UK počas Bielej noci ožila umením
Bratislava 7. októbra: Do hlavného mesta sa počas prvého októbrového víkendu vrátil multižánrový festival Biela noc. Do jubilejného 10. ročníka podujatia sa zapojila aj Univerzita Komenského v Bratislave (UK) dvoma priestormi v rámci tzv. vodnej trasy.
Vodná trasa, ktorá je divácky obľúbenou súčasťou festivalu, už tradične prináša nové pohľady na verejné priestory v hlavnom meste na nábreží Dunaja. Tento rok viedla od Mosta Apollo až po plaváreň Lanfranconi. Obe miesta sa na festivalovej mape objavili po prvý raz.
Jej súčasťou však bolo aj Átrium Filozofickej fakulty UK (FiF UK), ktoré sa stalo javiskom multimediálnej performancie umeleckého kolektívu Radical Empathy s názvom Beautiful Lecture. Toto dielo v réžii a interpretácii Tomáša Danielisa uvažovalo o náhode, slobode a v konečnom dôsledku o schopnosti skúmať (nielen) vnímanie minulosti vďaka technológiám zajtrajška. V tejto performatívnej tanečnej inštalácii sa semi-autonómne technológie rozhodovali reagovať na tanec obrazmi a textami načasovanými na základe zozbieraných údajov, pričom boli naprogramované sledovať úzku dramaturgiu a obmedzenú knižnicu možností. Dekan FiF UK Marián Zouhar pri tejto príležitosti povedal, že „Biela noc je festival originálnej tvorivosti a slobodnej invencie. Ako fakulta, ktorá svojou činnosťou presahuje aj do kultúrnej a umeleckej sféry, sme preto uvítali možnosť byť súčasťou oslavy umenia. Fakultné átrium je veľkorysý priestor, v ktorom vyniknú práve také diela a performancie, aké prináša Biela noc.“
Tento rok sa festival prvýkrát prepojil aj so športom prostredníctvom synchronizovaného plávania. Netradičnou bodkou vodnej trasy sa tak stalo dielo SYNCHROSCOPE. Do plavárne Lanfranconi v budove Fakulty telesnej výchovy a športu UK (FTVŠ UK) autori prinesli dôležité posolstvo o neustálom ponáraní a vynáraní sa hodnôt v dnešnej spoločnosti a hľadaní pravdy v záplave dezinformácií. Súčasťou performancie boli akvabely, ktoré pripravili svoje choreografie spolu s tanečníkmi, svetovými dizajnérmi, digitálnou poetkou a elektronickou hudbou. „Pot, námaha, odhodlanie či výkon nie sú jediné prívlastky športu. Telesný pohyb je aj prezentáciou umenia a pôvabu a Biela noc otvorila brány našej fakulty pre tento rozmer,“ uviedol dekan FTVŠ UK Viktor Bielik.
Biela noc, festival súčasného umenia vo verejnom priestore, sa už tradične koná na jeseň dva víkendy po sebe (Bratislava, Košice) a predstavuje tvorbu slovenských aj svetových umelcov. Festivalový program zložený z takmer 50 umeleckých zastávok sa v hlavnom meste začal v piatok 4. októbra 2024 a trval do nedeľnej polnoci. Tento ročník bol podľa organizátorov venovaný inklúzii, rozmanitosti a dialógu medzi žánrami, generáciami, otvára témy ako sloboda prejavu, verejný priestor, ekológia, technológie a AI, bezbariérovosť, či LGBTI+.