Katalóg predmetov

Na tejto stránke nájdete ponuku predmetov realizovaných na fakultách UK, ktoré môžu byť svojim zameraním zaujímavé aj pre doktorandov a doktorandky iných fakúlt. Katalóg budeme postupne rozširovať.

V prípade, že máte záujem zapísať sa na niektorý z predmetov, môžete tak urobiť štandardne cez AIS. Odporúčame predmet uviesť aj vo Vašom študijnom pláne, ktorý na začiatku akademického roka pripravujete spoločne so svojim školiteľom alebo školiteľkou.

Úvod do metodológie vied a akademického písania

Názov predmetuFakultaKód predmetuAnotácia
Logická sémantika a argumentácia (LS)
FiFFiF/A-dSZ-004/13

Počas kurzu si študenti a študentky prehĺbia znalosti o možnostiach aplikácie logiky v oblasti sémantickej analýzy vedeckých a odborných textov, oboznámia sa s princípmi logickej sémantiky, jazykovými javmi, ktoré porušujú princípy logickej sémantiky a javmi ktoré tieto princípy skresľujú. Oboznámia sa s pravidlami tvorby a rekonštrukcie zhutnených textov. Vďaka účasti na kurze si doktorandi a doktorandky zlepšia schopnosti interpretácie textov a argumentácie a diskusie v praxi svojho odboru.

V prípade záujmu o kurz kontaktovať vyučujúceho: frantisek.gaheruniba.sk

Metodológia vedy 
FiF FiF/A-dSZ-003/13

Kurz priblíži ako identifikovať hlavné prvky vedeckého výskumu, akými sú "výskumný problém“, "hypotéza“, "dizajn výskumnej štúdie", "operacionalizácia", "testovateľné dôsledky", "zber a analýza dát", "testovanie a hodnotenie hypotéz" a pod. Po absolvovaní kurzu budú doktorandi a doktorandky poznať základné konceptuálne a empirické metódy, vedieť kriticky hodnotiť podmienky ich adekvátneho uplatnenia vo výskume a identifikovať etické otázky spojené s plánovaním, realizáciou a prezentáciou výskumu. Nadobudnuté vedomosti a zručnosti vie uplatniť pri tvorbe a analýze svojho vlastného dizertačného projektu a výskumu.

Informačné zdroje a vedecká komunikácia (ZS)

 

FiF FiF.Dek/A-dSZ-013/20

Cieľom kurzu je oboznámiť študentky a študentov s informačnými zdrojmi (čo, kde a ako je prístupné na UK, resp. i mimo UK), spôsobom práce s týmito zdrojmi a možnosťami ich využitia pri vedecko-výskumnej a pedagogickej práci. Kurz priblíži taktiež, ako identifikovať kvalitné vedecké časopisy a ako prebieha komunikácia s časopisom a recenzné konanie. Študenti a študentky sa zorientujú aj v najdôležitejších domácich a zahraničných grantových výzvach, v procese podávania projektovej žiadosti a v spôsobe čerpania grantových financií v prostredí UK.

V prípade záujmu o kurz kontaktovať vyučujúcich: jaroslav.susol@uniba.sk alebo juraj.halasuniba.sk 

Etika vedeckej práceFTVŠ FTVŠ/dVP-112a/21

Cieľom kurzu je sprostredkovať študentom a študentkám PhD štúdia teoretické poznatky z etiky vedeckej práce a pomôcť im aplikovať ich pri riešení vlastných výskumných projektov a prezentovaní vedeckých výstupov. Kurz sa zameria na etické princípy vedeckej práce, etiku pri riešení výskumných projektov a publikovaní výsledkov výskumu. Venovať sa bude aj etike výskumu vo vedách o športe a ponúkne praktické príklady obsahu etickej časti výskumu. Priblíži taktiež kľúčové historické udalosti a súčasné smernice a legislatívu ochrany človeka vo výskume.

Metodológia vied o športeFTVŠFTVŠ/dPP-001/21

Predmet predstavuje súčasnú paradigmu výskumných projektov vo vedách o športe. Približuje vývskumné situácie vo vedách o športe, cieľové kategórie, formulovanie výskumnej otázky a tvorbu vedeckých hypotéz, s dôrazom na výskum v oblasti športu. Doktorandi a doktorandky sa naučia rozlišovať metódy kvantitatívneho a kvalitatívneho výskumu a  interpretovať a tvorivo aplikovať výsledky vlastného výskumu. Venuje sa teórii merania, tvorbe testov, experimentálnemu výskumu ako aj kvalitatívnemu výskumu vo vedách o športe.

Úvod do vedeckého bádaniaFaF FaF/455-PhD/21

Cieľom kurzu je rozvíjať schopnosť formulovať myšlienky, hľadať argumenty a viesť vedecké rozhovory. Študenti a študentky sa počas kurzu naučia narábať s dôkazmi, byť kreatívni, informovať, analyzovať a pochopiť zmysel vedeckého bádania. Kurz ponúka prehľad všeobecných konceptov súvisiacich s vedou (výber vedeckého problému, vedecké bádanie a skúsenosť, experiment, ciele a spôsoby vedeckého bádania, etika vo vedeckej práci a ďalšie) ako aj pohľad na špecifiká vedeckého bádania v oblasti farmácie a klinického sledovania.

Úvod do vedeckého písania v anglickom jazykuFaF

Semináre sledujú prehĺbenie komunikatívnych schopností a osvojenie si odbornej slovnej zásoby v anglickom jazyku. Po absolvovaní seminárov sú študenti a študentky schopní prostredníctvom akademického písania formulovať svoje myšlienky, hľadať argumenty a zapájať sa do vedeckého diskurzu. Popri vybraných textoch z učebníc sa využívajú texty z propagačných materiálov, príručiek a časopisov. Preberajú sa nasledovné témy: písanie odborných článkov, správ, rozhovorov, prednášok, emailov, tvorba abstraktov a sumárov, prezentácie na zadané témy.

Metodológia vedy
PraF UKPraF/Phd-743/16

 

Cieľom kurzu je prehĺbiť teoretickú i praktickú znalosť základných vedeckých postupov, metód a metodologických pojmov, tak aby ich doktorandi a doktorandky boli schopní uplatniť v rámci svojho projektu dizertačnej práce. Témy ktorým sa kurz venuje zahŕňajú metodologické znaky vedy, druhy a štruktúru empirického výskumu, metódy normatívnych disciplín, explanáciu v práve a spoločenských vedách, kauzálnu analýzu, testovanie hypotéz, testovanie aplikovateľnosti a aplikácie noriem a evidenciu v práve.

Pedagogika

NázovFakultaKód predmetuAnotácia

Ako inovatívne učiť na vysokej škole
(LS a ZS)

 

 

FiFFiF.KPA/A-dSZ-502/21

Kurz sa zameriava na aktivizačné vyučovanie ako kľúčovú metódu, prostredníctvom ktorej si účastníci a účastníčky rozvíjajú vedomosti a zručnosti v tejto oblasti. Aktivizačným vyučovaním sa myslí spôsob, kedy sa participujúci učitelia učia inými spôsobmi ako je výklad. Kurz pozostáva zo série 9 workshopov modelovaných tak, aby účastníci a účastnícky kurzu tento spôsob vyučovania mohli sami prevziať, sprostredkujúc im koncepty ako vzdelávanie orientované na študenta, reflektívne učenie, priebežné a záverečné hodnotenie a SOTL: Scholarship of teaching and learning. Viac informácii o kurze.

V prípade záujmu o kurz, kontaktujte gabriela.pleschovauniba.sk

Inkluzívna pedagogikaPdF

PdF.KPEP/D-VDZde017/22

Cieľom predmetu je umožniť doktorandom a doktorandkám získať znalosti v odbore špeciálna pedagogika so zameraním na inklúziu, inkluzívne vzdelávanie a sociálnu inklúziu. Kurz predstaví komponenty inkluzívnej edukácie, základné determinanty vzťahujúce sa k inkluzívnemu a neformálnemu vzdelávaniu a vzťah inkluzívneho vzdelávania a inkluzívnej kultúry.

Vybrané kapitoly súčasných vied o učení sa FMFI

FMFI.KDMFI/2-UXX-205/22

Predmet približuje vybrané súčasné prístupy k princípom a zásadám učenia sa formulovaným na základe poznania výsledkov neurovied.. Predmet priblíži vybrané prístupy kognitívnej psychológie, princípy a zásady učenia sa, teóriu piatich pilierov mysle a teóriu Knowledge-in-Pieces. Študenti a študentky sa počas kurzu naučia ako tieto prístupy aplikovať v dizajne série vyučovacích sekvencií vo svojej aprobácii.

Výskumné metódy

Názov kurzFakultaKódAnotácia
Pokročilá štatistická analýzaFSEVFSEV.ÚAP/3-UAP-340/24

Kurz poskytne prehľad niektorých pokročilých kvantitatívnych metód analýzy dát v sociálnych vedách. Predstaví základy štatistiky, klasickú a robustnú štatistika a priblíži prečo používať presné (robustné) metódy. Súčasťou kurzu budú témy ako overovanie predpokladov kvantitatívnej analýzy, klasické a robustné overovanie predpokladov a práca s dátami, robustná ANOVA (porovnávanie viacerých skupín), experimentálne (splitplot) dizajny, faktorové analýzy, psychometrická analýza dotazníkov a viacúrovňové štatistické modely.

Odborné predmety

Názov kurzuFakultaKódAnotácia
Politické inštitúcie v komparatívnej perspektíve
(letný semester)
FiF FiF.KPol/A-dPV-005/22

Cieľom kurzu je poskytnúť študentom a študentkám poznatky, ktoré im umožnia samostatne analyzovať základné politické inštitúcie v súčasných demokratických režimoch a diskutovať o najnovšom výskume o fungovaní, výkonnosti, stabilite a význame politických inštitúcií z empirických aj normatívnych perspektív. Kurz zahŕňa témy a koncepty ako napr. organizácie ako racionalizačné zariadenia, hranice organizačnej racionality, nový inštitucionalizmus, inštitucionálne mýty a organizačné oblasti, populačná ekológia a siete a intersticiálne organizácie a inštitucionálne inovácie.

V prípade záujmu o kurz, kontaktujte batora3uniba.sk

Ženy, veda a feminizmus
(letný semester)
FiF FiF.Dek/A-dSZ-017/20

Cieľom predmetu je  priblížiť doktorandom a doktorandkám problematiku rodových aspektov vedy a postavenia žien vo vede tak z historickej, ako aj súčasnej perspektívy. Kurz približuje základné feministicko-epistemologické koncepcie a rozvíja schopnosť aplikovať ich na aktuálne problémy spojené s nedostatočným zastúpením žien vo sfére vedy a výskumu a ďalších oblastiach spoločenského života, a pri uplatňovaní rodovej perspektívy vo vlastnom výskume.


V prípade záujmu o kurz, kontaktujte mariana.szapuova@uniba.sk