Pomoc Ukrajine

Univerzita Komenského v rámci svojich možností poskytuje viaceré druhy pomoci Ukrajincom, zasiahnutým vojnovým konfliktom.

Uvedomujeme si, že vojna v Ukrajine sa mohla dotknúť aj ľudí z iných krajín. Ak urgentne potrebujete pomoc, neváhajte nás kontaktovať bez ohľadu na štátnu príslušnosť.

Інформація українською мовою

Štúdium

Na Univerzite Komenského v Bratislave sa začal akademický rok 2022/2023 a momentálne nie je možné prihlásiť sa do prebiehajúceho akademického roka. Prihlášky na štúdium bude možné zasielať na akademický rok 2023/2024. Termíny podávania prihlášok zverejnia fakulty.

Prehľad študijných programov v slovenčine

Prehľad študijných programov v angličtine

Mám záujem o štúdium na Slovensku

Práca

Univerzita umožní podľa svojich možností ukrajinským štátnym občanom pokračovať vo vedeckej, pedagogickej, administratívnej, prípadne inej práci na svojich pracoviskách.  

Zoznam voľných pozícií na UK

Výberové konania na miesta akademických pracovníkov 

Voľné pracovné ponuky v Bratislavskom kraji

Elektronický sprievodca trhom práce na Slovensku

Ponuky pre výskumných pracovníkov #ScienceForUkraine

Ponuky pre výskumníkov ERA4Ukraine na stránke Euraxess

Iná pomoc

Univerzita poskytuje materiálnu, asistenčnú, právnu, psychologickú, duchovnú a ďalšiu pomoc.

FAQ - Časté otázky a odpovede pre Ukrajincov na Družbe UK

1. Kde sa nachádza cudzinecká polícia a ako sa tam dostať?

Oddelenie cudzineckej polície nájdete na adrese Bottova 7, 811 09 Bratislava. Utorok, štvrtok: od 7.30 h do 15.30 h budú vybavované žiadosti o vydanie dokladu o pobyte pre osoby vojnového stavu na Ukrajine. 

 

2. Kde sa nachádzajú banky a ako sa tam dostať?

Bezplatný bankový účet si môžete zriadiť v Slovenskej sporiteľni, pobočka v Cubicone: Staré Grunty 24/6209 (zastávka MHD: Cintorín slávičie údolie). V oblasti internátov Družba sa nachádza pobočka Tatrabanky na Karloveskej 1, Bratislava (zastávka MHD: Riviéra). Pobočka Tatrabanky na Hodžovom námestí (Vysoká 1, Bratislava) vymieňa hrivny za eurá (zastávka MHD: Hodžovo nám.).

ŽIADOSŤ O POMOC V HMOTNEJ NÚDZI: treba mať vybavenú registráciu na polícii a vytvorený bankový účet. Stačí jeden účet/jedna žiadosť pre celú rodinu. Žiadosť je potrebné vyplniť a odniesť na Úrad práce Karloveská 712/6C (vo štvrtok zatvorené) (zastávka MHD: Jurigovo námestie). K žiadosti o pomoci v hmotnej núdzi treba doložiť status odídenca tlačivom Potvrdenie o udelení/predĺžení tolerovaného pobytu na území SR.

 

3. Kde sa nachádza Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a ako sa tam dostať?

Úsek služieb pre občanov sa nachádza na adrese: Karloveská 6/C (budova Allianz), Bratislava. Otváracie hodiny: pondelok – utorok: 8.00 – 12.00 h, 13.00 h – 15.00 h, streda: 9.00 - 12.00 h, 13.00 - 17.00 h, štvrtok: zatvorené, piatok: 8.00 – 12.00 h.

 

4. Kde si môžem nájsť prácu? (Poradenstvo v oblasti miestnych pracovných zákonov, práv a povinností atď.)

Sledujte webovú stránku ukrajina.uniba.sk, záložka Práca. Univerzita Komenského tu ponúka voľné pracovné pozície a zverejňuje aj voľné pozície v Bratislavskom kraji, na Slovenskuponuky pre výskumníkov v Európe.

Ďalšie možnosti:
https://www.facebook.com/groups/1111512349701969, https://www.helpukraine.sk/ua/https://uniba.sk/en/ukraine/https://ktopomozeukrajine.sk/.

Využiť môžete Právnu poradňu na UK zadarmo. Bezplatnú právnu pomoc poskytuje aj Liga za ľudské práva, +421 800 222 350, hrlhrl.sk.

 

5. Ako vybavím škôlku a školu pre dieťa?

Zoznam materských a základných škôl s kontaktmi nájdete na stránke uniba.sk/ukrajina v sekcii Potrebujem pomoc. Pred umiestnením dieťaťa do školského zariadenia je nutné absolvovať lekársku prehliadku a mať u lekára založenú zdravotnú kartu.

Ukrajinská škola v evakuácii / Українська школа в евакуації

Початок навчання - 4 квітня 2022 року. Розклад уроків з понеділка по четвер з 16:00 до 19:00. До участі в проєкті запрошуємо учнів 5-11 класів, навчання яких в Україні перервала війна. Школа знаходиться в Братиславі, але ми радо приймемо учнів і з самого міста, і з околиць. Участь безкоштовна. Освітній процес забезпечують професійні вчителі-волонтери. За надане приміщення безмежно вдячні Cambridge International School!

Запис за телефонами: Тетяна +421 919 205 461 або +380 501 667 062 (Viber, Telegram, WhatsApp) Ольга +421 919 457 083 або +380 935 370 887 (Viber) Марія +421 950 862 627 або +380 996 030 848 (Viber) ukrainianschool.bratislavagmail.com.

 

6. Ako sa dostať k lekárovi, ako funguje zdravotné poistenie?

Pre Ukrajinských občanov je zriadená špecializovaná ambulancia v zdravotnom stredisku Zrkadlový háj na Rovniakovej ulici v Petržalke.

LINKA ZDRAVIA pre Ukrajinu (Pohotovostná lekárska konzultácia, pomoc s lekárskymi predpismi, vysvetlenie systému slovenského zdravotníctva atď.) je dostupná na webe či telefónnom čísle +421 2 210 25 075 od 7.00 do 19.00 h.

 

7. Kde môžem absolvovať kurzy slovenčiny?

Kurzy slovenčiny môžete absolvovať:

Univerzita Komenského – registrácia na kurz je pre naplnenie kapacity pozastavená

Migračné a informačné centrum – momentálne sú všetky skupiny plne obsadené (cyklus január – apríl 2022). Ďalší cyklus sa začne koncom apríla 2022. Formulár je dostupný tu.

Online zadarmo: Slovake, E-slovak, ucimesaslovencinu.sk.

„Learn Slovak with Stories“ (Youtube)

Komiksy na štúdium slovenčiny

Slovník „Prvá pomoc po slovensky“ si môžete stiahnuť.

 

8. Kde sa môžem dozvedieť miestne správy?

Správy v ukrajinskom jazyku vysiela RTVS, každý deň okolo 17.20 h. Odvysielané spravodajstvo v ukrajinskom jazyku nájdete na webovej stránke RTVS.

Od marca spustila spravodajstvo v ukrajinskom jazyku ďalšia televízia TA3. Krátky spravodajský formát s názvom Ukrajinské správy vysiela každý pracovný deň od pondelka do piatka v čase o 18.20 h v ukrajinskom jazyku so slovenskými titulkami. Tieto správy sú určené najmä občanom Ukrajiny, ktorí nachádzajú v týchto dňoch nový domov na Slovensku. Ide o servisné informácie, ktoré im pomôžu lepšie sa zorientovať a prispôsobiť životu v našej krajine. Zároveň ich nájdete aj na webe TA3 v sekcii Ukrajina, kde bude celý servis zobrazený v rozšírenej verzii. Spravodajstvo pre občanov Ukrajiny pripravujú ukrajinskí študenti žurnalistiky, ktorí študujú na Univerzite Komenského v Bratislave a Univerzite Cyrila a Metoda v Trnave.

Všetky správy v anglickom jazyku nájdete aj v denníku The Slovak Spectator, ktorý vychádza v tlačenej podobe, no nájdete ho aj na webe spectator.sme.sk.

 

9. Ako funguje MHD v Bratislave? 

MHD v Bratislave je pre občanov Ukrajiny zadarmo. Podmienkou je platný občiansky preukaz alebo pas. Cestovanie zadarmo sa vzťahuje na mestskú dopravu verejnou MHD, železničnú prepravu a regionálnu autobusovú dopravu v Bratislavskom kraji. Viac informácií.

Mapa MHD

 

Všetky ostatné dôležité informácie nájdete na tejto webovej stránke, webovej stránke uniba.sk či ktopomozeukrajine.sk.