Podporené projekty UK

ENLIGHT Thematic Networks 2024

Promoting Mental Health in the Workplace from an Interdisciplinary Perspective (POHODA) 

doc. Mgr. Elena Lisá, PhD. (FSEV)

Cieľom tejto tematickej siete ENLIGHT (ETN) je riešiť kritické otázky duševného zdravia na pracovisku prostredníctvom komplexného a interdisciplinárneho prístupu, vytvoriť udržateľné a nadnárodné akademické spolupráce s cieľom rozvíjať inovatívny výskum a vzdelávacie príležitosti, ako aj praktické riešenia, ktoré posilnia podporu a intervencie v oblasti duševného zdravia na rôznych pracoviskách. V rámci siete sa budú skúmať rôzne aspekty zdravia vrátane medicínskych, psychologických, politických, a inštitucionálnych faktorov. Sieť podporí participatívny a inkluzívny prístupu k duševnému zdraviu a intervencii.

Univerzita Komenského v Bratislave je koordinátorom tejto siete ETN.

Sustainable plasma and bio-based wastewater micropollutant treatment – education and outreach network (PLANTED)

prof. RNDr. Zdenko Machala, DrSc., doc. RNDr. Karol Hensel, PhD., doc. RNDr. Mário Janda, PhD., Mgr. Oleksandr Galmiz, Ph.D. (FMFI), prof. RNDr. Andrea Ševčovičová, PhD. (PRIF)

Vedeckou perspektívou tejto siete je riešenie negatívnych environmentálnych a zdravotných dopadov znečistenia vody organickými kontaminantmi vzbudzujúcimi nové obavy (napr. mikropolutanty a liečivá) a využitie plazmovej fixácie dusíka na opätovné využitie vody v poľnohospodárstve. Cieľom tejto ETN je vzdelávať nových odborníkov v súvisiacich oblastiach plazmovej úpravy vody, čistenia odpadových vôd, analytickej chémie a iných oblastiach; vymieňať si poznatky a posilniť spoluprácu medzi partnermi, pripraviť spoločné návrhy projektov, uskutočniť prieskumný výskum prostredníctvom krátkodobých vedeckých misií a šíriť osvetu (s dosahom napr. na tvorcov politík).

Univerzita Komenského v Bratislave je partnerom v tejto sieti ETN.

ENLIGHT Incubator Grants 2024

Designing the Education of Future proof sustainability leaders: collaboration for innovative tools and courses on Smart Sustainable Cities and Communities (DEF-SSCC)

prof. Mgr. Juraj Buzalka, M. A., PhD., Mgr. Andrea Figulová, PhD. (FSEV)

Kým spojené magisterské programy sú v Európe už bežné, spoločné bakalárske programy sú zatiaľ zriedkavé, najmä v rámci európskych univerzitných aliancií. Cieľom tejto iniciatívy je vytvoriť prvý spoločný bakalársky program v rámci aliancie ENLIGHT, ktorý je v súlade s víziou EÚ o európskom stupni vzdelania.

Univerzita Komenského v Bratislave je v tomto projekte partnerom.

Russia’s War Against Ukraine and New Spaces of Security and Insecurity in Europe (EURSEC)

doc. PhDr. Oľga Gyárfášová, PhD. (FSEV)

Iniciatíva pozostáva zo série interdisciplinárnych letných škôl zameraných na jednu z kľúčových výziev súčasnosti v Európe – nové neistoty vyvolané vojnou Ruska proti Ukrajine. Realizovať sa budú prostredníctvom inovatívnych vyučovacích prístupov.

Univerzita Komenského v Bratislave je v tomto projekte partnerom.

ENLIGHT+

ENLIGHT+ je výzva určená na podporu novovznikajúcich spoločných iniciatív zameraných na diverzitu, inklúziu a udržateľnosť – do výzvy sa môžu zapojiť: odborní zamestnanci a zamestnankyne, študentstvo, vyučujúce, vyučujúci, výskumníčky, výskumníci.  

Iniciatíva musí byť zložená z kolegov z minimálne 3 ENLIGHT univerzít. 

3. výzva (január 2025)

V 3. výzve ENLIGHT+ boli podporené tieto projekty, v ktorých je UK koordinátorom alebo partnerom:

Revolutionizing Medical Education through 3D Printing and Collaboration: A Collaborative Hub (3DprintHub) 

MUDr. Petra Zahradníková, PhD., MPH, Silvia Hnilicová, PhD. (LF) 

Tento projekt spája akademikov a akademičky, výskumníctvo a študentstvo zo siete ENLIGHT, aby preskúmali potenciál 3D tlače v medicínskom vzdelávaní a výskume, s dôrazom na vytváranie chirurgických nástrojov, plánovanie pred operáciou a modely na komunikáciu s pacientmi cez interaktívne prednášky, virtuálne ukážky a spoluprácu. 

Alpha-Synuclein Research Network (ASyRN) 

MUDr. RNDr. Dominika Fričová, PhD. 

Projekt je zameraný na podporu interdisciplinárnej výmeny znalostí a spolupráce v oblasti výskumu alfa-synukleínu, so zameraním na prezentáciu najnovších zistení a metodík, pričom diskusie sa budú sústrediť na vývoj nových bunkových modelov, charakterizáciu druhov alfa-synukleínu a analýzu posttranslačných modifikácií. 

Cross-border reporting with AI tools 

Mgr. M. A. Lucia Virostková, PhD. 

Iniciatíva sa zameriava na vzdelávanie študentstva bakalárskeho a magisterského štúdia, ktorým ponúkne jedinečnú príležitosť zapojiť sa do cezhraničného investigatívneho novinárstva s využitím moderných nástrojov umelej inteligencie. 

Global Social Medicine (GLOBSMED) 

Assoc. prof. Michaela Kostičová, MD, PhD., MUDr. Hamid Ur Rahman Himat 

Iniciatíva sa zameriava na vytvorenie pilotného virtuálneho kurzu Global Social Medicine, ktorý sa zameriava na bezdomovectvo ako sociálny determinant zdravia, s plánom rozšíriť ho na ďalšie zdravotné výzvy ako odolnosť zdravotníckeho systému a prevenciu neinfekčných chorôb, pričom študentstvo bude analyzovať sociálne determinanty, zdravotné politiky a systémové štruktúry v rôznych krajinách, aby boli pripravení riešiť zdravotné disparity a navrhovať kultúrne citlivé intervencie. 

Interuniversity Exchange for Spanish Pre-service Teachers: Fostering Language and Intercultural Practice Awareness in Spanish (FLIPAS) 

doc. Mag. phil. Beatriz Gómez-Pablos Calvo, Dr. phil. 

Projekt sa zameriava na podporu viacjazyčných repertoárov mladých občanov EÚ a rozvoj ich interkultúrnych kompetencií, pričom kladie dôraz na učenie sa nových jazykov ako kľúč k medzi-kultúrnemu porozumeniu, podporujúc medzinárodné výmeny medzi učiteľmi jazykov, aby sa vytvorili stimulujúce učebné prostredia v základných a stredných školách, ktoré podporujú rozvoj jazykových zručností a interkultúrneho povedomia študenstva kreatívnym a interaktívnym spôsobom. 

Protecting the human rights, health and well-being of migrants in vulnerable situations (PROMIGRA) 

doc. PhDr. Pavol Kopinec, PhD. 

Projekt sa zameriava na kritické preskúmanie vplyvu zvýšeného počtu migrantov a migrantiek na Slovensku, v Švédsku a Holandsku, s cieľom porozumieť politickým, zdravotným a sociálnym opatreniam prijatým na podporu zraniteľných skupín, ale zároveň aj zapojiť študentstvo do analýzy výziev, riešení a relevantných politík, a podporiť výmenu vzdelávacích zdrojov, a dobrej praxe. 

Student-led Projects for Action, Reimagining and Knowledge-sharing (SPARK) 

MUDr. Mgr. Michal Miko, PhD. 

Tento interdisciplinárny projekt podporí spoluprácu, medzi-kultúrnu výmenu a inováciu v oblasti vzdelávania medzi univerzitami ENLIGHT, pričom sa zameria na kreatívne prístupy študentstvom vedené vzdelávanie s dôrazom na udržateľnosť, inkluzívnosť a aktívne zapojenie, čím sa zlepší učenie študentstva a podporí medzi-kultúrna spolupráca. 

Engaging students on sustainability (GreENLIGHT) 

doc. Peter Hanajík, PhD. 

Projekt GreENLIGHT podporí zapojenie študentstva z rôznych univerzít do výskumu tém udržateľnosti a vytvorí lídrov v oblasti udržateľnosti na jednotlivých univerzitách ENLIGHT, pričom každý líder bude financovaný na organizovanie podujatí zameraných na udržateľnosť, a to na základe úspechu ENLIGHT Green Network a ENLIGHT Sustainability Award. 

Next Step in Greening ENLIGHT Universities: Capacity Building in Carbon Budgeting and Pricing (CARBON) 

Mgr. Anna Nekola 

Projekt sa zameriava na výskum a získavanie skúseností s existujúcimi systémami carbon budgeting a pricing na univerzitách, pričom v rámci virtuálnych workshopov budú externí odborníci zdieľať svoje skúsenosti so zavedením týchto systémov na univerzitách, čím získajú partneri ENLIGHT komplexné informácie o výhodách a nevýhodách týchto prístupov v oblastiach ako energia, mobilita a obstarávanie. 

ENLIGHT Network on Green Labs (ENGL)

Martin Bednárik

Tento projekt sa zameriava na vytvorenie „Green Labs Network“ v rámci ENLIGHTu, ktorý bude podporovať spoluprácu a výmenu informácií o udržateľných iniciatívach v laboratóriách, čím sa zlepší zdieľanie výziev a osvedčených postupov medzi ENLIGHT univerzitami. 

2. výzva

V 2. výzve ENLIGHT+ boli podporené tieto projekty, v ktorých je UK koordinátorom alebo partnerom:

Gender Equality and LGBT+ Inclusive Environments (GELIE)

Mgr. Andrea Fábiková, PhD. (RUK)

Cieľom tejto iniciatívy je podporiť Univerzitu Komenského v Bratislave v jej úsilí o vytvorenie bezpečného, dôstojné a rešpektujúce študijné a pracovné prostredie pre všetkých jej členov. LGBT+ študenti a zamestnanci sú jednou z najzraniteľnejších skupín, vzhľadom na situáciu v našej spoločnosti a prevládajúce stereotypy. S cieľom zlepšiť ich pohodu na našej univerzite je vhodné inšpirovať sa iných inštitúcií, ktoré už k tomuto cieľu vytvorili účinné nástroje.

University Gardens for Learning and Collaboration (UGLC)

Mgr. Martin Šebesta, PhD. (PRIF)

Cieľom tejto iniciatívy je podporiť výmenu poznatkov medzi tromi univerzitami v oblasti rozvoja univerzitných komunitných záhrad. Projekt sa zameriava na výmenu poznatkov o vytváraní a riadení komunitných záhrad v univerzitnom prostredí a na postupy ekologického pestovania v týchto záhradách, podporu udržateľnosti, zapojenie komunity a praktické vzdelávanie v oblasti záhradníctva.

Figuring out Y (FOY) 

Iniciatíva sa zamerala na podporu zapojenia primárnych a žiakov nižších ročníkov stredných škôl s matematikou prostredníctvom interaktívnych a prieskumných aktivít. Primárnou aktivitou bola organizácia konferencie s názvom „Skrytá matematika“, ktorej cieľom bolo odhaliť fascinujúce a často neviditeľné súvislosti medzi matematikou a každodenným životom. Vďaka projektu mali zahraničné partnerské univerzity nadviazať kontakt so slovenskými školami a prehĺbiť kontakt s FMFI.