REKONŠTRUKCIA INTERNÁTOV: KONEČNE SA MÔŽEME SÚSTREDIŤ NA ROZVOJ

Univerzita Komenského v tomto akademickom roku rekonštruuje obidva bloky svojho najväčšie- ho internátu, Internátu Ľudovíta Štúra. O tom, ako postupuje rekonštrukcia „Štúraku“ a čo sa deje na ďalších internátoch UK, sme sa zhovárali s prorektorkou pre majetok a investície Janou Duračinskou.


24. 03. 2025 11.37 hod.
Od: Redakcia Našej univerzity

Internát Ľudovíta Štúra prechádza hĺb- kovou rekonštrukciou, najrozsiahlejšou za päťdesiat rokov. Tento internát je najväčší nielen v rámci UK, ale na ce- lom Slovensku. V decembri 2023 sme sa tešili z dobrej správy, univerzita bola určená uznesením vlády za prijímateľa prostriedkov z plánu obnovy vo výške takmer 7 miliónov eur na rekonštruk- ciu výškového bloku A (VBA). V akom štádiu je projekt rekonštrukcie VBA a poskytnutie týchto prostriedkov? Na spresnenie by som uviedla, že rekon- štrukcia Štúraku prebieha ako dva samo statné projekty, a teda aj dve nezávisle financované investície univerzity – projekt rekonštrukcie bloku VBA s celkovou rekonštruovanou podlahovou plochou 14 500 m 2 a projekt rekonštrukcie VBB s celkovou rekonštruovanou podlahovou plochou 20 685 m 2 . Pokiaľ ide o VBA, príprava tohto projektu sa začala oveľa skôr, ako vláda rozhodla o poskytnutí prostriedkov z plánu obnovy. Projekt sme pripravovali niekoľko rokov, zahŕňalo to predovšetkým prípravu a realizáciu verejného obstarávania na spracovanie projektovej dokumentácie, následne samotné spracovanie projektovej dokumentácie a nadväzujúce povoľovacie procesy, potom verejné obstarávanie na zhotoviteľa rekonštrukčných prác a samozrejme aj potrebnú komunikáciu, zabezpečenie súhlasov, kontroly zo strany príslušných orgánov a inštitúcií... Za úspešnosťou projektu takéhoto rozsahu je veľké množstvo ľudí a práce. Aktuálne sa VBA nachádza v štádiu, keď už prebiehajú rekonštrukčné práce. Čo sa týka poskytnutia prostriedkov z plánu obnovy, sme vo finálnom štádiu pred samotným podpisom zmluvy s ministerstvom dopravy, ktoré spravuje prostriedky z plánu obnovy pre tento typ projektu. V priebehu minulého roka sme intenzívne komunikovali najmä s ministerstvom dopravy a ministerstvom školstva a pripravovali sme podklady pre uzatvorenie tejto zmluvy. Tomu takisto predchádzali viaceré procesy a detailná príprava potrebných podkladov, napr. vyriešenie otázok štátnej pomoci, otázka energetického hodnotenia, kontrola všetkých verejných obstarávaní týkajúcich sa projektu. Finančné prostriedky z plánu obnovy budú univerzite poskytnuté po podpise zmluvy s ministerstvom dopravy.

Čo to znamená pre už prebiehajúcu rekonštrukciu VBA?

Pokračovania rekonštrukcie sa to nedotklo, postupujeme podľa harmonogramu prác. Zdĺhavejší proces prípravy zmluvnej dokumentácie s ministerstvom sme predvídali a nastavili sme podľa toho úhrady faktúr v zmluve so zhotoviteľom diela. Musíme stále myslieť o dva kroky vpred.

Čo sa zatiaľ v rámci rekonštrukcie VBA zrealizovalo?

Bola úspešne ukončená prvá etapa, v rámci ktorej boli vymenené rozvody, sociálne jadrá, sanita v kúpeľniach, ústredné kúrenie a vymenené radiátory. Súčasne sme začali ďalšiu etapu rekonštrukcie, v rámci ktorej sa (zatiaľ) najmä búralo. Odstraňuje sa všetko, čo bude nahradené niečím novým, v tejto etape ide predovšetkým o obnovu a zateplenie vonkajšej fasády, rekonštrukciu strechy, výmenu okien a obnovu balkónov – to už bude aj zvonka viditeľná zmena. Pri veľ- kosti tejto budovy predstavuje len fasáda tisíce metrov štvorcových. A ako to už pri rekonštrukciách starých budov býva, vždy sa objavia nejaké nepredvídateľné veci, s ktorými projekt nemohol počítať.

Napríklad?

Napríklad pri výmene starých drevených okien a balkónových dverí sme zistili, že nestačí len vymeniť „okno za okno“, ale zároveň je potrebné upraviť takto vznik- nuté stavebné otvory ich domurovaním. Lebo tam, kde sme čakali tehlu, bola len malta. To je príklad jedného z mnohých prekvapení, ktoré sa pravdaže dajú vyriešiť, no vyžaduje si to čas. Keď už to robíme, musíme to robiť poriadne...

Dá sa už vidieť konkrétna zmena k lepšiemu?

Áno, máme hotové nové kúpeľne, prvé okná a balkóny – zhotoviteľ stavby pripravuje prvú kompletnú vzorovú bunku.

V r. 2023 univerzita rozhodla o tom, že začne rekonštruovať aj druhú časť Štúraku, Výškový blok B (VBB). Na zabezpečenie financovania rekonštrukcie VBB podala univerzita žiadosť o poskytnutie prostriedkov z plánu obnovy v maximálne možnej výške, ktorú mohla žiadať, t. j. vo výške takmer 10 miliónov eur, ktorá bola úspešná. Od septembra tohto akademického roka sa na VBB nebýva. Ako postupuje rekonštrukcia tohto bloku?

Získanie finančných prostriedkov na ďal- šiu budovu internátu považujem za veľký úspech, aj v tomto prípade spojený s veľ- kým množstvom práce. Univerzita pou- žije na dofinancovanie aj vlastné zdroje, keďže celý projekt je vo výške cca 12,5 mil. eur. Aktuálne ešte prebieha verejné obstarávanie na zhotoviteľa rekonštrukč- ných prác. Rekonštrukčné práce budú rovnaké ako v prípade VBA, teda nové okná, balkóny, strecha, zateplenie, nová sanita, rozvody atď. Aj v tomto projekte sme práce rozdelili na niekoľko etáp, je to ešte väčší blok ako VBA. Doterajší čas sme využili hlavne na prípravu stave- niska vlastnými kapacitami, aby sme mohli začať s rekonštrukciou, akonáhle vysúťažíme zhotoviteľa prác.

Dokedy by mali byť rekonštrukcie oboch blokov ukončené?

Plán obnovy nás limituje tým, že všetky práce, ktoré budú financované z tejto schémy, a zároveň tie, ktoré sú potrebné pre vydanie kolaudačného rozhodnutia, musia byť ukončené najneskôr v júni 2026. Dovtedy teda musíme mať ukončené hlavné rekonštrukčné práce, ako sú zateplenie, nové okná, rozvody či strecha. Času nie je veľa, preto práce ktoré budeme financovať z vlastných zdrojov a nebude po nich kolaudácia, prídu na rad až v poslednej etape. Patria sem napríklad zariaďovanie nábytkom, nové maľovky a podlahy. V tejto poslednej etape pôjdeme potom postupne, po jednotlivých poschodiach.

Kedy by teda na Štúraku mohli byť znova ubytovaní študenti?

Už na začiatku akademického roka 2026/27, aj keď práce na poslednej etape ešte budú prebiehať. Predpokladám, že najskôr vrátime do ubytovacej kapacity poschodia na VBA, keďže tam sa celkovo začalo skôr. Postupne budú pribúdať aj poschodia na VBB.

Čo sa zmení z pohľadu komfortu študentov?

Po ukončení poslednej etapy veľmi veľa. Hneď po otvorení dverí vojdú do nového, čistého prostredia. Izby sa síce nezväč- šia, lebo balkóny zostávajú, no budú mať nové kúpeľne, podlahy a kuchynky na chodbách. Verím, že konečne umožníme študentom bývať v izbách, ktoré spĺňajú podmienky a očakávania 21. storočia.

Pomôžu nové elektrické rozvody aj s problémom väčšieho počtu elektros- potrebičov na izbách?

Určite nemôžeme mať na izbách neobmedzený počet spotrebičov, nie je to len otázka nových elektrických rozvodov, je to aj otázka hospodárnosti a požiarnej bezpečnosti. Do rozhodovania o tom, aké spotrebiče by mali byť štandardom na izbe, resp. bunke, a v akom množstve, prípadne čo by malo byť v kuchynkách, zapojíme aj študentov prostredníctvom ubytovacej komisie Akademického senátu UK.

Bude potrebné počas rekonštrukcie oboch blokov úplne zavrieť ďalšie časti Štúraku, napríklad tú, kde funguje UPeCe?

Nebude to potrebné. Je možné, že istý čas budú musieť študenti využívať iný vchod – zhora, ale prevádzky UPeCe alebo telocvične či UniKu sa rekonštrukcia v tejto fáze nedotkne. Prezradím vám dobrú správu – aj pre túto časť Štúraku, tzv. VBD, už máme tiež pripravenú projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu. Plánujeme zatepliť a vymeniť strechu, na ktorú by mali ísť fotovoltické panely, aby sme dosiahli ďalšie úspory energie. V priestoroch pod UPeCe by malo vzniknúť úplne nové zdravotné stredisko a centrum služieb pre študentov. Chceli by sme tam mať ambulancie lekára, zubára, psychologickú poradňu, kaderníctvo a podobné prevádzky. Tieto rekonštrukcie plánujeme realizovať postupne vlastnými personálnymi kapacitami.

Dlhoročne problémovou časťou internátov sú Átriové domky. Na tých je dnes ubytovaná značná časť našich študentov, tento rok sa však musia vysporiadať s obmedzeniami, ako je zákaz vstupovať nielen na strechy, ale aj na balkóny. V areáli pribudli ploty. Prečo to bolo potrebné?

Jedným slovom – bezpečnosť. Dali sme si na všetky budovy internátov v správe rektorátu spracovať technický audit. Nikoho zrejme neprekvapí, že pre Átriaky nevyšiel pozitívne. Ich stav je naozaj zlý. Ak sme ich chceli udržať v prevádzke – čo sme samozrejme vzhľadom k rekonštrukcii Štúraku chceli – museli sme okamžite pristúpiť k preventívnym opatreniam. Spomínané opatrenia, pásky a ploty, sú nevyhnutné pre bezpečnosť užívania izieb a pohybu po areáli. Sme radi, že študenti si to uvedomujú a rešpektujú ich, za čo im ďakujeme.

Aká budúcnosť čaká Átriáky?

Postupne budeme musieť začať vyraďovať jednotlivé bloky z prevádzky – systematicky, nie nárazovo. Átriaky nespĺňajú súčasné technické štandardy a ich životnosť uplynula. Pri rozhodovaní o postupnom vyraďovaní jednotlivých blokov preto musíme brať do úvahy všetky aspekty, nielen počet ubytovacích kapacít. S vyraďovaním blokov však začneme, až keď budeme mať znova v ubytovacej kapacite Štúrak.

Čo potom s prázdnymi zatvorenými blokmi?

Átriáky budú potrebovať hĺbkovú rekonštrukciu. Predstavu máme, ale ešte je predčasné o tom hovoriť. Je však jasné, že bez externých zdrojov financovania sa nikam nepohneme.

Ďalším veľkým internátom UK je Družba. Aké sú plány pre Družbu?

Na Družbe sme nedávno opravili kotolňu na bloku D1 a zrekonštruovali 156 izieb – majú vymenené jadro, nový nábytok, nové kuchynky. Na konci minulého roka bol po rekonštrukcii otvorený tradičný študentský Havana Club. Do budúcnosti pripravujeme projektovú dokumentáciu na výmenu stúpačiek, kúpeľní a WC na bloku D1. Ešte nemáme vyriešenú otázku financovania, a keďže odhadovaná suma rekonštrukcie je 4,8 milióna, nie je to otázka triviálna. Ale tiež platí, že ani s týmito prácami nezačneme skôr, ako bude k dispozícii aspoň časť ubytovacej kapacity Štúraku. Musíme myslieť na potreby našich študentov aj v rámci plánovania investícií.

Zrekonštruované priestory na Štúraku budú predstavovať bývanie vo vyššom štandarde ako doteraz. Uvažujete o zvyšovaní poplatkov za ubytovanie?

Hovoriť dnes o poplatkoch za ubytovanie je veľmi predčasné. Internáty máme pre- to, aby si vysokoškolské vzdelanie mohli dovoliť čo najširšie vrstvy študentov, aby každý, kto má ambície a hlavu na štúdium, mohol ísť študovať a bývať za dostupné sumy. To je filozofia, na ktorej staviame, a je to zároveň niečo, čo nám pomáha v konkurencii s univerzitami v zahraničí. Do budúcnosti je možné uvažovať o rozdelení internátneho uby- tovania podľa štandardu, a podľa toho nastaviť cenník. Kiežby sme sa už mohli rozprávať o poplatkoch za ubytovanie...

Prečo podľa vás internáty dospeli až do tohto havarijného stavu? Univerzita musí takmer naraz riešiť havarijné stavy viacerých objektov. Pritom každý, kto vlastní nejakú nehnuteľnosť, vie, že sa o ňu treba starať priebežne.

Dôvodov je viacero. Z môjho pohľadu najväčším problémom bolo nastavenie financovania verejných vysokých škôl, ktoré bolo zo strany štátu nepredvídateľné a absentovalo akékoľvek investičné plánovanie. Práce na takýchto veľkých projektoch, akými rekonštrukcie internátov sú, je potrebné dopredu plánovať, mať pripravené projekty a vedieť, aký objem financií bude k dispozícii. Ak nie je objem financií predvídateľný ani na daný rok, je investičné plánovanie takmer nemožné. V tomto smere vidím ešte priestor na zlepšenie spôsobu prideľovania kapitálových dotácií v prospech univerzít a ich možnosti dlhodobejšieho plánovania. Zároveň je známe, že bratislavské vysoké školy nemohli čerpať eurofondy na investičné projekty, na rozdiel od iných regiónov. Preto univerzita dlhé roky najmä opravovala havarijné stavy. Je to škoda, lebo každý cent investovaný do univerzitného vzdelávania, sa štátu niekoľkonásobne vráti.

Univerzita vlastní v Mlynskej doline aj ďalšie pozemky a objekty, sú tam dlhodobo zatvorené unimobunky. Máte už plány na ich využitie?

Áno. Tento rok plánujeme zadanie vypracovania štúdie pre využitie celého územia Mlynov UK. Takáto štúdia nebola spracovaná od 80. rokov minulého storočia. Zadefinujeme si, aké funkcie by malo dané územie plniť, aké prevádzky by sa mali v danom území nachádzať tak, aby boli komplexne naplnené potreby študentov. Už v tomto funkčnom období bude hotová predpríprava, potom by sme radi vyhlásili súťaž. Verím, že sa prihlásia napríklad aj architekti zo zahraničia. Chceli by sme, aby to bolo variabilné moderné riešenie, v ktorom budeme môcť počítať s ďalším rozvojom podľa potrieb v budúcnosti. V pláne je dobudovanie športovísk, napríklad na území vedľa bývalej Kotolne, odkiaľ sme už v uplynulých mesiacoch vyniesli množstvo odpadu ešte z čias výstavby internátov. Namiesto terajších unimobuniek počítame s využitím tohto priestoru na vybudovanie nového objektu pre prevádzku internátov a administratívu, zároveň by tam mal byť umiestnený nový moderný archív univerzity.

Kedy by mali byť tieto plány hotové?

Štúdia na územie okolo unimobuniek bude hotová v tomto roku, štúdia pre celé Mlyny UK do jari 2027.

Ako vidíte budúcnosť internátov?

Naše univerzitné vzdelávanie je nastavené tak, aby mal príležitosť študovať každý, kto na to má schopnosti. Slovenské univerzity nevyberajú poplatky za štúdium, a aj internátne ubytovanie plánujeme tak, aby študenti nekončili univerzitu s balíkom dlhov a bremenom pôžičiek. Takýto prístup nie je bežný vo svete, dokonca ani v niektorých krajinách EÚ. Aj preto nechceme ubytovanie študentov presúvať na súkromných poskytovateľov. Veľkou výhodou Univerzity Komenského je, že má v Mlynskej doline pozemky, na ktorých môže budovať a rozvíjať sa, bohužiaľ, jediné, čo nám veľakrát stojí v ceste, sú financie. Čo sa týka ideálnej budúcnosti, chceme, aby univerzitné mestečko bolo miestom, kde študent naozaj žije, cíti sa súčasťou komunity, je obklopený podnetným spoločenstvom. Aj preto nechceme, aby internáty boli len nocľahárne. Snažíme sa zlepšovať celkové prostredie. Aby sa tam študenti dobre cítili, radi tam trávili čas, aby si tam každý našiel to svoje. Aby neutekali preč každý štvrtok. Máme pripravený projekt Zelené internáty, v jeho rámci plánujeme okrem iného revitalizovať kopec nad zastávkou autobusu smerom k Átriakom a vybudovať vodozádržné opatrenia. Niekedy žartu- jem, že musíme vymyslieť aj „študentozádržné“ opatrenia. Postupne revitalizujeme plochy, odstraňujeme stavebný odpad ešte z čias výstavby internátov, náletové dreviny, burinu, vymeníme vstupné rampy do areálu...

Čo je pre vás osobne v Mlynskej doline najväčším úspechom za posledné roky?

Paradoxne to, čo v nej už nie je, a teda to ani nie je vidieť. Aspoň to nevidí študent, ktorý sem teraz prichádza. Ak dnes príde do Mlynskej doliny niekto starší, príjemne ho prekvapí čistota. Odstránili sme množstvo vizuálneho smogu, billboardov, plagátov, rôznych nevkusných stánkov či reklamných konštrukcií. Zmizli kopy mnohoročného stavebného odpadu či náletových drevín. Nebolo to jednoduché, máme za sebou niekoľko súdnych sporov, exekúcií, očierňovania univerzity cez sociálne siete od tých, ktorým z hľadiska ich záujmov také kultivovanie prostredia nevyhovovalo. Podarilo sa nám výrazne vyčistiť celý priestor, doslovne aj metaforicky. Konečne sa môžeme sústrediť na rozvoj.

Barbora Tancerová 

Foto: Michal Valentin, Tomáš Madeja