Milan Sedliak: Všetko sa začína v hlave – aj chudnutie
Niektorí ho poznáte ako popularizátora zdravého životného štýlu, iným z vás sa vybaví jeho stand up v zoskupení Silné reči. Docent Milan Sedliak pôsobí na Katedre biologických a lekárskych vied Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave (FTVŠ UK), kde sa venuje najmä zdravej výžive, efektívnemu cvičeniu a športu. Moderátorka Eva Kopecká sa s ním rozprávala o optimálnom chudnutí, ale aj o celkovom zdraví, výžive a pohybe.
Nahrávame pred vianočnými sviatkami, ktoré sa spájajú s veľkým množstvom jedál a dobrôt. Niektorí ľudia však chodia počas Vianoc aj na exotické dovolenky, takže by sme mohli v tomto období aj chudnúť do plaviek. Ako by sme mohli začať?
Chudnutie ide z hlavy, preto by sme si mali stanoviť reálny cieľ. Chudnutie do plaviek podľa mňa nie je reálnym cieľom, pretože ide o krátkodobý cieľ – chudnete rýchlo, stratíte svaly, tuk aj vodu a potom sa vrátite naspäť na pôvodnú váhu, často priberiete aj viac. Mali by sme si stanoviť cieľ: Chcem byť zdravší, výkonnejší, chcem si s deťmi zakopať s loptou alebo sa chcem dožiť vysokého veku v relatívne dobrom zdraví. Mali by sme chudnúť tak, aby to bolo udržateľné až do konca života.
Mali by sme teda zmeniť naše premýšľanie – nejde o chudnutie, ale o zmenu zdravého životného štýlu?
Áno. Ťažko obézni ľudia musia chudnúť aj za prítomnosti terapeuta, pretože sa časom vrátia do starých koľají a znovu priberú. Preto musia zmeniť celé svoje mentálne nastavenie, aby to malo dlhodobý efekt.
Je vhodné v takomto prípade navštíviť aj nejakého výživového poradcu, trénera alebo psychológa?
Áno, všetkých troch. Výživového poradcu môže na Slovensku robiť ktokoľvek. Vždy, keď chcem niečo nové robiť, tak by som mal navštíviť odborníka. Aj keď sa mi pokazí auto, tak si ho väčšinou neopravujem sám. Tak by to malo byť aj s chudnutím. Ak chcem začať chudnúť či cvičiť, aspoň v prvej fáze by som sa mal naučiť, ako to mám robiť a potom to môžem robiť sám. Musím však získať know-how od odborníka.
V rámci vášho výskumu zdravého životného štýlu sledujete viac stravovanie, pohyb alebo kombináciu oboch?
Vedecky sa primárne venujem pohybu, zaujíma nás, aká forma pohybu je zdraviu prospešná s minimom rizík. Častokrát pracujeme so seniormi – skupinou, ktorá na Slovensku nie je veľmi zdravá. Preto musíme byť opatrní, hľadáme, aká kombinácia cvičení im najviac pomáha. Ide najmä o silový tréning v kombinácii so športovými aktivitami, ktoré podporia srdcovo-cievny systém, napríklad bicyklovanie na stacionárnom trenažéri alebo HIIT – intenzívne cvičenie s viacerými pauzami. Snažíme sa to kombinovať, FTVŠ UK má k dispozícii aj Centrum aktívneho starnutia, kde je riaditeľkou pani doktorka Veronika Tirpáková, kde skúmame, aké aktivity sú pre seniorov najvhodnejšie.
Zvyšné rady odborníka si môžete vypočuť v epizóde podcastu Komunita, kde sa tiež dozviete:
či svalové bunky vyzerajú pekne a ako sa líšia u športovcoch a tých, čo nešportujú,
akú pravidelnú pohybovú dávku by sme mohli zaradiť do bežného života,
či je dobré užívať výživové doplnky,
čo môžeme urobiť v rámci prevencie aj doma,
prečo sa niektorým ľuďom, ktorí chudnú, nemení hmotnosť,
čo je NEAT a ako nám pomáha,
a aké cvičenie je vhodné pre seniorov.
Celú epizódu si môžete vypočuť na platforme Spotify