Muži sa zaľúbia rýchlejšie ako ženy
14. február je veľkým dňom lásky. Každoročne si pripomíname Deň svätého Valentína, ktorý sa stal symbolom zamilovanosti. „Muži aj ženy uprednostňujú pri hodnotení tváre ľavú stranu pred pravou. Pravdepodobne tak vieme lepšie spracovať emocionálne signály, a na tom pri vyhodnocovaní atraktívnosti záleží. Pre ženy je prvý bozk dôležitejší, ako pre muža,“ myslí si biologička RNDr. Jaroslava Babková, PhD. z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.
Ako sa správame, keď sme zamilovaní a prečo sa hovorí, že láska je ako droga? Kedy spoznáme, že náš partner je ten pravý? Odpovede na tieto otázky nám poskytla biologička Jaroslava Babková.
Ako sa správame, keď sme zamilovaní?
Naše správanie je ovplyvnené hormonálnymi zmenami, ktoré v nás počas tohto obdobia prebiehajú. Keď začneme randiť, ako prvé sa nám vyplavujú stresové hormóny, pretože prvý kontakt je pre nás stresom. Nikto nevie, ako rande dopadne. Keďže podstupujeme riziko, niečo nás musí mobilizovať a nútiť ísť do toho. Aj ráno, keď sa zobudíme, sa v našom tele začne vyplavovať stresový hormón. Ten nám pomáha prebudiť sa, vstať, naštartovať sa a ísť do sveta. Vplyvom stresových hormónov nám nechutí jesť, nepotrebujeme spať, sme akoby v stálej pohotovosti. Netreba snáď ani zdôrazňovať, ako sa nám rozbúcha srdce, potia dlane a roztrasú kolená, keď pred nami stojí náš vyvolený či vyvolená. Stresové hormóny majú svoje receptory aj v oblasti tráviaceho traktu a ich účinkom vznikajú slabé sťahy, ktoré poznáme ako motýliky v bruchu.
Zaujímavé je, že u zamilovaného muža klesne testosterón. Je to žiadúci a krátkodobý jav. Pokles testosterónu má za následok to, že zamilovaný muž má oči len pre tú jednu jedinú a nepozerá po iných. Prestáva byť aktívny na reprodukčnom trhu a tiež znežnie, aby sa žene priblížil emocionálne aj hormonálne. Naopak, u ženy musí testosterón trošku stúpnuť, aby bola odvážnejšia a aby mužovi dala šancu. Pre ženu je interakcia s mužom riskantnejšia, pretože ak by vzťah nevyšiel, následky by niesla ona. Napríklad v zmysle starostlivosti o počatého potomka.
V našom mozgu nastane fyziologická odpoveď na príťažlivosť. Kľúčovú úlohu zohráva dopamín. Vyplavuje sa v hlbokých štruktúrach nášho mozgu známych ako limbický systém. Dopamín úzko súvisí s odmeňovacím systémom. Uvoľní sa vtedy, keď zažijeme niečo príjemné a zaleje nás pocit radosti až eufórie. Spomeňme si napríklad na pocit z dobre vykonanej práce, na pocit, keď sa odmeníme obľúbeným jedlom či činnosťou. Niekto zbožňuje čokoládu, niekomu sa tento stav navodí po intímnom styku s milovanou osobou. Ten istý euforický pocit umelo zažíva človek po exogénnom užití drogy kokaín. Preto sa hovorí, že zamilovaný človek sa cíti a správa ako na drogách. Navyše, ak nám niečo robí dobre, máme tendenciu to opätovne vyhľadávať. A to platí aj v prípade kontaktu s človekom, ktorý nás priťahuje. Sme na ňom v danom okamihu závislí. S nárastom dopamínu ale klesá koncentrácia serotonínu. Ten zase reguluje naše nálady aj apetít. Účinok poklesu serotonínu pri akútnej zamilovanosti asi všetci poznáme. Nedokážeme prestať myslieť na milovaného. A pokles serotonínu je počas zamilovania naozaj rovnaký ako počas obsesívno-kompulzívnej poruchy.
Zaujímavé je, že keď porovnávali nezamilovaných mužov a ženy, tak zistili, že zamilovanosť spôsobí u mužov pokles serotonínu a u žien nárast. Nemáme presné vysvetlenie, ale možno u mužov to spôsobuje upokojenie nálady (aby neboli takí agresívni) a u žien zase väčšie rozrušenie, aby sa odvážili aktívne konať smerom k samčekovi.
Čo je pravdivé na výroku ´láska je ako droga´? Skutočne sa správame, keď sme zaľúbení ako keby sme boli na drogách?
Počas zamilovanosti máme výrazne zmenené správanie aj myslenie, čo môže pripomínať stav ako na drogách. Obrazne možno zhrnúť, že v mozgu nastane výbuch chemikálií s jediným cieľom. Navodiť pozitívne prežívanie a vypnúť vnímanie negatívnych emócií a sociálneho strachu. A to z jednoduchého dôvodu, aby sme sa nebáli niekoho si pripustiť k sebe na telo a užiť si ho. V tomto momente sa vypne aj kritické vnímanie, schopnosť čítať medzi riadkami, dokonca sa vypína aj schopnosť predpokladať úmysly druhých ľudí. Najmä tie nekalé. Každý pozná to známe, že láska býva slepá. Nie zriedka sa stáva, že žena pod takýmto vplyvom naletí podvodníkovi. Aj keď každý, kto nie je zainteresovaný vidí, že sa rodí katastrofa a klope si na čelo: Tá sa musela zblázniť alebo je načisto slepá? Je. Platí to doslovne. Stane sa to preto, že v jej mozgu prebieha silná fyziologická odpoveď na príťažlivosť, ktorá jej mozog zaslepí.
Čo s naším telom robí bozkávanie či objímanie?
Bozk je informačne cenný proces a možno ho považovať za dôležitý vstupný pohovor. Počas neho totiž dochádza k výmene množstva signálnych molekúl. Slina je telová tekutina s vysokou informačnou hodnotou. Nachádza sa v nej nielen naša DNA, ale aj hormóny, enzýmy, produkty metabolizmu a nespočetné množstvo baktérií. Pri bozku podvedome ochutnávame nášho partnera a bez toho, aby sme o tom vedeli, ho analyzujeme. To, ako nám chutí, ako príjemné je to, čo cítime, je z biologického pohľadu testom reprodukčnej zdatnosti a vhodnosti nášho potenciálneho partnera. Výskumy naznačujú, že je dôležitou skúškou najmä pre ženy. Mnoho žien, v prípade že bozk nejde podľa ich predstáv, stráca ochotu ďalej s daným človekom randiť.
Aké pozitíva má bozkávanie?
Bozkávanie má na náš organizmus všeobecne blahodarné účinky, zlepšuje zdravotný stav ako aj imunitu, tlmí prejavy zápalu a v neposlednom rade posilňuje svaly tváre ako veľmi príjemný spôsob tvárovej gymnastiky. Objímanie a všetky pozitívne telesné interakcie vyplavujú hormóny, väzby a putá - oxytocín a vazopresín, ktoré umocňujú príjemné pocity blízkosti a vzájomnosti.
Kto častejšie hovorí ľúbim ťa – muži alebo ženy?
Toto je veľmi individuálne a neexistujú výskumy, ktoré by to vedecky testovali. Aj keď je známe že muži a ženy sa vo vzťahoch správajú rôzne.
Ako dlho trvá obdobie zaľúbenosti?
Rozkolísané hormonálne hladiny sa po niekoľkých týždňoch až mesiacoch vrátia do pôvodného stavu. Ale v prípade situácie v mozgu sa hovorí, že zamilovanosť môže trvať až 4 až 5 rokov, ak sa počas tohto času páru podarí dostatočne budovať vzájomný vzťah, ktorý sa prehĺbi do pevnejšieho puta.
Ako podľa Vás vyzerá zdravý, fungujúci vzťah?
Toto je skôr otázka na psychológia, ale všeobecne dobrý vzťah je ten, v ktorom sa cítime bezpečne a príjemne. Napriek tomu, že žiadny vzťah nie je dokonalý, vo fungujúcom vzťahu sa problémy riešia najmä dobrou komunikáciou. Z biologického hľadiska je to vzťah, kde nechýba iskra, vášeň, kde cítime, že partner je pre nás príťažlivý. Podľa psychologických štúdií miera spokojnosti, oddanosti a miera oceňovania partnera vysvetľovala skoro polovicu všetkých dôvodov, kvôli ktorým sme vo vzťahu šťastní a teda v ňom chceme ostať a tak posilňujeme jeho trvácnosť.
Podľa čoho na partnerovi spoznáme, že je ten pravý?
Toto je komplikovaná otázka a každý z nás si musí zhodnotiť vhodnosť partnera z rôznych uhlov pohľadu, to je na tom výbere to najťažšie. Keby sme sa riadili čisto biológiou, stačilo by nám, keby nám partner len voňal a cítili by sme tú povestnú chémiu.
Čo nastane vo vzťahu, ak obdobie zamilovanosti pominie? Je to potom už len o vzájomnej tolerancii?
Láska v tomto období pripomína skôr pevné, dobré, spoľahlivé a lojálne priateľstvo. Hormonálne za to môže hormón oxytocín so svojim hormónovým súrodencom vazopresínom. Oba sú známe ako hormóny väzby, puta a sociálnej stability. Dávajú nám pocit, že sa v spoločnosti toho druhého cítime príjemne, bezpečne a stabilne. Vysoko oxytocínoví muži, ktorí sú verní svojim partnerkám, v dlhodobom horizonte hodnotia a ctia svoje partnerky ako svoju odmenu, čo im umožňuje zotrvať a nepotrebujú hľadať inde.
Čo si myslíte o dnešných vzťahoch?
Toto mi veľmi neprináleží hodnotiť. Nie som psychológ, ani sa nevenujem tejto téme. Je doba, v ktorej máme zdanlivo veľa možností výberu, čo často vedie k tomu, že keď sa vzťahu objaví problém, je trendom vymeniť ho za nový. Vzťahy trpia aj tým, že často neprežívame veci offline, tu a teraz. Že miesto vzájomnej interakcie sme zahltení sociálnymi sieťami a ilúziami, ktoré na nich vidíme. Dobré vzťahy sú však aj dnes, len na nich treba pracovať.
Čo hľadajú vo vzťahu muži a čo ženy? Sú tam nejaké rozdiely?
Štúdie ukazujú, že muži majú romantickejšie predstavy ako ženy. Muži sú tí, ktorí sa rýchlejšie zaľúbia, ženy viac otáľajú. Muži sa dvakrát častejšie zamilovávajú na prvý pohľad, na rozdiel od žien. Muži na rozdiel od žien viac zdôrazňujú vášeň ako dôležitú vo vzťahu. Ženy sú pri výbere partnerov viac pragmatické. Muži sú viac orientovaní na vzhľad ženy, je to kvôli znakom zdravia. A ženy sú viac orientované na sociálny status muža, čo je kvôli schopnosti postarať sa o ňu a o potomstvo. Má to svoju evolučnú logiku a nehľadala by som za tým nijaké morálne hodnotenia mužov ani žien.
Poznáte ešte nejaké zaujímavé, prekvapivé fakty o láske?
Najsilnejším prediktorom rozkvitajúceho vzťahu je presvedčenie, pevná viera, že náš partner je oddaný nášmu vzťahu! Najsilnejší vplyv na trvácnosť vzťahu nie je to, čo robíme pre vzťah, ale naše presvedčenie o druhom partnerovi. A to potom ovplyvňuje, čo všetko sme pre vzťah ochotní urobiť aj my, aj náš partner.
Radka Rosenbergová