100 rokov s Amosom: prednášky, diskusie, výstavy...

Univerzita Komenského oslavuje svoju prvú storočnicu naozaj vo veľkom štýle. Známa Sajfova šou Level Lama priamo v Aule UK, diskusie so známymi hosťami a úspešnými absolventmi, predstavenie zaujímavých študentov, prednášky na poučnú i vtipnú nôtu, športové turnaje, deň otvorených dverí na fakultách. Aké je to dostať sa na Južný pól? Aj o tom je podujatie 100 rokov s Amosom!


Jedinečná výstava, ktorá sa len tak ľahko nevidí - výstava insígnií. Súčasné i historické žezlá rektora, dekanov, kolany rektora, prorektorov, dekanov, predsedu Akademického senátu UK, talár a typáriá. Prvýkrát v tomto rozsahu a na jednom mieste. Uviedol ju rektor UK Marek Števček, ktorý najprv ráno v Mlynskej doline otvoril športový turnaj. "Čo je fantastické na tejto univerzite, aj preto ju mám rád, že sa v nej nájde úplne každý, je, že má mnoho tvárí a teraz sa presúvame k tvári oveľa serióznejšej - historickej," povedal. Výstavu prístupnú len v dňoch 27. - 28. marca pripravil Archív UK pod vedením Márie Grófovej: "Insígnie sú jedna neuveriteľná kategória, ktorá si zasluhuje našu pozornosť a naozaj tichý obdiv. Tichý obdiv majstrov, ktorí ich robili," myslí si.

Diskusie v aule

Ak aspoň občas sledujete, čo sa deje na youtubovej scéne, určite vám neušla Sajfova šou - Level Lama. Dnes sa točil špeciálny diel, a to priamo v našej aule. Ako hosťa si Sajfa pozval známu a obľúbenú moderátorku Adelu Vinczeovú, s ktorou sa popri hraní hry porozprával aj o spomienkach na vysokoškolské časy, keďže obaja sú absolventmi UK. Spolu odhalili nielen význam slovného spojenia "alma mater", ale zazneli aj veľmi užitočné rady od bývalých študentov tým súčasným, ktorým dominovala slušnosť.

Na koženom kresle Adelu vystriedala súčasná hlava Univerzity Komenského Marek Števček. Poslucháči sa dozvedeli to, ako sa súčasnému rektorovi sedí na rektorskej stoličke a čo vysoká škola dá súčasným študentom: "Ak nič iné, už len to, že sa mladému človeku utrasie systém hodnôt a myslenia," povedal. Poslucháči v plnej aule sa dozvedeli odpovede na rôzne otázky, napríklad, či bude niekedy spoplatnené školstvo, či musí mať rektor zmysel pre humor, alebo aj ako je to s boxerským vrecom v kancelárii rektora.

StartitUP je komunitný portál, ktorý je štartovacou čiarou pre množstvo mladých ľudí. O motivácii prišli porozprávať Daniel Hevier (spisovateľ, absolvent UK), Michal EGO Straka (raper, právnik, absolvent UK), Marek Šándor (spoluzakladateľ StartitUP). Všetci traja priznali, že motiváciou sú pre nich aj peniaze, a to pre to, že prostredníctvom nich dokážu zabezpečiť rodinu, no zhodli sa na tom, že ak robíte to, čo vás baví, peniaze prídu. Naopak, demotiváciou je pre EGA pasivita a kritika, Daniel Hevier v odmietnutí "počuje" nové výzvy a pre Mareka Šándora je najväčšou demotiváciou stagnácia. 

Zakladateľ cestovnej kancelárie BUBO Ľubo Fellner, absolvent UK, porozprával nielen o zážitkoch z expedície na Južný pól, ale aj o tom, ako sa začala jeho cesta. Vyštudoval lekárstvo, no jeho snom bolo spoznávať svet. Inšpiráciou mu bol jeho pradedo, ktorý v 19. storočí oboplával svet, a tak v roku 1993 založil jednu z najznámejších cestovných kancelárií BUBO, čo v preklade znamená výr skalný. Priznal, samozrejme, že začiatky neboli ľahké, no dodal, že ak robíte niečo dobre, tak sa to časom vo výsledkoch ukáže. Zdôraznil, že pri zakladaní firmy musíte spolupracovať len s dobrými ľuďmi a že neustále musíte pracovať aj na sebe a neraz tomu obetovať i osobný čas. Pre neho neexistuje žiadna výhovorka.

Juraj Porubský, zakladateľ Forbes, časopisu o úspešných ľuďoch, biznise, nových nápadoch a start-upoch, definoval rozdiel medzi bežnými smrteľníkmi a úspešnými podnikateľmi. Úspešným podnikateľom sa stane ten, kto pri prekážke urobí krok navyše a dokáže ju zdolať. Z tajného hosťa „30 pod 30“ sa vykľul Tomáš Brngál, absolvent Lekárskej fakulty UK, ktorý vyvinul Virtual Medicine, aplikáciu o ľudskom tele vo virtuálnej realite. Porozprával o tom, akú má skúsenosť s investorským trhom v Bostone, kde strávil mesiac na pobyte. „Technológie ma vždy bavili,“ hovorí mladý podnikateľ, hoci priznáva, že občas by si rád išiel poasistovať pri operácii.

Lekársku fakultu UK reprezentoval ďalší mladý start-upista, a to Martin Pekarčík, ktorý spolu s tímom študentov STU vyvinuli medicínsko-technologické zariadenie S-Case. Prístroj vo veľkosti mobilného telefónu je schopný merať naraz viaceré fyziologické funkcie človeka aj bez prítomnosti zdravotníckeho personálu. Martin si myslí, že na to, aby medici neodchádzali do zahraničia, potrebujú dobré školstvo a dobrých mentorov; peniaze nie sú na prvom mieste. Stand-up komička Nasi Motlagh z Iránu, ktorá študuje na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK, priblížila dôvody svojho príchodu na Slovensko. Krajinu, v ktorej žije osem rokov, má rada, s vtipom sa vyjadruje o cudzineckej polícii.

Cieľom workshopu Build up Your Language Habit s Matúšom Kopálkom a Michalom Scibiorom bolo najmä podnietiť všetkých k učeniu sa cudzích jazykov. Sám Michal je totiž polyglot, ktorý rozpráva deviatimi jazykmi, medzi ktoré patrí napríklad slovenčina, keďže je pôvodom Poliak, ale i taliančina, holandčina, španielčina či ruština. „Najdôležitejšie sú naše očakávania od jazyka. Je v poriadku nevedieť z daného jazyka všetko, ale to, čo potrebujeme,“ povedal polyglot Michal, pričom následne dodal, že na základe očakávaní môžeme rozvíjať kľúčové jazykové kompetencie: „Využite cestovanie ako príležitosť na počúvanie a čítanie či také skypovanie na hovorenie alebo písanie,“ dodal na povzbudenie. Posolstvom prezentácie bolo, že cudzie jazyky sú nielen zdrojom úspechu, ale i šťastia či vyjadrenia emócií, budovania vzťahov, premostenia cudzích národov a kultúr.

O blížiacich sa MS v ľadovom hokeji 2019 prišli porozprávať bývalý slovenský hokejový útočník Miroslav Šatan a prezident SZĽH Martin Kohút. Obaja sa zhodli na tom, že dať slovenský tím do Košíc bol dobrý ťah, nielen z dôvodu zvýšenia kapacity účasti na majstrovstvách, ale aj po marketingovej stránke, prepojiť Bratislavu s Košicami. Vedia, že budeme pod väčším drobnohľadom, pretože sme tento rok usporiadatelia MS, no zároveň dúfajú, že propagácia našej krajiny prebehne čo najlepšie a, samozrejme, že si vybojujeme postup a získame medailu. Vyzdvihli tiež fakt, že šport je pre mladých veľmi dôležitý.

Erik Baláž, známy ochranársky aktivista z občianskej iniciatívy My sme les, si vo vstupe venovanom ekológii pripravil pre účastníkov osláv prezentáciu o tom, ako sa prostredníctvom ochrany ohrozených druhov zvierat dostal k ochrane lesa. „Organizmy sú vždy viazané na prostredie, v ktorom žijú, práve preto sú zmeny prostredia tým, čo organizmom najviac škodí,“ uviedol. V tejto súvislosti priblížil okolnosti úspešnej blokády ťažby dreva v Tichej doline v roku 2007, za ktorou stál. Za jednu z hlavných príčin toho, prečo ochrana prírody na Slovensku nefunguje, označil skutočnosť, že sme túto problematiku nikdy neriešili dostatočne komplexne. Za ideálny prístup v tomto smere považuje nastavenie Bavorského lesa, nemeckého národného parku, ktorý v sebe spája ochranu prírody s úspešným biznis modelom, vďaka čomu park pomáha zarobiť celému regiónu.

Odľahčené prednášky

Sériu prednášok v Auditoriu maximum odštartoval profesor Karol Jesenák z Prírodovedeckej fakulty UK, ktorý siahol po nanajvýš aktuálnej téme „Vplyv biorezonancie, delenej stravy a energie jing na úroveň prednášok zánovného vysokoškolského učiteľa“. Hneď na úvod priznal, že je neskutočne hrdý na názov prednášky, i keď nemá tušenia, o čom by mala byť: „Samozrejme, nemám s tým žiadny problém, veď kvalita vysokoškolského učiteľa závisí od toho, ako vie prednášať o veciach, o ktorých nič nevie.“ S týmto nastavením sa pustil do odbornej analýzy delenej stravy, ku ktorej mali podľa jeho výskumov čo povedať už starí Slovania koncom treťohôr, ktorí zistili, že porciované prasa je omnoho chutnejšie než prasa v jednom celku, no pristavil sa napríklad aj pri opomínanej problematike pitného režimu, ktorý mnohí vysokoškolskí pedagógovia zanedbávajú. „Vysokoškolský učiteľ by mal byť vyvážený aj v otázkach svetonázoru, aj v otázkach močenia,“ vyjadril svoj odborný názor prednášajúci, ktorý je účastníkom obľúbených patavedeckých seminárov.

Viktor Bielik z Fakulty telesnej výchovy a športu UK sa venoval témam, ako odborníkom, ale predovšetkým bežným ľuďom „lezú výživové trendy do kapusty“, keďže ľudia pod vplyvom rôznych trendov strácajú schopnosť orientovať sa, či kde nechal Maslow pri zostavovaní pyramídy základných ľudských potrieb pohyb. Zároveň zodpovedal praktickým spôsobom otázku, ako sú šport, pohyb a zdravá výživa nápomocné pri túžbe žiť zdravý a kvalitný život, či ako by mal ideálne vyzerať náš 24-hodinový deň.

„Čo robiť s elektrickým prúdom, aby nám neublížil?“ Tak znela úvodná otázka Františka Kundracika z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. Prakticky ladenú prednášku doplnil o ukážky Van der Graaffovho generátora či Teslovho transformátora. Poslucháči si mohli vyskúšať mrazivosť -200-stupňového tekutého dusíka. Spoločne sme tiež objavili tajomstvá supravodivosti.

Andrej Mentel z Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK rozprával na tému, ako si vyberáme partnerov/partnerky a prečo sme im často neverní. Pri výbere partnerov muži kladú dôraz najmä na vek ženy, príznaky plodnosti či fyzické črty ako výrazné lícne kosti, veľké oči či široký úsmev. Dôležitým je aj prirodzená telesná vôňa partnera. „Vrana k vrane sadá neplatí, platí, že protiklady sa priťahujú. Oheň a voda, kráska a netvor, navzájom sa dopĺňame, ona v galérii, on vo futbale.“ Čím väčšia je odlišnosť medzi samcom a samičkou, tým sú si príťažlivejší. Výskumy ukazujú, že ženy pri vnímaní nevery vnímajú horšie emočnú neveru, muži sa zameriavajú na sexuálnu neveru.

Povera je viera, že niektoré javy a udalosti sú prejavom nadprirodzených síl alebo znamením budúcnosti. Pavol Sulo z Prírodovedeckej fakulty UK vyvrátil mýty o prekyslení organizmu, detoxikácii, zahlienení či pamäti vody. „Mýty treba vymýtiť. Až 60 percent ľudí v Austrálii si totiž myslí, že mlieko zahlieňuje, čo nie je pravda. Mlieko je ideálna potravina patentovaná prírodou na výživu tých najzraniteľnejších (mláďat cicavcov)," uviedol.

Športový deň

Turnaje sa konali v kategóriách: futsal (FTVŠ UK), 3x3 basketbal (Mlyny), florbal (Mlyny), stolný futbal (Mlyny), šach (Mlyny), headis (Mlyny), bedminton (Mlyny).

Víťazmi jednotlivých turnajov sa stali: Matej Šošovička z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK (šach), Pavol Reisel z Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty UK (stolný futbal), Eva Homzová z Lekárskej fakulty UK (stolný futbal ženy), tím CREMASTERS z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine (3x3 basketbal), Denis Kurek z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK (headis), Miroslav Haring z Fakulty telesnej výchovy a športu UK (bedminton), tím FTVŠ UK 2 z Fakulty telesnej výchovy a športu UK (futsal), tím Zubári z Lekárskej fakulty UK (florbal).

Pohár rektora UK Mareka Števčeka získala Fakulta telesnej výchovy a športu UK.

Fotogaléria na Facebooku

Krátky zostrih z podujatia