UK je najlepšia

Prišli sme, videli sme a zvíťazili sme! Od prvého dňa turnaja v Pule bolo z našich študentov cítiť odhodlanie a sebavedomie. Do každého zápasu išli naplno a ukázali bojového ducha v každej disciplíne. Zvíťazili v konkurencii 60 univerzít a na V. Medziuniverzitných majstrovstvách sveta tak obhájili prvenstvo z minulého roka.


18. 11. 2019 09.22 hod.
Od: Jakub Peter Šalamon

V celkovom hodnotení univerzít teda zvíťazila Univerzita Komenského. Porazili sme viac než 60 univerzít z celého sveta, keď sme na miestach pod nami nechali univerzity ako Le Creusot, ČTU v Prahe, St. Petersburg State University alebo AUGent. Študenti ukázali nesmiernu súdržnosť a navzájom sa podporovali pri každej príležitosti, keď v každom zápase mali naši športovci priam domácu podporu. Tá fascinovala nie len súpera, ale aj organizátorov, ktorí často viac sledovali dianie v hľadisku ako na ihrisku. „Chcel by som sa poďakovať všetkým študentom, kolegom a UK, že participovali na reprezentácii. Spojením 10 fakúlt sme dokázali potvrdiť, že v jednote je sila. Ja osobne som sa stal svedkom neskutočných športových výkonov a ľudských emócií, na ktoré budem ešte dlho spomínať,“zhodnotil po turnaji vedúci výpravy UK Martin Dovičák.

PLÁVANIE

V individuálnych disciplínach, ktorých bolo dokopy desať, sa plavcom UK podarilo postúpiť do sobotného finále vo ôsmich z nich. V konkurencii skúsených plavcov (medzi nimi aj francúzsky študent, ktorý sa kvalifikoval na OH do Tokia) sa tí naši nenechali vôbec zahanbiť. Striebro Pavla Fázika v disciplíne 50 m prsia a bronz Ivana Fratriča v 200 m polohových pretekov len potvrdili vynikajúcu pripravenosť plavcov. Tieto úspechy taktiež priniesli cenné body do celkového hodnotenia. V celkovom hodnotení plavcov zvíťazila univerzita Le Creusot. UK skončila na celkovom štvrtom mieste.

BASKETBAL

Muži basketbalisti sa od začiatku turnaja pasovali s problémami. V zostave chýbal prirodzený rozohrávač a podkošovní hráči sa museli vysporiadať s vysokým tempom a tvrdou hrou už od prvého zápasu. Po úvodnej prehre so silným súperom zo Srbska sa univerzitný tím trénera Ľubora Tománka dokázal naladiť na víťaznú vlnu a po dvoch výhrach postúpili do štvrťfinále. V ňom podali oduševnený výkon, no ani ten nestačil na postup, a tak na turnaji skončili v najlepšej osmičke. Celkovým víťazom mužského turnaja sa stali premožitelia nášho tímu zo štvrťfinále - ASSKR – South Ural State University.

Ženské basketbalistky prišli na turnaj so skromnými očakávaniami. Trénerovi Markovi Mižičkovi pred turnajom vypadla skúsená pivotka a tím sa spoznával priamo na turnaji. Od začiatku však hráčky pôsobili ako skvele pripravený tím, ktorý vyhrával zápas za zápasom. Najťažší duel ich čakal vo štvrťfinále proti súperkám z Libanonu. Zápas však nakoniec dokázali vyhrať. Do konca turnaja nenašli premožiteľa a stali sa tak celkovým víťazom turnaja.

FUTBAL

Futbalisti UK začali turnaj ako z veľkej knihy. V prvý hrací deň dokázali vyhrať 4:0. Počasie a kvalita ihriska im však podstatne sťažovala hru v deň druhý. Napriek tomu dokázali poraziť súpera v oboch zvyšných zápasoch v skupine a postúpili do štvrťfinále. Unavení a zablatení sa nestihli poriadne osprchovať a večer museli nastúpiť v derby proti slovenskej STU. V zápase, v ktorom ihrisko pripomínalo zemiakové pole po zbere vyhrali hráči UK na penalty.

V sobotnom semifinále proti Marseille sa im šťastie obrátilo chrbtom. Prvý gól inkasovali po dvojmetrovom ofsajde, neskôr dostali gól z ťažkého uhla. Nevyplatil sa im ani následný vabank. V ňom dostali štvrtý gól a nezaslúžene tak prehrali 0:4. V zápase o tretie miesto boli celý zápas lepším tímom, no prevahu sa im nepodarilo premeniť na gól. Duel dospel, podobne ako vo štvrťfinále, do penaltového rozstrelu. V lotérii ťahali za kratší koniec a na turnaji tak obsadili 4. miesto. V turnaji zvíťazila Česká technická univerzita v Prahe.

FUTSAL

UK vyslala na turnaj dva mužské tímy. „A“ tím UK od začiatku potvrdzoval úlohu favorita. Po vysokých výhrach a jednej remíze v skupine futsalisti postúpili z prvého miesta. V osemfinále vyhrali 2:1 a pokračovali tak na víťaznej vlne. V sobotnom štvrťfinále, ktoré sa presunulo do haly (predtým umelý trávnik) odohrali  ťažký zápas. Sporné verdikty rozhodcu v prospech súpera či nepremenené šance znamenali prehru 2:1 a štvrťfinálový koniec na turnaji.

„B“ tím UK si po náročných vystúpeniach v skupine, v ktorých si hráči často siahli až na dno síl, vybojoval miestenku do osemfinále. V ňom ich čakal náročný súper, domáca Univerzita v Pule. Po dlhom nápore súpera hráči UK nakoniec prehrali 1:3 a na turnaji skončili v najlepšej 16-tke. Na turnaji obsadila prvé miesto Právnická fakulta Univerzity v Belehrade.

Ženy futsalistky prišli na turnaj s výbornou náladou a vysokým sebavedomým. Ukazovali to aj vo svojich výkonoch, keď im postupne padol za obeť každý zo súperov (niektorým uštedrili dvojciferné debakle). Po skvelých výkonoch sa vo vyraďovacej fáze dostali až do samotného finále. V ňom však hráčkam UK nevychádzali hlavne jednoduché veci. Trápili sa v kombináciách aj v zakončení. Samotnému zápasu škodil aj fakt, že ich súper bol celý zápas v hlbokom obrannom vale. Dve minúty pred koncom z brejku inkasovali gól na 0:1. V závere pritvrdili v tlaku, keď hráčky súpera zovreli na vlastnej polovici, no vyrovnať sa im už nepodarilo. Po prehre 0:1 tak získali „len“ strieborné medaily. Celkovým víťazom sa tak stala Fakulta chemického inžinierstva a technológií v Záhrebe.

HÁDZANÁ

Hádzanárky UK to od začiatku turnaja nemali ľahké. Odľahlé športovisko aj menšie zranenia, cez ktoré museli počas turnaja hrať, im na pohode nepridali. V prvý hrací deň prehrali oba zápasy a už to vyzeralo, že sa neprebojujú do záverečnej fázy. Dievčatá sa však zomkli a ukázali, že nie je koniec, kým skutočne nie je koniec. Zvyšné dva zápasy v skupine dokázali zvíťaziť a postúpili tak do semifinále turnaja. V ňom im k skvelému výkonu chýbala troška šťastia a francúzskemu súperovi tak podľahli 7:9. V zápase o tretie miesto to bol boj do poslednej sekundy. V predĺžení už však nemali pre úzky káder dostatok síl a prehrali tak o jeden gól. Na turnaji obsadili 4. miesto. Víťazom turnaja sa stali hádzanárky domácej Univerzity Juraja Dobrileho v Pule.

VOLEJBAL

Mužskí volejbalisti si po dvoch jednoznačných víťazstvách verili aj vo vyraďovacej fáze. Vo štvrťfinále narazili na pražského súpera a od začiatku zvádzali tuhý boj o víťazstvo. Po dvoch setoch bol stav nerozhodný 1:1 a nasledoval rozhodujúci tretí set do 15 bodov. V ňom viedli 14:12, no ich súper predviedol nadľudský výkon a zápas dokázali vyhrať. Volejbalisti tak na turnaji skončili v najlepšej osmičke. V turnaji zvíťazila Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne.

Ženy volejbalistky, podobne ako ich kolegovia, prešli skupinovou fázou pomerne ľahko. Vo štvrťfinále vo svojich výkonoch nepoľavili, prebojovali sa medzi najlepšiu štvoricu turnaja. V semifinále narazili na ruskú RUDN University, ktorej podľahli 0:2 na sety. Práve ich semifinálový súper sa stal celkovým víťazom turnaja. V súboji o 3. miesto sa dievčatá dokázali vybičovať k bezchybnému výkonu a za výdatnej podpory výpravy UK zvíťazili 2:0.

STOLNÝ TENIS

UK na turnaji reprezentovali 4 zástupcovia. Dvaja muži, Michal Brablec a Michal Bodík, skončili v individuálnom turnaji mužov v najlepšej osmičke, resp. šestnástke. Ženské zástupkyne Michaela Erdélska a Henrieta Horníková sa taktiež neprišli iba zúčastniť. Prvá menovaná napriek výborným výkonom do skupiny nepostúpila. H. Horníková sa prebojovala až do semifinále, kde prehrala 1:3 a v boji o 3. miesto nestačila na čínsku súperku.

V turnaji zmiešaných dvojíc sa naši zástupcovia stretli vo štvrťfinále. Úspešnejší bol pár Horníková/Bodík, ktorý sa dostal až do finále. V ňom nastúpili proti dvojici z Číny. Diváci mali miestami pocit, že hráči UK nastúpili proti stolnotenisovým robotom. Po rýchlom finálovom dueli tak naši reprezentanti obsadili 2. miesto.

V celkovom hodnotení skončili na 3. mieste. Víťaznou univerzitou je East China University Of Science and Technology.

TENIS

Tenis od začiatku turnaja sprevádzali nepríjemné problémy. Tým najväčším bolo počasie, ktoré organizátori podcenili a turnaj bol tak presunutý na vnútorné kurty, ďaleko od ostatných športovísk. Ani to však nezabránilo hráčom UK podávať skvelé výkony. V individuálnej časti mužov sa Filip Kucbel dokázal prebojovať medzi najlepšiu 16-tku a Miroslav Kleman skončil na turnaji medzi ôsmimi najlepšími. Ženský turnaj s dvomi zástupkyňami UK vyhrala naša študentka Laura Maluniaková. Mária Noviková sa dokázala prebojovať do štvrťfinále.

V súťaži zmiešaných družstiev si výprava UK hrala vlastný turnaj. Obe dvojice sa dostali do finále, v ktorých vyhrala dvojica Kleman/Noviková. V celkovom hodnotení tenisu tak UK získala prvé miesto.

ŠACHY

V šachovom turnaji reprezentovali UK Oliver Špaček a Matej Šošovička. Najprv  získali v tímovom turnaji 4. miesto a v sobotu obsadili 6. a 8. miesto v individuálnom turnaji. Tieto výsledky im priniesli 4. miesto v celkovom hodnotení a dôležité body pre UK. Celkovým víťazom turnaja sa stala St. Petersburg Mining University.

BEDMINTON

Bedmintonistom nevyšiel turnaj podľa predstáv. V prvý deň vyhrali iba jeden zápas zo šiestich. V druhom dni bojovali o miestenky do vyraďovacej fázy. V silnej konkurencii predviedli často výkony za hranice vlastných možností, no jediným účastníkom nadstavbovej časti bola Ema Peláchová. Tá však skončila v osemfinále, keď prehrala s belgickou súperkou. V turnaji zvíťazila Univerzita N. I. Lobačevského.

ATLETIKA

Atletika zažila na medziuniverzitných MS premiéru. Bojovalo sa v disciplínach na 3000 m mužov aj žien a v zmiešanej štafete. V behu mužov na 3000 m zvíťazil bežec UK Miroslav Borovka. Ten predviedol bezchybný výkon a konkurencii nedal šancu. Ženskou zástupkyňou bola Alexandra Závadská. Tá sa do bežeckého kolobehu vracala po dlhšej pauze, no vo svojej disciplíne obsadila druhé miesto.

V sobotňajšej štafete obsadila naša výprava taktiež striebornú pozíciu a po sčítaní bodov sa umiestnila na celkovej druhej pozícii. V celkovom hodnotení získala prvenstvo Ekonomická univerzita v Bratislave.

CHEERLEADING

Na záver podujatia sa konala súťaž v cheerleadingu. V nej sa zúčastnila aj naša univerzita, ktorá predviedla výkon hodný elitných cheerleaderských tímov. Zostava nášho družstva ako jediná postavila na nohy celú halu a vyslúžila si povestný „standing ovation“. Zároveň naše cheerleaderky získali aj absolútne prvenstvo v súťaži.