Fakulte vraciam, čo mi dala, hovorí úspešný autor patentov

V nedávnom hodnotení excelentných vedeckých výstupov, ktoré robilo Ministerstvo školstva výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky, bolo v kategórii patenty zaregistrovaných len 6 položiek za všetky vysoké školy na Slovensku. Pri dvoch z nich figurovalo meno Roberta Furdu z Fakulty managementu UK. O tom, čoho sa týkajú, a tiež o svojej ceste k akademickej kariére porozprával pre Našu univerzitu.


28. 03. 2025 10.55 hod.
Od: Redakcia Našej univerzity

Robert Furda pôsobí na Katedre informačného manažmentu a podnikových systémov Fakulty managementu UK a zároveň v technologickej spoločnosti Lenovo ako tzv. Solution a Enterprise Architect pracuje na príprave nových patentov. Jeho dva patenty, Meranie a fakturácia ukladania dát (Data storage metering and billing) a Vytváranie dynamického testovacieho balíka pomocou komunikácie od zákazníkov (Dynamic test suite creation using event communications from customers) sú výsledkom medzinárodného projektu a súvisia s cloudovými systémami a úložiskami. Zaregistroval ich vlani americký úrad  Úrad pre patenty a ochranné známky Spojených štátov amerických (United States Patent and Trademark Office).

Kým k tomu došlo, prešli takmer dva roky. „Vyvíjame riešenia pre privátne cloudy a s rozšírením na hybridné. Vždy sa pozeráme na to, čo má konkurencia, a snažíme sa vyvinúť niečo, čo iní nemajú, a to si dať patentovať. Pracujeme v tímoch, každý prispieva svojím nápadom,“ odhaľuje pozadie cesty k patentu Robert Furda. Hotové nápady predložené na patentovanie posudzuje v konečnom dôsledku komisia na americkom federálnom patentovom úrade. Predtým si ich tvorcovia musia žiadosti o patenty obhájiť. „Nie vždy to vyjde, tiež mám na konte aj neúspešné žiadosti. Tieto dva mi vyšli, ďalšie sú v procese,“ hovorí doktor Furda.

Odborník z praxe

Robert Furda je v našej akademickej obci skutočným odborníkom z praxe. V 80. rokoch vyštudoval Elektrotechnickú fakultu Slovenskej vysokej škole technickej, kde získal inžiniersky titul. Začal si robiť aj kandidatúru, vtedy niečo ako doktorandské štúdium, ale po Nežnej revolúcii akademickú kariéru prerušil a dlhé roky pracoval v súkromnom sektore. Pôsobil vo veľkých technologických a počítačových korporátoch ako IBM, HP, momentálne je v spoločnosti Lenovo. Bol programátorom, venoval inštaláciám nových systémov, infraštruktúre, školeniu zákazníkov a partnerov, dnes sa výskumne zaoberá cloudovými systémami, procesmi a umelou inteligenciou s orientáciou na zdravotníctvo, hlavne z pohľadu manažmentu.

Na akademickú pôdu sa vrátil až po rokoch v komerčnej sfére. „Profesor Michal Greguš (bývalý dekan Fakulty managementu, zakladateľ katedry informačných systémov) mi ponúkol možnosť dorobiť si doktorát. Nebolo to úplne jednoduché, predsa len, už som mal po päťdesiatke, aj som sa potrápil. A potom som to fakulte vrátil – oni pomohli mne, a teraz pomáham ja tým, že učím,“ spomína na svoje začiatky na Univerzite Komenského. Už 6 rokov vyučuje v slovenskom aj anglickom programe fakulty predmety ako stratégia organizácie v IKT, Computer Science a Informations Systems and Application Software.

Skúsenosti s prácou s ľuďmi mal už predtým, chodil školiť zákazníkov a partnerov o nových systémoch po celom svete. Priznáva, že študenti sa nesprávajú ako zákazníci, ale snaží sa získať si ich pozornosť tým, že im približuje svet informačných technológií tak, aby ho pochopili a vedeli, ako to funguje v reálnom biznise. „Rozprávam im o veciach tak, aby im rozumeli. Aby vedeli, čo je pridaná hodnota, hodnota za peniaze. Neučím ich definície, ako vyzerá IP adresa alebo paket, ktorý sa pohybuje po sieti, ale musia vedieť princíp. Ako budúci manažéri musia vedieť, ktoré riešenia sa oplatia, mať prehľad, aby sa vedeli rýchlo a správne rozhodnúť. No a musia sa snažiť, mám na nich jednotný meter,“ hovorí.

Vracia, čo dostal

Svojich študentov už dnes stretáva v rôznych veľkých firmách a dokonca aj v tej svojej. „Stalo sa mi, že som vo firemnej kuchynke stretol dievčinu, ktorá ma zdravila ako známeho. Vysvitlo, že som ju učil online počas covidu. Ďalší môj študent u nás zase brigáduje, sedí pár metrov odo mňa.“ Robert Furda svoje pôsobenie na univerzite berie ako príležitosť oplatiť to, čo sám v živote dostal. „Fakulta managementu mi dala ďalšie vzdelanie a niečo som vďaka nemu dosiahol. Teraz to zase rád vrátim prostredníctvom výučby študentov,“ uzatvára.

Barbora Tancerová