Vedci Univerzity Komenského zisťovali zdravotný stav Slovákov a ich dôveru v zdravotníctvo
Bratislava, 22. apríla 2013: Slováci si uvedomujú, čo je pre ich zdravie dôležité, iba časť z nich sa tým však i riadi. Aj toto zistili vedci z Univerzity Komenského v Bratislave (UK), ktorí sa podieľali na sociologickom výskume Zdravie a zdravotná starostlivosť. Reprezentatívny výskum pod záštitou Katedry sociológie Filozofickej fakulty UK bol uskutočnený na vzorke 1128 respondentov vo veku nad 18 rokov.
Výskum bol zameraný na zisťovanie zdravotného stavu nášho obyvateľstva a starostlivosti ľudí o vlastné zdravie, ako i na využívanie systému zdravotného poistenia a zdravotníckych služieb, či zistenie dôvery obyvateľstva v zdravotnícky systém.
Z výskumu vyplynulo, že viac ako polovica Slovákov si uvedomuje, že existuje priama súvislosť medzi zdraviu prospešným alebo škodlivým správaním sa človeka a jeho zdravotným stavom. Toto poznanie však ovplyvňuje prístup k vlastnému zdraviu iba u časti občanov. „Zistenia výskumu - založené na výpovediach respondentov, ktorí majú v podobných situáciách tendenciu prezentovať sa pozitívne - potvrdzujú, že až pätinu našich obyvateľov možno charakterizovať ako silných fajčiarov a nemiernych konzumentov alkoholu. Na druhej strane, iba necelá pätina obyvateľov uviedla, že denne vykonáva intenzívnejšiu fyzickú činnosť a iba asi tretina ľudí denne konzumuje ovocie alebo zeleninu,“ uviedol prof. PhDr. Ján Sopóci, PhD., vedúci Katedry sociológie Filozofickej fakulty UK. Len asi polovica respondentov výskumu uviedla, že pravidelne absolvuje preventívne zdravotné prehliadky. Napriek tomu až 80 % ľudí charakterizovalo svoj zdravotný stav ako dobrý a počas minulého roka muselo podľa vlastného vyjadrenia častejšie navštíviť lekára iba asi 16 % respondentov výskumu. Ťažkosti pri výkone povolania alebo pri práci v domácnosti súvisiace so zdravotnými problémami však priznalo až 29 % z nich.
„Výsledky tohto výskumu, ktoré majú nesporne celospoločenský význam, sú dôležité a inšpiratívne aj pre vzdelávací systém. Práve vzdelávacie inštitúcie by mali zvyšovať povedomie obyvateľstva a tiež formovať mladú generáciu v intenciách zdravého životného štýlu,“ zhodnotil prínos výskumu rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD.
Najvýznamnejším zistením výskumu bolo, že takmer polovica Slovákov si myslí, že naše zdravotníctvo je neefektívne a zle zorganizované. „Dôvera obyvateľstva k nášmu zdravotníctvu je nízka – dôveruje mu iba asi 40 % ľudí. Príčinou kritického posudzovania zdravotníctva je najmä negatívne hodnotenie takých stránok jeho fungovania, akými sú hospodárenie s pridelenými finančnými prostriedkami, efektívnosť či organizácia systému zdravotníctva a práca našich lekárov,“ dodáva prof. Sopóci.
Ilustračná fotografia - zdroj: JLF UK