Podcast Komunita – Jozef Tancer: Vďaka aliancii ENLIGHT sa môžeme učiť od lepších
Celouniverzitná aliancia ENLIGHT nás prepája s partnermi zo špičkových európskych univerzít. Už niekoľko rokov sa v rámci nej intenzívne rozvíja medzinárodná spolupráca a riešenia spoločenských výziev prostredníctvom akademických aj výskumných aktivít, čím sa naša univerzita podieľa na formovaní riešení globálnych problémov. Aké sú aktuálne grantové výzvy, kto sa do nich môže zapojiť a aké sú vyhliadky aliancie do budúcna, aj o tom sa v podcaste Komunita moderátorka Eva Kopecká rozprávala s koordinátorom aliancie a prorektorom UK pre medzinárodné vzťahy Jozefom Tancerom.
Keď som sa pri príprave na tento rozhovor pýtala umelej inteligencie, ako si vysvetľuje pojem ENLIGHT, získala som niekoľko synoným - osvietiť, priniesť poznanie alebo múdrosť, poučiť, objasniť, či vysvetliť. Ako to bolo so vznikom názvu aliancie?
ENLIGHT vznikol ako akronym veľmi dlhého názvu našej aliancie, ktorý znie - priznám sa, že ani po 5 rokoch ho stále neviem naspamäť - European university Network to promote equitable quality of Life, sustaInability and Global engagement through Higher education Transformation. Ale samozrejme sme sa pohrali aj so všetkými tými významami, ktoré ste uviedli. ENLIGHT má ambíciu otvoriť nové horizonty, vniesť trochu svetla tam, kde zatiaľ ešte tápeme. Aj odkaz na osvietenstvo ako obdobie, v ktorom sa veda zrodila, je pre nás dôležitý.
Preto ste zvolili v logu symbol majáka?
Áno, presne tak. Na jednej strane je to ten pevný bod, ktorý poskytuje orientáciu v rozbúrenom mori informácii, projektov a medzinárodného univerzitného života. Ale zároveň, keď sme navštevovali jednotlivé mestá, v ktorých sa naše partnerské univerzity nachádzajú, všimli sme si, že takmer všade, ak nie dokonca všade, sa naozaj nachádza maják. Pretože tie mestá buď ležia na veľkých riekach, ako Bratislava, alebo sú dôležitými morskými prístavmi, ako napríklad Galway a Bilbao.
Predstavme si všetkých partnerov, ktorých má Univerzita Komenského v rámci tejto aliancie.
Okrem spomínaných univerzít v mestách Galway a Bilbao, ďalej je tam Bordeaux, Gent, Groningen, Göttingen, Uppsala, Tartu. Asociovaný partner, ktorý nebol od začiatku členom aliancie, je Univerzita v Berne. To je zaujímavá kombinácia miest a kultúr. Európska únia pri vypísaní výzvy na univerzitné aliancie kládla veľký dôraz na to, aby bol zapojený naozaj každý región z Európy, aby tam neboli iba západné univerzity, ale aj univerzity z východnej, severnej a južnej Európy. Pre nás to bola obrovská šanca. Myslím, že mnohé z týchto univerzít by boli málo motivované spolupracovať s nami, keby práve tá geografická vyváženosť nebola podmienkou - a na to boli naviazané peniaze.
Podarilo sa vám všetky tieto univerzity navštíviť?
Ešte som nenavštívil univerzitu v Uppsale, ale inak som už bol na všetkých. Zvyčajne to súviselo s nejakým veľkým pracovným mítingom alebo konferenciou, ktorá sa tam konala a bol som tam ako vedúci našej delegácie. Ale zorganizovali sme si aj cielené krátkodobé návštevy za účelom spoznať sa lepšie. Niečo ako tzv. job shadowing, aby sme mohli vidieť univerzitu aj počas jej bežnej prevádzky, nielen v rámci veľkých podujatí.
Čo z toho máme, že sa nachádzame v tejto aliancii?
Máme obrovskú možnosť učiť sa od lepších. Niektoré z našich partnerských univerzít vznikali v 15. či v 16. storočí, majú dlhodobú tradíciu. Vidno, že systémy kvality či organizácie a štúdia sú premyslenejšie. Univerzita Komenského nie je globálna univerzita. Povedal by som, že sme veľmi dobre ukotvení v stredoeurópskom regióne, máme významných európskych partnerov, myslím, že sme v Európe rešpektovaná univerzita, ale nie sme globálny hráč, ktorý by mal svoje pobočky na iných kontinentoch. Univerzita v Groningene má niekoľko zahraničných pobočiek, napríklad v Mexiku. Univerzita v Gente má svoj kampus v Južnej Kórei. Tieto univerzity preto myslia a konajú naozaj v omnoho širších rámcoch a sú otvorené poradiť nám, ako preniknúť do globálneho priestoru. Obrovskou šancou je tiež možnosť pomerne jednoducho získať nových partnerov na vedecké a pedagogické projekty.
V podcaste Komunita sa tiež dozviete:
- na čo sa dajú v rámci aliancie získať granty,
- aké projekty a aký výskum už v súčasnosti prebiehajú na UK v spolupráci s partnermi z aliancie ENLIGHT,
- odkiaľ má aliancia financie na svoje aktivity a či sa s nimi dá rátať aj do budúcnosti,
- aké veľké podujatie pre všetkých partnerov bude hostiť naša univerzita v tomto roku
- a ako postupovať, keď chce člen akademickej obce UK navštíviť partnerskú univerzitu.
Celú epizódu si môžete vypočuť na platforme Spotify.