Gymnik. Kultúrna značka UK

Folklórny súbor Gymnik je kultúrnou značkou Univerzity Komenského. Vznikol už v roku 1964 na Fakulte telesnej výchovy a športu UK a dlhodobo patrí medzi najlepšie akademické folklórne súbory na Slovensku. Členovia sa zúčastňujú rôznych folklórnych festivalov doma aj v zahraničí, vystupovali vo všetkých štátoch Európy, hosťovali v Amerike, Afrike i Ázii. Súbor umelecky spolupracoval s bratislavskými divadlami – SND (predstavenia Na skle maľované, Playback) či s Novou scénou (Hrnčiarsky bál).


26. 07. 2023 09.37 hod.
Od: Redakcia Našej univerzity

V súčasnosti súbor tvorí 50 tanečníkov a hudobníkov, ktorí pochádzajú z rôznych kútov Slovenska. Najčastejšie ide o študentov bývajúcich na internátoch v Bratislave. Ročne absolvujú okolo pätnásť až dvadsať rôznorodých vystúpení. „Ide o malé formy, kde hráme na hudobných nástrojoch, prípadne hudba s jedným, dvoma pármi, napríklad firemné akcie. Potom chodíme na veľké festivaly ako Folklórny festival vo Východnej či Medzinárodný folklórny festival na Myjave, kde cestuje celý súbor, okolo 30 až 35 ľudí. Na takýchto podujatiach sa prezentujeme veľkým celovečerným predstavením. Okrem toho vystupujeme aj na rôznych slávnostiach, hodoch či vinobraniach. Nevystupujeme však iba na Slovensku, ale aj v zahraničí. Najkľúčovejšia je pre nás letná festivalová sezóna. V rámci UK sa zúčastňujeme slávnosti v Botanickej záhrade UK, na rôznych konferenciách na fakultách UK, alebo ak príde zahraničná delegácia, tak tam sa radi ukážeme,“ vysvetľuje Matej Kubala, člen folklórneho súboru Gymnik.

Členovia trénujú trikrát do týždňa v telocvični na FTVŠ UK. Fakulta im okrem toho poskytuje aj šatne či skladové priestory, kde majú odložené kroje a hudobné nástroje. Keďže tvorba tanečných choreografií nie je jednoduchá, podieľajú sa na nej vyštudovaní choreografi, umeleckí vedúci a pedagógovia. Jedna choreografia sa skladá z jednotlivých tanečných prvkov (motívov), prípadne ich kombinácií, a preto ju nacvičujú aj niekoľko týždňov.

„Väčšinou to funguje tak, že si zorganizujeme sústredenie, ktoré trvá napríklad jeden víkend. Tu sa naučíme základné prvky či variácie a nahodí sa základ choreografie. Následne sa na tréningoch počas niekoľkých týždňov táto choreografia čistí, naši tréneri nás opravujú, hľadajú rôzne chybičky a celé to vylepšujú,“ opisuje Matej Kubala. Kroje sú buď originály, alebo sa dávajú šiť podľa originálnej predlohy skúsenej krajčírke, ktorá sa špeciálne venuje zhotovovaniu krojových súčiastok. „Tanečný, ale aj hudobný repertoár Gymniku je rozmanitý. Námety čerpá z rôznych kútov Slovenska – myjavský región, Ponitrie, Orava, Kysuce, Horehronie, Liptov, Gemer, Šariš, Zemplín,“ hovorí Viera Duchoslavová, členka súboru.

K folklóru ich viedli aj rodičia

Niektorí z tanečníkov sa folklóru venujú už odmalička, iní len zopár rokov. Marek Barák tancuje napríklad už osemnásť rokov. „Moji rodičia sa spoznali vďaka folklóru, tancujú celý život. Už od môjho narodenia pôsobia ako tréneri v detskom folklórnom súbore v Petržalke a keďže ma nemali kam dať, tak ma brávali so sebou na tréningy. Odkedy som sa naučil chodiť, tak som vraj tancoval na tréningoch. Ako štvorročný som mal dokonca svoje prvé folklórne vystúpenie,“ spomína.

Aj Matúš Zmelík, ktorý študuje v Trnave, tancuje už od piatich rokov, pričom v Gymniku pôsobí dokopy osem rokov. „K folklóru som sa dostal cez rodičov a cez kamarátov, ktorí tancovali v detskom folklórnom súbore v Bratislave. Rodičia sa rozhodli, že ma tam prihlásia, aby som sa hýbal a aby som si to vyskúšal. Odvtedy ma to chytilo a folklóru sa neviem vzdať.“ Tanečníčka Zuzana Dvořáková študuje na Ekonomickej univerzite v Bratislave, v súbore je prvý rok. Predtým osem rokov tancovala v tanečnom súbore v Poprade. „Moji rodičia sa snažili viesť ma k folklóru, ale vekom som aj sama chcela tancovať, a tak som sa prihlásila do folklórneho súboru.“

Študentka Filozofickej fakulty UK Viera Duchoslavová tancuje v Gymniku už osem rokov, pričom folklóru sa venuje už od detstva. „Rodičia ma zobrali na konkurz do detského súboru, mala som to ako pohybovú voľnočasovú činnosť. Neskôr to prerástlo do veľkého záujmu o folklór.“ Podobne to mal aj prvák doktorandského štúdia na FTVŠ UK Michal Strelecký, ktorého k folklóru priviedli rodičia. „Ako malý som tancoval už od svojich siedmich rokov v detskom folklórnom súbore. K folklóru som sa dostal cez rodičov, ktorí sa spoznali vo folklórnom súbore. Neskôr som začal športovať, no v dospelosti som sa k folklóru znova vrátil a dnes tancujem už druhý rok,“ tvrdí.

Tanečníčka Aneta Thinschmidtová tancuje už šesť rokov a aj napriek tomu, že neštuduje na Univerzite Komenského, pôsobí v Gymniku. „Mňa k folklóru paradoxne dostala moja mladšia sestra, ktorá začala tancovať ako šesťročná. Vtedy sa mi to zapáčilo, obdivovala som folklórny súbor a vtedy som si povedala, že chcem aj ja tancovať. Rodičia ma podporili.“ Primáš ľudovej hudby, Branislav Boráň, minulý rok dokončil štúdium na FMFI UK. Folklóru sa venuje už 18 rokov, od základnej školy. „Mňa k folklóru viedli obidvaja rodičia, mamina bola tanečníčkou vo folklórnom súbore, otec je aktívnym muzikantom – hráva na kontrabas. Odmalička sme počúvali ľudové piesne na kazetách či na CD, ktoré sa mi dostali pod kožu, a odvtedy ma to baví,“ spomína.

Príprava tanečníkov a tanečníčok na jednotlivé vystúpenia je dlhodobý proces. Od všeobecnej tanečnej prípravy, techniky tancovania v páre, oboznámenia sa s typickými prvkami jednotlivých regiónov, základov baletnej prípravy až po naštudovanie samotných choreografií. Tomuto všetkému sa členovia súboru venujú, kým vystúpia na javisko.

Záujemcovia o folklór, neváhajte a príďte na konkurz

Podľa Mateja Kubalu však u mladých ľudí záujem o folklór klesá. Na festivaloch, ktoré navštevujú, je publikum dostatočne veľké, no väčšinou tam chodia staršie generácie. „Je problém prilákať do súboru nových mladých ľudí, keďže majú skôr záujem o športy či moderné tance. Folklór už v povedomí mladých trochu upadá, no stále existujú napríklad aj detské folklórne súbory, ktoré sú plné talentovaných detí. Práve tie majú záujem vo folklóre pokračovať, napríklad vo vysokoškolských súboroch,“ myslí si Matej Kubala.

Ak by ste sa chceli stať súčasťou Gymniku, máte chuť tancovať, spievať alebo hrať na akýkoľvek hudobný nástroj, určite príďte na jeden z konkurzov, ktoré mávajú pravidelne, niekoľkokrát ročne. Stačí sledovať ich webovú stránku a sociálne siete.

Radka Rosenbergová