: kliknite sem
Kto tvorí tím?

- Martin Bednárik
- Eliška Galovičová
- Peter Hanajík
- Katarína Maťugová
- Anna Nekola
- Martin Šebesta
- Jana Urbánková
Putovná výstava Udržateľnosť na UK: Príklady dobrej praxe na fakultách
Jeden z prvých viditeľných výstupov pracovnej skupiny ENLIGHT pre udržateľnosť na UK je 14-panelová putovná výstava. Prezentuje študentské a fakultné aktivity, ktoré prispievajú k napĺňaniu cieľov udržatelného rozvoja.
Výstavu sme oficiálne predstavili počas networkingového podujatia v Infocentre UK v novembri 2024. Keďže je výstava putovná, malo si ju už príležitosť pozrieť študentstvo, zamestnanectvo a návštevníctvo na rektoráte na Šafárikovom námestí, Fakulte sociálnych a ekonomických vied a Farmaceutickej fakulty.
Po kliknutí na banery nižšie si môžete o jednotlivých aktivitách prečítať viac.
Upracme Slovensko – Univerzita Komenského upratuje

Pracovná skupina ENLIGHT pre udržateľnosť UK zorganizovala v rámci iniciatívy Upracme Slovensko upratovanie v blízkosti Prírodovedeckej fakulty UK a Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. Počas upratovacej prechádzky objavili v okolí fakúlt rôzne druhy bežného, ale aj nezvyčajného odpadu.
Počas dvoch hodín sa piatim členom tímu podarilo naplniť a odniesť štyri vrecia komunálneho a dve vrecia plastového odpadu, plný fúrik skla a starého kovu. Medzi nezvyčajnými úlovkami sa našli lieky, autobatéria v kríkoch, československé mince či staré (ale funkčné) náradie. Vďaka spolupráci s Prírodovedeckou fakultou UK odpad správne vytriedili do kontajnerov. Odvoz ťažkého a objemného odpadu zasa zabezpečili s pomocou organizátorov z iniciatívy Upracme Slovensko, ktorí poskytli podporu a pomoc vo forme rukavíc a vriec.
Iniciatíva Upracme Slovensko je ideálnou formou, ako spojiť príjemnú prechádzku s užitočnou aktivitou, do ktorej sa môže zapojiť študentstvo aj zamestnanectvo univerzity. S heslom "nie je to môj odpad, ale je to moja planéta" tak môžeme prispieť k zlepšeniu životného prostredia, posilniť medziľudské vzťahy a podporiť sa v starostlivosti o svoju planétu.
Prečo je to dôležité?
Zmena klímy je vážnou hrozbou. Cieľom jej ochrany je zastabilizovať globálnu teplotu tak, aby komunity a ekosystémy na celom svete neboli negatívne zasiahnuté rapídne rýchlo sa meniacim počasím a klímou.
Študentské víno na RKCMBF

Oprášili nevyužívané pivnice, aby vyrobili víno. Za výsledok získali ocenenie.
Študenti Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty UK (RKCMBF UK) v Bratislave dorobili v tomto roku v pivnici seminára po prvýkrát vlastné víno. Využili na to podzemné pivnice kňazského seminára, ktoré kedysi slúžili na skladovanie zeleniny.
Kňazský seminár sv. Cyrila a Metoda sídli v historickej budove zo 16. storočia na Kapitulskej ulici, ktorá má v podzemí veľké klenbové pivnice. V jednej z nich kedysi skladovali zemiaky a zeleninu, v posledných rokoch slúžila len ako sklad. Prefekt seminára Peter Pajerský, poučený vinárskou kultúrou v mestskej časti Rača, však videl jej potenciál. Chopil sa ho študent tretieho ročníka Krištof Martinák, ktorý pred aktuálnym štúdiom získal inžiniersky titul v odbore vinohradníctvo a vinárstvo. Do vypratanej pivnice zaobstaral základné potrebné vybavenie a pustil sa spolu s ďalšími študentmi do výroby, z veľkej časti ručne.
Výsledkom je 400 litrov bieleho vína a asi 60 litrov červeného vína. Biele je jednoodrodové veltlínske zelené, ktoré je najtypickejšou malokarpatskou odrodou. Červené je cuvée, teda zmes Dornfelder a Nitrie. Námaha v pivnici sa oplatila. Seminárny veltlín prihlásili do miestnej súťaže, kde od odbornej poroty získal slušných 86,6 bodu zo 100. Za tento výsledok si víno vyslúžilo striebornú medailu.
Prečo je to dôležité?
Udržateľná výroba a spotreba prispievajú k ochrane zdrojov a minimalizácii odpadu. Zodpovedné nakladanie s prírodnými zdrojmi a recyklácia sú nevyhnutné pre udržateľný rozvoj a ochranu planéty.
Študentský spolok PriF UK Sustainability

V rámci Prírodovedeckej fakulty UK (PriF UK) pôsobí študentský spolok PriF UK Sustainability. Zorganizovali viacero SWAPov, Raňajky prírodovedcov v botanickej záhrade, Piknik prírodovedcov v komunitnej záhrade ako aj charitatívnu vianočnú zbierku pre ľudí v núdzi.
Študentstvo zapálené pre zlepšenie klímy a životného prostredia pred niekoľkými rokmi založilo študentský spolok PriF UK Sustainability. Medzi hlavné aktivity spolku patrí organizácia podujatí, ktoré zvyšujú povedomie o udržateľnosti a spájajú aktívnych študentov na PriF UK. Spolok už zorganizoval viacero SWAPov, raňajky prírodovedcov v botanickej záhrade, piknik prírodovedcov v komunitnej záhrade a ďalšie akcie spojené s ochranou životného prostredia a klímy: napríklad túru Objavujme spolu!, v rámci ktorej navštívili výnimočnú lokalitu Sandberg a pozreli si výhľady z prostredia národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla.
Inšpirácia pre udržateľnosť a aktívnu pomoc komunite
Spolok propaguje myšlienky udržateľnosti a inšpiruje, ako môžeme svojím správaním znížiť svoju uhlíkovú stopu, napríklad prechodom na vegetariánsku alebo vegánsku stravu a nosením udržateľnejšej módy. Spolok tiež zorganizoval akcie na podporu ľuďom bez domova.
“PriF UK Sustainability vznikol aj vďaka zapojeniu našej univerzity do aliancie ENLIGHT. Cieľom bolo a je vytvoriť skupinu študentov, ktorá bude aktívne robiť našu fakultu udržateľnejšou a komunitnejšou. Preto všetky tie akcie!” Terézia Zelmanová zo spolku PriF UK Sustainability
PriF UK Sustainability môžete kontaktovať cez Instragram.
Prečo je to dôležité?
Zmena klímy je vážnou hrozbou. Cieľom jej ochrany je zastabilizovať globálnu teplotu tak, aby komunity a ekosystémy na celom svete neboli negatívne zasiahnuté rapídne rýchlo sa meniacim počasím a klímou.
Komunitná záhrada PriF UK

Na Prírodovedeckej fakulte pestujú komunitne a partnersky, bez komerčných hnojív a postrekov.
Komunitná záhrada na Prírodovedeckej fakulte UK (PriF UK) vznikla na jeseň 2018. Odvtedy bolo v záhrade vytvorených viacero prvkov: rôzne postavené vyvýšené záhony, bylinková špirála, altánok, lavičky a hmyzí hotel.
Komunitná záhrada bola koncipovaná ako priestor, ktorý má spájať študentov z rôznych odborov a kde sa naučia permakultúrnym spôsobom pestovania rastlín, ktoré využívajú ich vzájomné vzťahy a javy odpozorované v prírode. V záhrade sa študentstvo učí o partnerskom pestovaní a pestovaní bez použitia komerčných hnojív a pesticídov. Takto sa študenti zapojili do vytvorenia rôznych foriem záhonov na pestovanie rastlín a naučili sa obohacovať pôdu o uhlík pomocou metódy Hügelkultur, pri ktorej sa na vytvorenie záhonov využilo popadané drevo z okolia.
Komunitná záhrada PriF UK je súčasťou predmetu Zelená univerzita, v rámci ktorého sa študentstvo fyzicky stretne s prirodzenejšími spôsobmi pestovania aj počas výučby. Medzi prvky, ktoré v komunitnej záhrade nájdete, sú vyvýšené záhony a bylinková špirála. Na hnojenie používajú vlastný kompost. Okrem toho sa študenti učia ako vyberať vhodné rastliny na pestovanie v rámci času, ktorý strávia v záhrade a tiež aj podmienkam, ktoré v záhrade sú. Počas jesenného semestra vytvorili hubové záhony.
Viac si Komunitnú záhradu môžete pozrieť na webe a Facebooku.
Prečo je to dôležité?
Udržateľné mestá zabezpečujú kvalitné bývanie, verejnú dopravu a zelené plochy pre všetkých. Bezpečné, inkluzívne a odolné mestá sú kľúčové pre zlepšenie života ľudí a ochranu životného prostredia.
Debatný spolok Právnickej fakulty UK

Debatný spolok Právnickej fakulty UK (PraF UK) predstavuje unikátny priestor, ktorý ponúka študentom možnosť rozvíjať svoje argumentačné schopnosti a právne myslenie.
Aktivitu organizuje predseda Študentskej časti Akademického senátu PraF UK Šimon Gabčo spolu s bývalými študentmi doktorandského štúdia a súčasnými vyučujúcimi. Spolok je otvorený pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o právo a diskusie v oblasti legislatívy a ústavného práva.
Primárnym cieľom spolku je simulácia rokovania národnej rady, kde sa účastníci stretávajú s aktuálnymi témami, rozdelení do tímov na základe žrebovania. Tímy následne musia obhajovať pridelenú stranu, bez ohľadu na ich osobné presvedčenie. Táto forma debaty umožňuje študentom rozvíjať schopnosť argumentovať a hľadať relevantné fakty a dôkazy na podporu svojich stanovísk, čo je kľúčové pre budúcich právnikov. Táto metóda ich zároveň učí, že v právnej praxi nie je dôležité vždy veriť v to, čo človek obhajuje, ale mať schopnosť obhájiť rôzne stanoviská s rovnakou presvedčivosťou.
Odborné debaty ako cesta k profesionálnemu rastu
„Debaty tohto formátu sú na univerzitách v zahraničí úplný štandard. Chceli sme to priniesť aj na našu fakultu a vytvoriť študentom možnosť učiť sa obhajovať svoj názor podložením argumentov. To je cenná zručnosť. Naviac, študenti si môžu prísť pozrieť aj exhibičné debaty, kde sa často argumentuje na ústavnoprávne témy, o ktoré je aj celospoločenský záujem. Debatný spolok má od začiatku veľký úspech, preto budeme určite pokračovať aj v tomto akademickom roku.“ Predseda Študentskej časti Akademického senátu Praf UK Šimon Gabčo
Debatný spolok organizuje aj špeciálne exhibičné debaty, kde si pozývajú odborníkov z praxe, prevažne profesorov so zameraním na ústavné právo, ktorí svojimi vedomosťami a skúsenosťami obohacujú diskusie. Tieto exhibičné debaty slúžia nielen ako príležitosť na rozšírenie znalostí študentov, ale aj vytvárajú priestor na osobnostný a profesionálny rast.
Instagram: @debatyprafuk
Prečo je to dôležité?
Mier a silné inštitúcie podporujú spravodlivosť a rovnosť. Eliminácia korupcie, posilnenie právneho štátu a ochrana ľudských práv prispievajú k bezpečnejšej a spravodlivejšej spoločnosti.
PraF UK sadí les

Ako utužiť komunitu a pomôcť životnému prostrediu? Vysaďte spolu 1 200 stromčekov a uvarte si guláš!
Katedra správneho a environmentálneho práva Právnickej fakulty UK (PraF UK) sa zapojila do projektu Milión stromov pre Slovensko. Na pomoc si pozvala študentov a zamestnancov našej fakulty aj študentský spolok ELSA Bratislava a Alumni klub PraF UK.
Za dobrým nápadom sú vždy šikovní ľudia a inak tomu nebolo ani keď sa Katedra správneho a environmentálneho práva PraF UK zapojila do projektu „Milión stromov pre Slovensko“. Na pomoc si pozvala študentov a zamestnancov našej fakulty a aj študentský spolok ELSA Bratislava a Alumni klub PraF UK. A tak sa vo štvrtok 9. novembra 2023 naši zamestnanci a študenti zúčastnili podujatia pod názvom „PraF UK sadí les!".
„Sme veľmi radi, že sa nám spolu s našimi študentmi, zamestnancami a priateľmi fakulty podarilo prispieť k ochrane životného prostredia v rámci projektu 'Milión stromov pre Slovensko'. Spoločnými silami sme vysadili 1 200 stromčekov, čím sme nielen zlepšili kvalitu nášho životného prostredia, ale zároveň sme upevnili komunitného ducha našej fakulty." JUDr. Matúš Michalovič, PhD.
PraF UK spája komunitu pri ochrane prírody
V náročnom lesnom teréne Malých Karpát v blízkosti obce Kuchyňa sa počas jedného dňa podarilo vysadiť 1 200 mladých stromčekov. Ani chladné počasie, ktoré v ten deň vystriedalo predošlé teplé dní, neodradilo dobrovoľníkov, ktorí venovali svoj čas a energiu zlepšovaniu životného prostredia v našej krajine. Samozrejme, na zahriatie bol k dispozícii teplý čaj a o hlad sa postaral na mieste starostlivo uvarený guláš na slovo vzatými odborníkmi.
Akciu plánujú zopakovať aj tento rok. Všetci študenti, zamestnanci a absolventi PraF UK budú mať príležitosť zapojiť sa do tejto významnej aktivity, ktorá nielen prispieva k zlepšeniu životného prostredia, ale aj k budovaniu silnejších vzťahov v rámci fakulty. Výsadba stromčekov bude prebiehať podobne ako minulý rok – v príjemnej atmosfére, kde sa stretne celá komunita fakulty s cieľom pomôcť obnoviť slovenské lesy.
Prečo je to dôležité?
Zmena klímy je vážnou hrozbou. Cieľom jej ochrany je zastabilizovať globálnu teplotu tak, aby komunity a ekosystémy na celom svete neboli negatívne zasiahnuté rapídne rýchlo sa meniacim počasím a klímou.
Deň zdravia na PdF UK

Deň zdravia na Pedagogickej fakulte UK (PdF UK) je určený na šírenie povedomia o zdraví medzi študentmi aj pedagógmi. Účastníci dostali informácie o svojom krvnom tlaku, hladine cukru v krvi a ďalších telesných hodnotách. Navyše každý získal praktické rady ako zlepšiť svoje zdravie a predchádzať možným problémom.
Fakultný deň zdravia na PdF UK je jedinečnou príležitosťou pre študentov aj zamestnancov získať prehľad o svojom zdravotnom stave. Každý účastník si môže nechať skontrolovať základné zdravotné hodnoty ako sú krvný tlak, hladina cukru v krvi a pomer svalov a tuku, a získať cenné rady týkajúce sa zdravého životného štýlu. Táto akcia, organizovaná v spolupráci so Študentskou časťou Akademického senátu PdF UK a Bratislavským spolkom medikov, podporuje povedomie o dôležitosti prevencie a povzbudzuje k aktívnej starostlivosti o naše zdravie.
Starostlivosť o zdravie ako spoločná výzva
Okrem dňa zdravia organizuje fakulta aj ďalšie podujatia zamerané na zdravie a pomoc. Jedným z nich je Kvapka krvi, ktorá dáva študentom aj zamestnancom možnosť zapojiť sa do darovania krvi priamo na pôde fakulty. Tento dôležitý čin nielen pomáha tým, ktorí to potrebujú, ale tiež posilňuje pocit spolupatričnosti a zodpovednosti voči komunite.
Fakulta prostredníctvom týchto aktivít podporuje šírenie osvety a starostlivosti o zdravie, a to nielen prostredníctvom odborných vedomostí, ale aj praktických príležitostí na zlepšenie fyzickej kondície a prevenciu ochorení.
Prečo je to dôležité?
Cieľom je zabezpečiť pre každého dostupnú zdravotnú starostlivosť, prevenciu chorôb a bezpečné prostredie. Zníženie úmrtnosti a podpora zdravého životného štýlu sú kľúčové pre zdravú a produktívnu spoločnosť.
SWAP oblečenia na Pedagogickej fakulte UK

Študentská časť Akademického senátu Pedagogickej fakulty UK (PdF UK) organizuje viacero osvetových podujatí, medzi nimi aj SWAP, čiže výmenné burzy. Na fakulte sa konal SWAP oblečenia, ale aj SWAP kníh a spoločenských hier. Niektoré zo SWAPov zorganizovali v spolupráci so spoločnosťou Ekocharita.
SWAP je podujatie, ktorým fakulta podporuje ekologickejší prístup k móde a podporuje vznik študentskej aj pedagogickej komunity. SWAP má množstvo výhod – pomáha znižovať textilný odpad, šetriť zdroje, podporovať udržateľnú módu a zlepšovať povedomie o ekologických otázkach. Navyše je to skvelá príležitosť dať oblečeniu druhú šancu, stretnúť nových ľudí a aktívne sa zapojiť do života našej komunity.
„Na PdF UK sme ako Študentská časť Akademického senátu PdF UK zorganizovali dokopy už tri SWAPy: dva boli zamerané na výmenu oblečenia a jeden na knihy. Naším cieľom bolo jednak prispieť k zlepšeniu ochrane klímy, ale aj podporiť študentský život na fakulte. V tejto iniciatíve budeme pokračovať aj naďalej a veríme, že sa to na našej fakulte stane tradíciou.“
Michaela Mladá, členka Študentskej časti Akademického senátu PdF UK
Prečo je to dôležité?
Udržateľná výroba a spotreba prispievajú k ochrane zdrojov a minimalizácii odpadu. Zodpovedné nakladanie s prírodnými zdrojmi a recyklácia sú nevyhnutné pre udržateľný rozvoj a ochranu planéty.
Freshers’ Day: Ako zvládnuť medicínu s prehľadom a bez vyhorenia

Freshers’ Day je uvítací dňa pre novoprijatých študentov medicíny v slovenskom a anglickom študijnom programe, ktorý pravidelne organizuje Bratislavský spolok medikov. V rámci neho v spolupráci s Lekárskou fakultou UK zorganizovali interaktívny workshop zameraný na zvýšenie psychickej odolnosti študentstva.
Workshop viedli odborníci a odborníčky v kognitívno-behaviorálnej psychoterapii a študenti sa v rámci neho dozvedeli, čo je to stres, prečo je pre nás aj dôležitý a ako ho efektívne zvládať.
Prednášajúci objasnili, ako je to s prokrastináciou a ako si úspešne riadiť študijné úlohy bez zbytočného odkladania. Študentstvu dali aj rady, ako si užiť študentský život a neohrozovať pritom svoje duševné zdravie, a spôsoby, ako si dlhodobo zvyšovať svoju psychickú odolnosť potrebnú nielen na štúdium, ale hlavne na prácu s pacientmi. „Úspešní ľudia vedia výkon vyvažovať oddychom, a tým zvyšujú svoju kapacitu,“ vysvetľuje psychológ Michal Bača, a dodáva, že pred ďalšou záťažou je dôležitá regenerácia.
Aktivita The Tree of Kindness pomôže študentom rozvíjať zmysel pre láskavosť k sebe a k ostatným. „Napíšte pre druhých pozitívny odkaz alebo radu, ktorá vám pomohla. Na strome prianí si môžete prečítať odkazy od spolužiakov a tiež nájsť informácie o tom, ako a kde vyhľadať odbornú psychologickú pomoc,“ radí psychologička a koučka Katarína Milová.
Snahou LF UK je starostlivosťou o duševné zdravie, dostupnosťou k odborným službám prispievať k zlepšeniu kvality zdravia a života v spoločnosti
Prečo je to dôležité?
Cieľom je zabezpečiť pre každého dostupnú zdravotnú starostlivosť, prevenciu chorôb a bezpečné prostredie. Zníženie úmrtnosti a podpora zdravého životného štýlu sú kľúčové pre zdravú a produktívnu spoločnosť.
Kvalitné vzdelávanie v Bratislavskom spolku medikov

Bratislavský spolok medikov na Lekárskej fakulte UK (LF UK) organizuje viaceré spoločenské a vzdelávacie podujatia. Spája a utužuje študentskú komunitu a prostredníctvom svojich klubov otvára dôležité témy spolu s medzinárodnými organizáciami a sieťami. Spolok pôsobí od roku 1920 a je dôležitou a nepostrádateľnou študentskou centrálou.
Bratislavský spolok medikov ponúka študentom medicíny širokú paletu vzdelávacích aktivít, ktoré presahujú rámec klasických prednášok. Prostredníctvom týchto iniciatív sa študenti môžu hlbšie ponoriť do medicínskych tém, rozvíjať praktické zručnosti a pripraviť sa na budúcu kariéru lekára. Vzdelávacie aktivity robia interaktívnou a hravou formou, aby sa čo najviac priblížili študentstvu: v menších skupinách a formou diskusie a praktických ukážok.
Vzdelávacie aktivity BSM
Špecializované kurzy:
Chirurgické šitie: Rozvíjajte svoje manuálne zručnosti prostredníctvom kurzov chirurgického šitia na rôznych úrovniach.
EKG kurzy: Získajte pevné základy v interpretácii elektrokardiografických záznamov a porozumte rôznym srdcovým arytmiám.
Ultrasonografia a laparoskopia: Objavte fascinujúci svet minimálne invazívnych zákrokov prostredníctvom praktických kurzov.
Kurzy prvej pomoci: Naučte sa poskytovať prvú pomoc v rôznych núdzových situáciách a staňte sa záchrancom pre svojich blízkych.
Interaktívne workshopy:
Večer so špecializáciou: Stretnite sa s odborníkmi z rôznych medicínskych odborov a získajte cenné rady o jednotlivých špecializáciách.
Clinical skills event: Súťažte s ostatnými študentami medicíny v riešení klinických prípadov a zdokonaľujte svoje diagnostické schopnosti.
Veda a výskum:
Výskumné stáže: Zapojte sa do aktuálneho medicínskeho výskumu a prispejte k rozvoju vedy.
Účasť na konferenciách: Získajte prehľad o najnovších vedeckých poznatkoch a nadviažte kontakty s odborníkmi z celého sveta.
Vzdelávanie pre verejnosť:
Nemocnica u medvedíka: Učte deti o zdraví zábavnou formou a rozvíjajte v nich kladný vzťah k medicíne.
Osvetové prednášky: Informujte verejnosť o dôležitých zdravotných témach a prispejte k prevencii ochorení.
Medzinárodnou spoluprácou k zlepšeniu podmienok pre medikov aj pacientov
Neoddeliteľnou vnútornou súčasťou spolku sú kluby. Jedným zo štyroch klubov, ktoré v rámci spolku pôsobia, je Klub za ľudské práva a mier. Spolu s ďalšími 117 krajinami tvorí sieť SCORP, ktorú spája víziu sveta, kde má každý človek rovnaký a plný nárok na ochranu svojich ľudských práv. V rámci edukácie sa venuje problematike ľudských práv v kontexte lekárskej etiky, vyvracaniu xenofóbnych názorov, rovnoprávnosti žien v medicíne a mnohým ďalším.
Bratislavský spolok medikov je viac než len študentská organizácia. Je to živá komunita študentov, ktorí sú zjednotení vášňou pre medicínu a túžbou neustále sa zlepšovať. Ak hľadáš príležitosť rozvíjať svoje znalosti, zručnosti a osobnosť, pridaj sa k nám!
Prečo je to dôležité?
Globálna spolupráca je nevyhnutná pre splnenie cieľov udržateľného rozvoja. Spájanie síl medzi krajinami, organizáciami a spoločnosťami podporuje udržateľný rozvoj a riešenie globálnych výziev.
Simulačné centrum učí medikov aj laikov zachraňovať životy

Centrum podpory medicínskeho vzdelávania Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine UK (JLF UK) zachraňuje životy pacientov pomocou simulačných technológií vo vzdelávaní. Vzdeláva nielen budúcich medikov, ale aj laickú verejnosť.
Centrum podpory medicínskeho vzdelávania vzniklo prirodzeným vývojom a rešpektovaním potrieb inovatívneho moderného a bezpečného vzdelávania na základoch Simulačného centra, ktoré na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine UK pracuje od roku 2012 ako prvé simulačné centrum lekárskej fakulty na Slovensku.
Centrum vychádza z vízie, že nácvik procedurálnych a mäkkých klinických zručností lekárov a ďalších zdravotníckych pracovníkov má prebiehať v bezpečnom prostredí s rešpektovaním individuálnych schopností a princípu bezpečnosti pre pacienta.
Praktické vzdelávanie pre študentov aj komunitu
Okrem toho, že centrum slúži na praktické vzdelávanie študentstva JLF UK, venuje sa aj práci pre komunitu materských, základných a stredných škôl v regióne, ako aj neziskových organizácií a spolkov ZŤP, dôchodcov a záujmových klubov.
Obohacuje vzdelávanie o zaujímavé súťažné projekty ako MEDGAMES a MEDGAMES JUNIOR, ktoré preveria použiteľnosť získaných vedomostí a zručností v praxi.
https://www.facebook.com/cpmvJLF
https://www.instagram.com/simcentrejf
Prečo je to dôležité?
Vzdelávanie je základom rozvoja a pokroku. Zabezpečenie inkluzívneho a kvalitného vzdelania pre všetkých pomáha eliminovať nerovnosti a vytvára príležitosti pre lepšiu budúcnosť a zamestnanosť.
Znižovanie nerovností v rómskej osade Bambusky v Martine

V rámci Centra Univerzitnej pastorácie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine UK pôsobí misijný tím, ktorý je súčasťou Centra univerzitnej pastorácie Martin (Cupko). Misijný tým je to skupina študentiek, ktoré majú v srdciach misijný oheň a svoj voľný čas venujú deťom v rómskej osade Bambusky.
V rámci svojich aktivít sa členky misijného tímu snažia spájať propagovať myšlienky rovnosti a toho, že každé dieťa v tomto svete je jedinečné a dôležité. Členky tímu podporujú deti v rozvíjaní svojich talentov. Deti si s pomocou svojich učiteľov pripravili program aj na Cupko ples, kde vystupovali už dvakrát.
Spolupracujú aj s Pápežskými misijnými dielami, kde na internáte spravili zbierku predávaním čokoládok Sladká pomoc pre chudobné deti na svete.
Sila malých gest a veľkých snov
„Zistili sme, že ak využijeme svoj voľný čas užitočne a darujeme ho niekomu s láskou, vráti sa nám 100-násobne späť. V rómskej osade Bambusky nerobíme nič veľké ani náročné, len trávime čas s deťmi a ukazujeme im, že patria do spoločnosti rovnako ako ostatné. Čas trávime spievaním, tancovaním, maľovaním, hraním futbalu a tak im prejavujeme trošku lásky. Chceme deťom ukázať, aby sa nebáli mať veľké sny a sú pre tento svet dôležité.“
Členky misijného tímu
Prečo je to dôležité?
Pre spravodlivejší svet je potrebné znížiť nerovnosti medzi krajinami aj vnútri nich. Zabezpečenie rovnosti príležitostí a boj proti diskriminácii pomôže každému dosiahnuť svoj potenciál.
Excelentné vzdelávanie na Filozofickej fakulte

Filozofická fakulta UK (FiF UK) kontinuálne zlepšuje kvalitu vzdelávania a reaguje na najnovšie trendy. Vďaka kurzu o inovatívnej výučbe sa tak rozširuje okruh novej generácie pedagogičiek a pedagógov, pre ktorých má byť učenie nielen o získavaní poznatkov, ale aj o zážitku z poznania.
Katedra pedagogiky FiF UK ponúka vyučujúcim vrátane doktorandskej obce už štvrtý rok kurz Ako inovatívne učiť. Ten je zameraný na aktívne vyučovacie metódy, napr. na využívanie hier a videí, prístupov zameraných na proces premýšľania, nielen generovania správnej odpovede či online formy hodnotenia. Predmet je akreditovaný britskou Staff and Educational Development Association (SEDA), vďaka čomu získajú jeho absolventi a absolventky medzinárodne uznávaný certifikát.
Nový pohľad na výučbu inšpiroval absolventku kurzu Martinu Benzoni Baláž z Katedry politológie FiF UK k významnej premene predmetu Verejná politika na Slovensku. O kvalite inovovaného kurzu, ktorý vedie spolu so svojím kolegom z katedry Danielom Klimovským, svedčí aj zisk prestížnej ceny a absolútneho prvenstva na konferencii aliancie ENLIGHT Teaching and Learning.
Prečo je to dôležité?
Vzdelávanie je základom rozvoja a pokroku. Zabezpečenie inkluzívneho a kvalitného vzdelania pre všetkých pomáha eliminovať nerovnosti a vytvára príležitosti pre lepšiu budúcnosť a zamestnanosť.
Lídrom v rodovej rovnosti je Filozofická fakulta UK aj jej študentstvo

Filozofická fakulta UK (FiF UK) je lídrom v presadzovaní rodovej rovnosti na našej univerzite. Vytvára prijímajúce prostredie, podporuje inkluzivitu a neustále pracuje na zlepšovaní rovnosti príležitostí.
V roku 2001 vzniklo Centrum rodových štúdií na FiF UK, prvá inštitúcia na slovenskej akademickej pôde tohto charakteru. Mariana Szapuová, Andrea Fábiková a Janka Kottulová sú členkami Komisie pre rodovú rovnosť a rovnosť príležitostí na UK. Dôležitým míľnikom v tejto oblasti bolo aj prijatie Plánu rodovej rovnosti FiF UK v roku 2022.
Téma rodovej rovnosti rezonuje aj v študentských kruhoch fakulty. Príkladom je činnosť študentského spolku LIGHT*, ktorý vytvára prijímajúce prostredie pre kvír študentstvo a zamestnanectvo. Víziou spolku je ovplyvňovať a meniť prostredie univerzity smerom k väčšej inkluzivite a rovnosti a vysielať pozitívny signál verejnosti. Darí sa mu to aj vďaka LIGHT* kvír festivalu, ktorý každoročne organizuje. Na fakulte pôsobí aj študentská ombudsmanka Simona Kutná, ktorá vystupuje na obranu akademických a iných práv študentstva.
Prečo je to dôležité?
Rodová rovnosť je základom spravodlivej spoločnosti. Elimináciou diskriminácie zabezpečíme rovnaké príležitosti pre všetkých. Vďaka tomu sa môžu plnohodnotne uplatniť vo všetkých sférach života.
Fakultný festival – neformálne vzdelávanie aj priestor na diskusiu o udržateľných témach

FSEV FEST je fakultný festival plný zaujímavých diskusií, prominentných hostí, ale aj zábavy a chutného jedla. Konal sa v priestoroch Fakulty sociálnych a ekonomický vied UK (FSEV UK). Festival spája mladých ľudí, vytvára priateľské vzťahy, učí študentstvo organizačným schopnostiam a tímovej práci a prispieva na dobrú vec.
Úvod podujatia patril premiére obnovenému spolku Univerzitnému speváckemu zboru Comenius UK. Hlavným bodom FSEV FESTu 2023 boli 3 panelové diskusie – enviropanel, politický panel a panel rešpektu. Panel rešpektu sa venoval najmä mentálnemu zdraviu a nenávisti na internete. Enviropanel dal priestor absolventom fakulty, ktorí sa venovali environmentálnym témam už počas štúdia a hostia z politického panelu po diskusii dostali po diskusii vianočnú ružu v kvetináči, ktorá ich tešila dlhšie ako kytica z rezaných kvetov. FSEV Fest 2023 sa zameral aj na charitatívne zbierky Dobro sa ti vráti pre azylové domy a útulky pre zvieratá. Súčasťou festivalu bol aj SWAP oblečenia.
„Súčasťou univerzitného vzdelávania je aj neformálne vzdelávanie a budovanie vzťahu k akademickej komunite. Organizovanie fakultného festivalu študentmi a študentkami dáva nielen priestor ich kreativite, ale aj možnosť ukázať svoje preferencie, formulovať svoje názory, vytvárať komunitu v priestore svojej alma mater. Využívať v plnom rozsahu akademické slobody a byť rovnocenným partnerom či partnerkou ostatným členom a členkám akademickej obce pri tvorbe vízie a stratégie fungovania fakulty. To považujeme v dnešnej dobe za kľúčové a dôležité pre zapojenie mladých ľudí do verejného života.“
Lucia Mokrá, dekanka FSEV UK
Prečo je to dôležité?
Udržateľné mestá zabezpečujú kvalitné bývanie, verejnú dopravu a zelené plochy pre všetkých. Bezpečné, inkluzívne a odolné mestá sú kľúčové pre zlepšenie života ľudí a ochranu životného prostredia.
Záhrada pre komunitu na fakulte aj susedstvo

Komunitná záhrada vznikla z myšlienky vytvoriť priestor na podporu komunitných procesov a synergií medzi rôznymi aktivitami prebiehajúcimi na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK (FSEV UK). Projekt ponúka jedinečné možnosti pre kultúrne i spoločenské podujatia, vzdelávacie a výskumné aktivity, ako aj priestor pre pasívny aj aktívny oddych priamo v areáli univerzity.
Od svojho vzniku v roku 2019 je komunitná záhrada miestom pre rozmanité vzdelávacie aktivity ako semináre študentov a prednášky hosťujúcich lektorov. Organizovali sa tu prednášky o udržateľnosti či o ľudských právach. Na druhej strane slúži aj ako oddychová a voľnočasová zóna. Študenti tu organizovali napríklad večerné premietanie filmov, prednášky o histórii mesta, Book Swap či Piknik pod (psycho)hviezdami.
Zaujímavosťou tiež je, že komunitná záhrada posilňuje nielen komunity v rámci fakulty, ale poskytuje priestor aj pre akcie občianskych združení v okolí fakulty, napríklad pre OZ Náš prievoz. Tento rok pripravili zahraničné študentstvo psychológie ochutnávku typických jedál ich krajiny. Pridalo sa aj študentstvo FSEV UK a Erasmus+. Akcia sa volala Chuťová fiesta, ktorá bola spojená v komunitnej záhrade aj s kvízom. Toto je jedna z aktivít, z ktorej by študenti radi vytvorili v komunitnej záhrade tradíciu.
Prečo je to dôležité?
Udržateľné mestá zabezpečujú kvalitné bývanie, verejnú dopravu a zelené plochy pre všetkých. Bezpečné, inkluzívne a odolné mestá sú kľúčové pre zlepšenie života ľudí a ochranu životného prostredia.
Pohyb ako liek: Deti s rakovinou vymenili nemocnicu za „olympijský“ štadión

V sobotu 11. mája 2024 vzplanul na atletickom štadióne Fakulty telovýchovy a športu UK (FTVŠ UK) olympijský oheň a viala vlajka s piatimi kruhmi pre deti a rodiny zápasiace s rakovinou.
FTVŠ UK spolu so Slovenským olympijským a športovým výborom a lekármi z Lekárskej fakulty UK rozhýbali detských bojovníkov s onkologickým ochorením. Najdôležitejšou pridanou hodnotou bol sociálny rozmer tohto podujatia. Rodiny, ktoré pricestovali z rôznych kútov Slovenska sa spoznali či opäť stretli a vymenili si zážitky a skúsenosti.
Deti tak pre zmenu necvičili v transplantačných boxoch alebo v spoločenskej miestnosti Národného ústavu detských chorôb, ani za obrazovkami s MS Teams, ale mohli zažiť súťaženie na štadióne s regulárnymi symbolmi olympizmu. Na FTVŠ UK vznikol aj výskumný tím, ktorý sa priamo venuje deťom s rakovinou a zaoberá napríklad aj účinkom telesného cvičenia a výživy na črevný mikrobióm a kvalitu života vyliečených onkologických pacientov.
Prečo je to dôležité?
Cieľom je zabezpečiť pre každého dostupnú zdravotnú starostlivosť, prevenciu chorôb a bezpečné prostredie. Zníženie úmrtnosti a podpora zdravého životného štýlu sú kľúčové pre zdravú a produktívnu spoločnosť.
Študentstvo pomohlo mestu Bratislava zveľadiť a skrášliť areál športovísk

Pravidelný pohyb pomáha zlepšovať fyzické a psychické zdravie a je aj skvelým spôsobom, ako spoznať nových ľudí a nadviazať priateľstvá.
Študentstvo Fakulty telesnej výchovy a športu UK (FTVŠ UK), Ekonomickej univerzity v Bratislave a Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety dňa 17. júna 2024 spojili svoje sily a zúčastnili sa dobrovoľníckej akcie Naše mesto 2024, kde pomáhali revitalizovať, skrášľovať a zveľaďovať športoviská areálu Domka na Mamateyovej ulici v Petržalke. Spoločnými silami sa im podarilo ekologicky odstrániť burinu a iné porasty z ihrísk, natrieť časti obvodového plota, revitalizovať a odstrániť prekážky z motodráh.
Prečo je dôležité starať sa o športoviská?
Príjemné prostredie motivuje k pravidelnému cvičeniu a zlepšuje celkový zážitok zo športu. Navyše zmodernizované a dobre udržiavané športoviská znižujú riziká úrazov a sú bezpečnejším miestom pre zdravý rast detí a mládeže. Takéto aktivity môžu zároveň slúžiť ako netradičný a zábavný teambuilding a príležitosť na vznik nových priateľstiev.
Prečo je to dôležité?
Udržateľné mestá zabezpečujú kvalitné bývanie, verejnú dopravu a zelené plochy pre všetkých. Bezpečné, inkluzívne a odolné mestá sú kľúčové pre zlepšenie života ľudí a ochranu životného prostredia.
Vzdelávací program We Think Circular

Na pôde Fakulty managementu UK (FM UK) pod hlavičkou organizácie Inštitútu cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) bol pripravený pilotný ročník vzdelávacieho programu – We Think Circular, vďaka ktorému sa študenti tretieho a piateho ročníka ako budúci uchádzači o prácu budú lepšie rozumieť problematike obehového hospodárstva, environmentálnym témam a klimatickej zmene v širšom kontexte, uvidia príležitosti v oblastiach spojených s cirkulárnou ekonomikou.
Cieľom programu je, aby absolventi získané poznatky dokázali využiť v praxi a podieľali sa na rozvoji cirkularity v jednotlivých profesijných oblastiach. Tento program sa skladá z troch teoretických modulov a troch praktických modulov. Moduly sú ú doplnené o prepojenie na zručnosti budúcnosti a potrebné mäkké zručnosti budúcich uchádzačov/-k o rôzne pracovné pozície. Pomocou týchto vedomostí budú lepšie pripravení aj na trh práce, ktorého budúcnosťou sú práve „zelené pracovné miesta“, ktoré si budú vyžadovať nové zručnosti. FM UK sa zameriava na integráciu problematiky udržateľnosti s cieľom prispieť k inovácii a obsahovej diverzifikácii predmetov v rámci existujúcich študijných programov.
Organizácia INCIEN je zložená z tímu expertiek, ktoré sa zameriavajú na vývoj nástrojov, ich prepojenie s praxou a tvorbou nových politík a regulácií. Našou spoločnou snahou je vytvárať spoluprácu s výskumnými, či štátnymi inštitúciami, s neziskovým sektorom, podnikateľským sektorom a odborníkmi v rôznych oblastiach, a spoločne hľadať udržateľnú cestu z environmentálneho, ale aj z ekonomického pohľadu. S touto spoluprácou FM UK plánuje pokračovať a jej snahou je vytvoriť možnosti pre organizovanie ďalších ročníkov.
Prečo je to dôležité?
Udržateľná výroba a spotreba prispievajú k ochrane zdrojov a minimalizácii odpadu. Zodpovedné nakladanie s prírodnými zdrojmi a recyklácia sú nevyhnutné pre udržateľný rozvoj a ochranu planéty.
Týždeň zodpovednosti na Fakulte managementu

Na Fakulte managementu UK (FM UK) sa pravidelne koná Týždeň zodpovednosti pre študentov 3. ročníka. Prebieha v rámci výučby predmetu Medzinárodné ekonomické vzťahy.
Týždeň zodpovednosti bol iniciovaný vyučujúcou doc. Mihaľovou s cieľom zvýšiť záujem študentov o aktuálne spoločenské témy a motivovať ich k zodpovednosti v rôznych oblastiach. Formát podujatia sa rokmi vyvíjal a aktuálne vytvára priestor na podujatia, ktoré prinášajú zaujímavé témy týkajúce sa našej zodpovednosti (tej individuálnej, ale aj spoločenskej, či národnej a medzinárodnej).
Počas Týždňa zodpovednosti je výučba v rámci predmetu (prednáška aj semináre) nahradená podujatiami na témy dotýkajúce sa rôznym spôsobom zodpovednosti (ako študentov, budúcich manažérov, ale aj občanov). Iniciátormi podujatí a teda aj ponúknutých tém sú samotní študenti, ktorí určujú formát podujatia (prednáška, diskusia, workshop) a pozývajú si zaujímavých hostí.
Posledný ročník (2023) priniesol 3 podujatia organizované študentkami 3. ročníka
Nicol Kormošová a Emma Leviusová zorganizovali prednášku na tému „udržateľné podnikanie“, o svojej skúsenosti hovoria: „Organizovať prednášku v rámci Týždňa zodpovednosti bola pre nás výborná skúsenosť, z ktorej sme sa veľa naučili najmä v oblasti udržateľného podnikania. Bola to pre nás príležitosť na zlepšenie našich organizačných zručností a prehĺbenie vedomostí, z ktorej budeme čerpať aj v budúcnosti. Veríme, že prednáška bola prínosná nie len pre nás, ale aj pre našich spolužiakov...“
Ďalšie dve študentské podujatia sa dotkli témy finančnej gramotnosti a mentálneho zdravia.
Okrem študentských podujatí prebehli v rámci Týždňa zodpovednosti ešte dve prednášky, obe na tému „ESG “ (Environmentálne, sociálne a riadiace kritériá), ale každá z iného uhla pohľadu. Najprv sa naša absolventka Miroslava Plevová (SmartHead) pokúsila študentom priblížiť „ESG a udržateľnosť“ - čo to znamená pre firmy a aká bude rola manažérov. Na ďalšej prednáške sa dvaja hostia, Peter Škyrta (KPMG) a Petra Csefalváyová (INCIEN) pokúsili spoločne študentom predstaviť „ESG ako praktický nástroj pre manažérov“, pričom priblížili aj kontext prečo vôbec o pilieroch ESG dnes tak intenzívne diskutujeme a poukázali aj na to, že zverejňované informácie v tejto oblasti možno niekedy označiť za zelené klamstvá („v angl. green washing).
Týždeň zodpovednosti vyvrcholil náučným a komickým zároveň - divadelným predstavením priamo v učebni FM UK s názvom „GreenIsTheNewBlack“ v podaní divadelného zoskupenia Čalado Medzipriestor.
Viac informácií o poslednom ročníku podujatia nájdete tu.
Prečo je to dôležité?
Vzdelávanie je základom rozvoja a pokroku. Zabezpečenie inkluzívneho a kvalitného vzdelania pre všetkých pomáha eliminovať nerovnosti a vytvára príležitosti pre lepšiu budúcnosť a zamestnanosť.
Trojsten: Združenie mladých nadšencov pre vedu s medzinárodným dosahom

Trojsten je občianske združenie, ktoré organizuje aktivity v matematike, fyzike a informatike pre študentov základných a stredných škôl. História ich korešpondenčných seminárov siaha až do 80. rokov minulého storočia.
V súčasnosti majú stovky riešiteľov korešpondenčných seminárov, ktorí po ukončení strednej školy často pokračujú v prírodovednom smere, ktorému sa venovali práve v ich seminároch. Mnohí z nich študujú na najlepších svetových univerzitách a dosahujú významné úspechy vo vede, výskume, alebo pracujú v prestížnych organizáciách po celom svete.
Nad netradičnými príkladmi si láme hlavu veľký medzinárodný tím
Niektoré z ich aktivít sa podarilo expandovať aj do zahraničia a zúčastňujú sa ich tisíce študentov po celom svete. Súťaže Náboj sú známe už vo viac ako 15 krajinách a popularizujú matematiku a fyziku po celej Európe. Všetkými aktivitami sa snažia budovať komunitu mladých nadšencov pre prírodné vedy a odovzdávať im svoje znalosti, často nad rámec učiva základnej a strednej školy. Ich komunitu tvoria študenti základných, stredných a vysokých škôl, ale aj vysokoškolskí pedagógovia, vedeckí pracovníci a zamestnanci rôznych renomovaných firiem.
Všetky aktivity Trojstenu organizujú dobrovoľníci vo svojom voľnom čase. Často sa z aktívnych riešiteľov po nástupe na vysokú školu stávajú noví organizátori, ktorí takýmto spôsobom posúvajú komunitu Trojstenu na mladšie generácie. Taktiež sa snažia organizovať svoje aktivity čo najefektívnejšie a najdostupnejšie, aby každý študent mal šancu zapojiť sa do ich aktivít bez ohľadu na to, z akého prostredia pochádza.
Prečo je to dôležité?
Vzdelávanie je základom rozvoja a pokroku. Zabezpečenie inkluzívneho a kvalitného vzdelania pre všetkých pomáha eliminovať nerovnosti a vytvára príležitosti pre lepšiu budúcnosť a zamestnanosť.
Matfyzácka komunitno-experimentálna záhrada

Oddelenie environmentálnej fyziky (OEF) na Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK (FMFI UK) sa spolu s finančnou podporou OZ Alumni FMFI UK pustilo do revitalizácie zanedbanej záhrady nachádzajúcej sa pri západnej strane pavilónu F2 FMFI UK. Víziou je jej čiastočná revitalizácia a vybudovanie komunitnej záhrady, ktorá by okrem relaxu mohla poskytnúť aj priestor pre pilotné exteriérové experimenty. Záhrada by prepojila komunitu študentov a pedagógov s experimentálnym výskumom zameraným na moderné poľnohospodárstvo s budúcim potenciálom v boji proti klimatickej kríze.
Jedným z výskumov, ktoré sa na Oddelení environmentálnej fyziky realizujú je aj využitie nízkoteplotnej plazmy a plazmou aktivovanej vody (PAV) v modernom poľnohospodárstve. Za týmto účelom sú vykonávané experimenty na rastlinách či ich semienkach v laboratórnych podmienkach. PAV je voda, ktorá prišla do kontaktu s plazmou, čím bola obohatená o aktívne častice. Semená ošetrované či kultivované v PAV vykazujú vyššiu klíčivosť či rýchlejší rast a vývoj mladých sadeníc. Zavlažovanie rastlín PAV prispieva k ich rýchlejšiemu rastu, vyššiemu obsahu chlorofylu a karotenoidov a tiež k zvýšeniu úrody bez použitia chemických hnojív. Ošetrenie infikovaných rastlín môže viesť k inaktivácii patogénnych mikroorganizmov a zbaveniu sa patogénov bez použitia pesticídov.
Experimentálne laboratórium na čerstvom vzduchu
Cieľom projektu je vytvoriť priestor, kde bude možné realizovať experimenty podobného druhu. Záhrada teda umožní prechod experimentov z laboratórnych podmienok do podmienok bližším reálnemu poľnohospodárstvu. Vybudovaním tohto jedinečného relaxačno-edukačno-výskumného priestoru sa prispeje k zvyšovaniu všeobecného povedomia žiakov, študentov, pedagógov a širšej verejnosti o globálnych environmentálnych problémoch a možných metódach ich zmierňovania. V neposlednom rade revitalizácia zanedbaného priestoru záhrady prispieva k aktívnemu udržiavaniu zelených priestranstiev v okolí fakulty.
Prečo je to dôležité?
Udržateľné mestá zabezpečujú kvalitné bývanie, verejnú dopravu a zelené plochy pre všetkých. Bezpečné, inkluzívne a odolné mestá sú kľúčové pre zlepšenie života ľudí a ochranu životného prostredia.
Fakultné podujatia, ale aj prepájanie s ďalšími univerzitami (EBF)

Spolok J. M. Hurbana je kresťanský študentský spolok, ktorého túžbou je vytvárať prostredníctvom podujatí a rôznych aktivít priestor na rozvoj a budovať silnú komunitu.
Medzi jeho aktivity patrí najmä organizovanie celofakultných podujatí a vydávanie časopisu Evanjelický teológ, ktorý je odosielaný do cirkevných zborov na Slovensku. Spolok má vyše 20 členov. Členstvo má možnosť využívať priestory spolku, organizovať rôzne podujatia a aktívne sa zapájať do ich prípravy. Medzi súčasné aktivity spolku patria napríklad každoročná vianočná kapustnica, jesenná a jarná grilovačka, Lutherfest, fakultný majáles, filmový večer, či šachový a stolnotenisový turnaj. Vznik Spolku Jozefa Miloslava Hurbana sa datuje od roku 1919.
„Na týchto podujatiach chceme budovať vzťahy s ľuďmi, ktorí študujú na iných fakultách. Navštívili sme cirkevný zbor v Modre-Kráľovej, kde sme zorganizovali v spolupráci s vedením zboru detskú besiedku a stretnutie mládeže. Do budúcna by sme radi pokračovali aj v iných cirkevných zboroch na Slovensku.“ Tatiana Semančíková, podpredsedníčka spolku.
Prečo je to dôležité?
Text: Globálna spolupráca je nevyhnutná pre splnenie cieľov udržateľného rozvoja. Spájanie síl medzi krajinami, organizáciami a spoločnosťami podporuje udržateľný rozvoj a riešenie globálnych výziev.
Kávou k prepájaniu komunity na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK

V rámci Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK (EBF UK) pôsobí študentská kaviareň a čitáreň Gottšalk. Pracuje na báze dobrovoľných príspevkov a finančných darov z rôznorodých podujatí aj mimo nich.
Gottšalk slúži širokej akademickej obci, ako aj návštevníkom počas konferencií, sympózií a rôznych iných podujatí na našej fakulte. O chod kaviarne sa stará tím ľudí.
Názov tejto kaviarne bol inšpirovaný historickým románom od Jozefa Miloslava Hurbana, Gottšalk znamená v preklade Božská šálka. Jej vznik siaha do roku 2022. Založil ju spolok J. M. Hurbana vďaka grantu UK.
„Bolo to veľmi dobré rozhodnutie. Veľmi nám to pomohlo spoznať sa. Lebo po dvoch rokoch online som ja ako piatak vôbec nepoznal druhákov a tretiakov. Zastavia sa často aj učitelia a upevňuje to spoločenstvo.“ Člen spolku Ondrej Baranec.
Prečo je to dôležité?
Udržateľné mestá zabezpečujú kvalitné bývanie, verejnú dopravu a zelené plochy pre všetkých. Bezpečné, inkluzívne a odolné mestá sú kľúčové pre zlepšenie života ľudí a ochranu životného prostredia.
Medziodborová súťaž študentov farmácie a medicíny Clinical Skills Event

Clinical Skills Event (CSE) je celoštátna súťaž študentov farmácie a medicíny z Bratislavy, Martina a Košíc, ktorá vznikla v duchu medziodborového vzdelávania a spolupráce medzi farmaceutmi a lekármi. Súťaž je zameraná na podporu rozvoja vedomostí a klinických zručností študentov a funguje už tretí rok, pričom vychádza z pôvodnej súťaže organizovanej pre študentov farmácie Medzinárodnou federáciou študentov farmácie (IPSF).
Vzdelávanie a súťaž
CSE je rozdelená na vzdelávaciu a súťažnú časť. Vzdelávacia časť zahŕňa prednášky odborníkov, zatiaľ čo súťažná časť sa delí na tri kolá zamerané primárne na riešenie kazuistík, v ktorých študenti uplatňujú svoje znalosti z klinicky orientovaných disciplín.
Rozvoj zručností a spolupráce
Cieľom projektu je podpora medziodborovej spolupráce študentov, ako aj rozšírenie ich zručností v komplexnej diagnostike a hodnotení farmakoterapie. Študenti majú príležitosť aplikovať svoje vedomosti na reálnych prípadoch, pričom súťažiaci pracujú v štvorčlenných zmiešaných tímoch.
Budúcnosť a udržateľnosť
Projekt prispieva k rozvoju študentov, pričom spolupráca zvyšuje udržateľnosť zdravotníctva tým, že podporuje:
- komplexnejšiu starostlivosť o pacienta a minimalizáciu pochybení,
- optimalizáciu využitia zdrojov,
- udržateľnosť a spokojnosť pracovnej sily rozvojom budúcich profesijných vzťahov,
- inovácie a komplexné výzvy čo je predpokladom úspešnejšej a kvalitnejšej liečby.
Tento rok sa súťaž konala počas 15. marca 2024 paralelne na Farmaceutickej fakulte UK (FaF UK) v Bratislave a na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, pričom po prvýkrát sa mohla pýšiť aj medzinárodnou účasťou tímu z Farmaceutickej fakulty Univerzity v Ľubľane. Súťaže sa spolu zúčastnilo 91 študentov.
Ako hodnotia súťaž študenti?
„Zúčastniť sa CSE bola veľmi zaujímavá príležitosť. Možnosť vyskúšať si ako v praxi riešiť kazuistiky, ako spolupracovať a komunikovať s lekármi bola pre nás veľmi obohacujúca. Zistili sme, že práca v tíme je v klinickej farmácii naozaj kľúčová. Takisto sme si zlepšili zručnosti kritického myslenia a naučili sme sa, ako správne vyhodnotiť priority v terapii, farmakoterapeutické problémy a ako využívať informačné zdroje, databázy a guidelines.“ – Zuzana Valachová, 4. ročník FaF UK, členka víťazného tímu CSE 2024
WEB: https://sssf.sk/cse
Instagram: @cseslovakia, https://www.instagram.com/cseslovakia/?
Priebeh súťaže 2024: https://www.fpharm.uniba.sk/detail-aktuality/back_to_page/farmaceuticka-fakulta-univerzity-komenskeho-v-bratislave/article/clinical-skills-event-2024/
Vyhodnotenie súťaže 2024: https://www.fpharm.uniba.sk/detail-aktuality/back_to_page/farmaceuticka-fakulta-univerzity-komenskeho-v-bratislave/article/vitazi-clinical-skills-event-2024/
Prečo je to dôležité?
Vzdelávanie je základom rozvoja a pokroku. Zabezpečenie inkluzívneho a kvalitného vzdelania pre všetkých pomáha eliminovať nerovnosti a vytvára príležitosti pre lepšiu budúcnosť a zamestnanosť.
Farmaceuti na UK načúvajú liečivým rastlinám vo vlastnej záhrade

Záhrada liečivých rastlín je jedným z účelových zariadení Farmaceutickej fakulty UK (FaF UK), kde sa venujú pestovaniu liečivých rastlín pre výučbové a vedecko-výskumné účely. Záhrada sa nachádza v mestskej časti Prievoz v Bratislave a rozprestiera sa na ploche 1,5 ha.
V genofonde Záhrady liečivých rastlín (ZLR) je zastúpených 723 rastlinných druhov, ktoré sú zdokumentované v publikácii Index seminum. Tento katalóg obsahuje zoznam semien rastlín dopestovaných v ZLR a slúži ako nástroj pre výmenu semien s botanickými záhradami, arborétami a ďalšími vedeckými inštitúciami v Európe aj vo svete. ZLR je zároveň evidovaná v medzinárodnej databáze Botanic Gardens Conservation International.
Pedagogická úloha ZLR v rámci výučby
Okrem vedecko-výskumných projektov, na ktorých pracovisko participuje, hrá významnú úlohu aj v pedagogickom procese. Časť výučby predmetov Farmaceutická botanika, Farmakognózia, Liečivé rastliny a Nové trendy v oblasti prírodných liečiv prebieha priamo v ZLR, kde študenti môžu spoznávať liečivé rastliny (predovšetkým druhy zaradené do liekopisu) in natura. Záhrada liečivých rastlín je študentom k dispozícii aj mimo povinnej výučby a je možné ju navštíviť individuálne počas pracovnej doby.
Účasť ZLR na umeleckom sympóziu Načúvanie rastlinám
V minulom roku sa pracovisko zapojilo aj do umeleckého sympózia Načúvanie rastlinám, ktoré organizovala Kunsthalle Bratislava. V rámci tohto sympózia sa uskutočnilo predstavenie „Stávanie sa záhradou / rastlinou / transplantáciou“ v parku pri FaF UK, kde umelkyne Jana Zatvarnická a Zuzana Žabková stvárnili rituál vegetatívnej pitvy a symbolický prerod človeka na rastlinu. Informácie o tomto jedinečnom spojení umenia a farmácie boli publikované aj v časopise Lekárnik, číslo 12/2023.
Publikácia Index seminum je dostupná na adrese:
https://www.fpharm.uniba.sk/fileadmin/faf/Pracoviska-subory/ZLR/INDEX_SEMINUM_2022_23.pdf
Medzinárodná databáza Botanic Gardens Conservation International:
https://gardensearch.bgci.org/garden/6534
Prečo je to dôležité?
Ochrana lesov, pôdy a biodiverzity je dôležitá pre životné prostredie a prežitie mnohých druhov. Boj proti odlesňovaniu a ochrana prirodzených biotopov znižujú stratu biodiverzity a zabezpečujú udržateľný ekosystém.