Prednáška nositeľky Pulitzerovej ceny: Ako vyzerajú dnešní otroci?

5. apríla 2017 (streda), Aula Univerzity Komenského v Bratislave, Šafárikovo nám. 6, 1. poschodie


Pozývame vás na prednášku nositeľky Pulitzerovej ceny! Martha Mendoza príde v stredu 5. apríla 2017 o 16.00 hod. do Auly UK s prednáškou: Ako vyzerajú dnešní otroci?

Na prednášku je potrebné zaregistrovať sa: www.uniba.sk/mendoza

(Prednáška bude prebiehať v anglickom jazyku. Tlmočenie do slovenčiny je zabezpečené.)


Obchodovanie s ľuďmi sa vyskytuje takmer v každom kúte sveta. Vďaka reportážam novinárov z Associated Press sa podarilo oslobodiť viac ako 2 000 otrokov, ktorých využíval thajský krevetový priemysel. Ak si chceli odpočinúť, bičovali ich chvostami z rají. Z rúk kapitánov lodí im dokonca hrozila smrť. Martha Mendoza vás prevedie pozadím prípadu, na ktorom pracovala spolu s ďalšími tromi reportérkami niekoľko rokov. Vďaka sérii článkov došlo k zmene legislatívy, podnikania v tejto oblasti, ako aj ovplyvneniu zákazníkov na celom svete.

Martha Mendoza pracuje pre agentúru Associated Press. Jej reportáže podnietili viacero parlamentných debát o návrhoch zákonov, začatie vyšetrovaní vedených Pentagonom či vzbudili pozornosť Bieleho domu. Bola súčasťou tímu novinárov, ktorých reportovanie o otroctve v thajskom krevetovom priemysle viedlo k oslobodeniu viac ako 2 000 mužov. Za ich prácu získali v roku 2016 Pulitzerovu cenu. Ďalšiu Pulitzerovu cenu získala v roku 2000 za odhalenie pozadia masakry v dedine No Gun Ri, kde americkí vojaci povraždili stovky civilistov na začiatku Kórejskej vojny. Pre agentúru AP prispievala zo Silicon Valley, New Yorku, Nového Mexika a Mexika. Pôsobila na Stanfordovej a Princetonskej univerzite a už viac ako desaťročie učí na Kalifornskej univerzite.