Vedecký veľtrh

V piatok 23. septembra 2022 od 9.30 do 16.00 h sa na námestí NC Eurovea v Bratislave uskutoční 5. ročník Vedeckého veľtrhu. Podujatie je určené najmä pre deti a mládež školského veku (6 - 18 rokov), no zaujímavé je aj pre učiteľov, rodičov a širokú verejnosť. Predstavia sa na ňom aj odborníci z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK a z Prírodovedeckej fakulty UK.


Po dvojročnej pauze, ktorú spôsobila prítomnosť koronavírusu, bude podujatie aj tentokrát prehliadkou noviniek a zaujímavostí z oblasti vedy, techniky a výskumu. Bohatý a pestrý výber vystavovateľov bude prezentovať rôzne oblasti vedy, ako napríklad fyzika, chémia, matematika, informatika, robotika, elektrotechnika, či astronómia.

V expozícii Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave sa okrem iného návštevníci dozvedia viac o logike v informatike, spoznajú robota Smelý zajko alebo si budú môcť v tvorivej dielni vyskúšať výrobu hudobných nástrojov z odpadových a lacných spotrebných materiálov.

Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave si zasa pre záujemcov pripravila zaujímavý mix rôznorodých aktivít pod dohľadom odborníkov v oblasti antropológie, genetiky, mineralógie, petrológie, ložiskovej geológie a anorganickej chémie. Návštevníci sa v ich stánkoch dozvedia napríklad, čo všetko sa dá „prečítať“ na ľudskej kostre a koľko informácií nám vedia kosti poskytnúť pri policajnom vyšetrovaní, aké poznáme z populárnych kriminálnych seriálov. Okrem toho uvidia vybrané modelové organizmy v genetike, spoznajú krásu a užitočnosť minerálov a hornín, naučia sa odlíšiť pravý diamant od napodobeniny a získajú informácie o vzniku života na Zemi a prepojení neživej a živej prírody.

Vedecký veľtrh v Bratislave organizuje nezisková organizácia Veda nás baví v spolupráci s Univerzitou Komenského v Bratislave a Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave. Cieľom veľtrhu je hravou formou priblížiť vedu študentom a žiakom základných a stredných škôl, ale i zvedavým dospelým.