Centrum excelentnosti pre využitie informačných biomakromolekúl v prevencii ochorení a pre zlepšenie kvality života
Zaradenie projektu
OP Výskum a vývoj
4 Podpora výskumu a vývoja v Bratislavskom kraji
4.1 Podpora sietí excelentných pracovísk výskumu a vývoja ako pilierov rozvoja regiónu v Bratislavskom kraji
OPVaV-2008/4.1/01-SORO
Názov projektu:
Zodpovedný riešiteľ:
prof. RNDr. Marta Kollárová, DrSc.,
Katedra biochémie, Prírodovedecká fakulta UK
Schválená výška NFP:
1.321.750,017 Eur
Cieľ projektu:
Cieľom projektu je vybudovanie infraštruktúry potrebnej na urýchlenie výskumu a vývoja v oblasti molekulárnej medicíny s definovanými špecifickými cieľmi projektu:
- Vybudovanie infraštruktúry pre výskum a vývoj v oblasti molekulárnej biomedicínskej diagnostiky.
- Vybudovanie infraštruktúry pre výskum a vývoj v oblasti molekulárnej biomedicínskej terapie.
- Vybudovanie infraštruktúry pre výskum a vývoj v oblasti molekulárnej biomedicínskej bioinformatiky.
Anotácia projektu:
Patogénne mikroorganizmy predstavujú v súčasnosti veľký klinický problém. Bakteriálne a fungálne oportúnne patogény komplikujú liečbu pacientov pod imunosupresívnou liečbou a nimi spôsobené infekcie majú často fatálne následky. Je preto esenciálne hľadať účinné nástroje na ich včasnú diagnostiku a prípadne terapeutickú intervenciu. Vo výskume danej problematiky je zainteresovaných viacero vedeckých pracovísk na Slovensku, pričom práve pracoviská Univerzity Komenského v Bratislave jednoznačne patria medzi tie najkvalitnejšie a disponujú tak predpokladmi na rozvoj excelentného výskumu zameraného na danú problematiku.
Jadro realizácie projektu spočíva vo vybudovaní infraštruktúry excelentného pracoviska zameraného na výskum možností využitia informačných biomakromolekúl v prevencii ochorení a pre zlepšenie kvality života. Vzhľadom na vytýčený strategický cieľ boli v rámci projektu zadefinované tri úzko prepojené aktivity. V rámci prvej aktivity bude vybudovaná výskumná infraštruktúra pre výskum v oblastiach genomiky a proteomiky. Táto bude potrebná aj na dosiahnutie cieľa v oblasti molekulárnej terapie. Na spracovanie výsledkov genomickej a proteomickej analýzy bude vytvorená bioinformatická infraštruktúra. V rámci realizácie výskumov aktivít pohybujúcich sa na rozhraní základného a aplikovaného výskumu budú využité metodológie predstavujúce najmodernejšie prístupy na riešenie problémov molekulárnej biomedicíny a biotechnológie, tak ako sú popísané v jednotlivých aktivitách projektu.
Partneri UK:
LF UK, FAF UK, FMFI UK
Partneri mimo UK:
Virologický ústav SAV, Ústav molekulárnej biológie SAV
Podporujeme výskumné aktivity na Slovensku.
Projekty sú spolufinancované zo zdrojov EÚ.