Víťazi Falling Walls Lab Slovakia 2024: mapovanie inváznych rastlín, účinnejšie obväzy, lepšie batérie
Univerzita Komenského v Bratislave (UK) má zastúpenie v trojici najlepších študentov a začínajúcich profesionálov národného kola súťaže inovatívnych myšlienok Falling Walls Lab. Katarína Bilská, doktorandka na Katedre mikrobiológie a virológie Prírodovedeckej fakulty UK, sa umiestnila na druhom mieste s projektom na výrobu nových zdravotníckych pomôcok.
Katarína Bilská vytvorila fotoaktívny nanomateriál s antibiofilmovými vlastnosťami, ktorý je vhodný na výrobu zdravotníckych pomôcok, akými sú napríklad katéter či obväzy na rany. Základom tohto materiálu je polymér, napríklad polyuretán, bežne používaný v zdravotníckych pomôckach. Upravila ho tak, aby mal antimikrobiálne vlastnosti a bol účinný aj proti rôznym baktériám, napríklad voči zlatému stafylokokovi, ktorý spôsobuje hnisavé kožné zápaly. „Pri testovaní tohto materiálu sme zistili, že je o 70 percent účinnejší v zamedzení vstupu baktérií do rany ako nemodifikovaný polymér. Neskôr sme ho asi dve minúty ožarovali zeleným laserom, vďaka čomu má až 99 percentnú účinnosť pri ochrane rany pred baktériami,“ opisuje výskum.
Tretie miesto obsadil študent Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Jakub Leščinský, ktorý pracoval na revolučnej batérii na báze síry. Ako prvá batéria tohto typu na Slovensku by dokázala uskladniť viac energie na dlhšiu dobu. V porovnaní s klasickými batériami vydrží 15 až 20 rokov, mala by byť lacnejšia, ekologickejšia a bezpečnejšia.
Víťaz Adam Kantor zo Slovenskej akadémie vied využíva na monitorovanie rastlín aplikáciu iNaturalist, ktorá zbiera dáta o rozšírení rôznych organizmov. Adam sa snaží vyvinúť nástroj, ktorý do aplikácie automaticky zbiera dáta o inváznom charaktere rastlín. Invázne rastliny ohrozujú ekosystém a mali by sme ich likvidovať.
O víťazoch 7. ročníka spomedzi 17 projektov rozhodovala odborná porota zložená z vedcov a vedkýň rozličných disciplín. Finále sa uskutočnilo vo štvrtok 27. septembra 2024 v rámci podujatia Európska noc vedy.
Falling Walls Lab Slovakia je súčasťou celosvetového formátu, ktorý poskytuje priestor výnimočným projektom mladých inovátorov z rôznych vedeckých oblastí. Slovenské finále organizuje Univerzita Komenského v Bratislave v spolupráci s Nemeckou akademickou výmennou službou (DAAD). Akademickými partnermi sú Slovenská akadémia vied, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Technická univerzita v Košiciach, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Žilinská univerzita v Žiline, Technická univerzita vo Zvolene, Vysoká škola múzických umení a Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave.