Projekt Univerzity Komenského Genetika na kolesách: stredoškoláci forenznými genetikmi
Bratislava 23. februára 2017: Analyzovanie vzorky DNA odobranej z miesta činu. Následná tzv. restrikčná analýza, teda štiepenie DNA. Porovnanie získaného profilu páchateľa s profilmi piatich podozrivých a identifikácia delikventa. Takto vyzerá experiment, počas ktorého sa zo stredoškolákov aspoň na chvíľu stávajú vyšetrovatelia závažného trestného činu – forenzní genetici, a to priamo v priestoroch svojej strednej školy. Presne takéto napätie i vedecké vzrušenie ponúka projekt Univerzity Komenského v Bratislave (UK) Genetika na kolesách.
Projekt Genetika na kolesách, ktorý realizujú vedci i doktorandi Katedry genetiky Prírodovedeckej fakulty UK, vznikol v minulom roku ako súčasť projektu KEGA. „Už v minulosti sme na katedre realizovali projekty, v rámci ktorých prichádzali do našich laboratórií stredoškoláci z celého Slovenska. Nikdy sme však nedokázali uspokojiť záujem všetkých študentov. Preto sme sa rozhodli vybrať sa priamo za nimi s naším mobilným laboratóriom,“ približuje projekt jeho iniciátorka doc. RNDr. Andrea Ševčovičová, PhD.
Do projektu sa môžu prihlásiť stredné školy formou krátkej videopozvánky. Do prvého kola sa prihlásilo 30 škôl, z ktorých bolo vybraných osem. „Ďalším školám sme ponúkli, že prídeme urobiť aspoň prednášku a mnohí túto možnosť uvítali. Doteraz (od októbra 2016) sme s praktickými cvičeniami navštívili štyri stredné školy na Slovensku – v Komárne, Vranove nad Topľou, Humennom a Prešove. Na gymnáziu v Gelnici sme boli urobiť prednášku a Spojená škola Tilgnerova z Bratislavy prišla k nám na fakultu,“ hovorí doc. Ševčovičová. Genetika na kolesách tak doteraz absolvovala cca 1350 km a laboratórne cvičenie si vyskúšalo 129 študentov. Sprievodnou aktivitou projektu sú aj workshopy pre učiteľov biológie o nových trendoch vo výučbe genetiky, na ktorých sa zúčastnilo 26 pedagógov.
Forenzný experiment, ktorý si genetici Univerzity Komenského pripravili pre stredoškolákov, trvá dve vyučovacie hodiny. „Musím študentov pochváliť, pretože doteraz sa na všetkých školách podarilo páchateľa odhaliť,“ dodáva s úsmevom doc. Ševčovičová. Pre študentov, ktorých tieto cvičenia zaujmú, budú pracovníci katedry genetiky organizovať počas letných prázdnin týždňové letné sústredenie v laboratóriách katedry. Počas neho budú môcť pokračovať v experimentálnej činnosti, vyskúšať si náročnejšie metódy i prácu so špičkovými prístrojmi.
„Teším sa záujmu stredoškolákov a erudovanosti i entuziazmu svojich kolegov z Prírodovedeckej fakulty, ktorí mu svojím proaktívnym prístupom idú v ústrety. Výborným príkladom je aj mobiliár tohto nášho študentského detektívneho príbehu – mobilné laboratórium – a počet ním doteraz prejdených kilometrov. Verím, že aj vďaka tomu k vede pritiahneme viac talentovaných mladých ľudí, ktorí budú pokračovať v štúdiu možno práve na našej univerzite a prispejú tak nielen k skutočným odhaleniam reálnych páchateľov, ale ich študijný záujem sa stretne aj s potrebami našej spoločnosti. Ich identifikácia a príprava na ne je totiž jednou z hlavných úloh Univerzity Komenského,“ zdôraznil rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD.
Viac informácií o projekte, ako aj videá zapojených stredných škôl nájdete na webstránke: genetikanakolesach.sk.
Pozrite si videoreportáž gymnazistov z Vranova nad Topľou, kam projekt Genetika na kolesách zavítal 6. februára 2017.