Martinskí medici po návrate z expedície AMISTAD v Kostarike


27. 05. 2019 22.57 hod.
Od: Oddelenie vzťahov s verejnosťou

Z časopisu UK „Naša univerzita“ 1998, december (výber)

„Písal sa 23. júl 1998, keď sme v podvečerných hodinách pristáli do daždivého počasia na medzinárodnom letisku Juan Santa Mana v blízkosti hlavného mesta Kostariky San José. Luis (pozn. Kostaričan, študent Jesseniovej LF UK v Martine Luis E. Sancho) sedel vedľa mňa a v jeho očiach bolo vidieť veľké očakávanie a zároveň zodpovednosť za šesť Slovákov, ktorých zobral so sebou na cestu do trópov. Ďalšie dni boli pre nás psychicky veľmi vyčerpávajúce. Naše nohy sa prvýkrát v živote stretli s dažďovým pralesom neďaleko našej základne v meste Guapiles, vzdialenom asi šesťdesiat kilometrov od hlavného mesta. Prvýkrát sme teda kráčali v daždi, aj za takmer jasnej oblohy, naprieč záhradou kvetov a exotických plodov, v ústrety dravým rozvodneným riekam, ktoré pramenili niekde pod úpätím vysokých vulkánov vnútrozemia. Náš medicínsky program bol zameraný predovšetkým na prácu terénnych zdravotníckych jednotiek, združených v rámci projektu EBAIS, ktorú sme si priali zmapovať. Ide o unikátny projekt, ktorého cieľom je čo najviac pokryť územie krajiny zdravotnou starostlivosťou. Tímy zdravotníkov musia neraz pracovať v neľahkých terénnych podmienkach. Všetci musia pracovať s maximálnym nasadením a sústredene vykonať fyzikálne vyšetrenie pacienta, často jediné a najdôležitejšie na ceste k stanoveniu diagnózy. Obyvatelia, vyžadujúci si liečbu, dostávajú ihneď na mieste lieky a rovnako sa podrobujú malým chirurgickým zákrokom, ak je to nevyhnutné.“ (Norbert Moravanský)

Vedeli ste o Univerzite Komenského, že?

...7. 10. 1997: Na podnet študentov žijúcich v areáli študentského mestečka v Mlynskej doline v Bratislave vzniklo Univerzitné pastoračné centrum. Formálneho zriadil arcibiskup bratislavsko-trnavskej arcidiecézy Mons. Ján Sokol dekrétom zo dňa 7. októbra 1997. Otvorené a sprístupnené bolo 24. 3. 1998.

...27. 5. 1998: Na Arkádovom nádvorí Viedenskej univerzity odhalili rektor Viedenskej univerzity prof. A. Ebenbauer a rektor UK prof. F. Devínsky pamätné tabule Jánovi Kollárovi a Karolovi Kuzmánymu.