Z časopisu UK „Naša univerzita“ 1966, december


11. 06. 2019 12.44 hod.
Od: Oddelenie vzťahov s verejnosťou

„Kolektívna hra. Kolečká univerziády sa roztočili. Študenti, tí ktorí smädili, i tí, ktorí nepocítili smäd po podobnej exkurzii do hlbín študentovej duše a mozgových závitov, sa schádzajú do skupín a skupiniek a vymieňajú si názory o ešte nedozretom programe. A napriek slovku „nedozretý" sa už po prvej súťaži ukázalo, že seriál zvíťazil u všetkých študentov. Vzbudil v nás ten najprostejší cit — oduševnenie. Kto chce povedať, že je to málo? Určite nikto, lebo program, za ktorým nestojí oduševnenie diváka, nie je dobrý. A tak, napriek malým chybám, si program získal každého. Tvorcovia chceli v kvíze uplatniť spoločenskú hru, hru, v ktorej musí človek vedieť myslieť a taktizovať. Prostú hru ducha. Hru, ktorá vznikla zo žartov a na žartoch zanikne. Keď hra vznikla, nastolil sa problém, či sa budú uplatňovať jednotlivci alebo kolektív. Nakoľko sa ale jednotlivec zabáva v kolektíve, zvíťazil názor, že kolektív bude zabávať kolektív. Tak vznikol kolektív súťažiacich a kolektív divákov. To, že sa otázky vyberajú aj z odboru svetová literatúra, bola šťastná myšlienka. To tu ešte nebolo, to je nové.“

Vedeli ste o Univerzite Komenského, že?

...v rokoch 1985 – 1991 sa uskutočnila výstavba mostu Lafranconi. Botanická záhrada UK prišla o plochu 1,5 hektára, zbúrala sa vila Lafranconi, aj koryto Vydrice.

...1989: pracovisko Botanickej záhrady UK z Turčianskej Štiavničky bolo presťahované do Blatnice na riešenie problematiky biodiverzity centrálnych pohorí Západných Karpát.

...1991: boli uznané vyšľachtené kultivary broskýň na vysunutom pracovisku Botanickej záhrady UK v Stupave „Flamingo“ a „Fénix“.