Tvrdé vedy pri TABULI

Univerzita Komenského spolu so Slovenskou technickou univerzitou a Slovenskou akadémiou vied sa spojili s kultúrnym centrom Nová Cvernovka a spoločne prinášajú nový cyklus vedeckých prednášok TABUĽA. Jedného priaznivca čaká výlet do CERNu.


Vedec, krieda a tabuľa. A k tomu desiatky zvedavcov, ktorých baví veda. Začiatkom roka rozbehli tri najvýznamnejšie vedecké inštitúcie na Slovensku spoločný projekt. Prvá prednáška sa konala 3. marca. Ďalšie dve sa pre pandémiu koronavírusu uskutočnili online. Všetky sú prístupné na webe. Najbližšia bude od Bronislavy Brejovej z UK koncom júna.

Počúvajme vedcov

Heslo aktivistky Grety Thurnberg „Počúvajme vedcov“ zmobilizovalo milióny ľudí po celom svete v boji proti klimatickej zmene. Aj koronakríza posilnila postavenie vedy. Ľudia na celom svete sa v čase pandémie obracajú k vedcom s nádejou a médiá zaplnili články o biochémii, virológii, epidemiológii či matematickom modelovaní.

Popularizácia tvrdých vied

Prednášky a diskusie pri TABULI sú kombináciou klasického akademického formátu prednášky a diskusie ako metódy učenia. Píše sa klasicky po tabuli a používajú sa pritom digitálne obrázky. Prednášky sú profesionálne natočené v réžii Viliama Csina z Novej Cvernovky.

Hlavným cieľom je netechnickým spôsobom, no zároveň poriadne vysvetliť vedecké témy tak, aby tomu porozumeli aj ľudia bez príslušného vzdelania. Organizátori chcú ponúknuť ten typ popularizácie vedy, pri ktorom sa ide viac do hĺbky než do šírky. Ide o to, aby si účastníci a diváci po skončení povedali: „Už tomu lepšie rozumiem.“

A ide tiež o to zaplniť biele miesta na mape verejných prednášok a diskusií. O spoločenských či politických témach je ich ako maku, no hlas inžinierov, technikov a výskumníkov v „tvrdých“ vedách tu chýba.

Fyzika, matematika, biochémia

V marci sa v Novej Cvernovke uskutočnila prvá zo série prednášok na tému: Ako vznikli chemické prvky vo vesmíre od Martina Venharta zo Slovenskej akadémie vied. Hovoril aj o tom, či a kedy bude objavený nový chemický prvok alebo koľko jadrových reaktorov na svete pokrýva produkciu vzácnych chemických prvkov potrebných na lekárske účely. Ďalší plánovaný program však museli organizátori dočasne zrušiť a namiesto toho pripravili dve online prednášky na aktuálne témy.

Biochemik Pavol Čekan zo spoločnosti MultiplexDX hovoril o stručnej biochémii koronavírusu COVID-SARS-2 a dizajne PCR testov. Čekan stál na čele tímu slovenských vedcov, ktorí pripravujú PCR testy, aby bolo Slovensko v tejto strategickej úlohe do budúcnosti sebestačné.

Matematik Richard Kollár z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK vysvetlil pojem SIR modelu a podrobne popísal problematiku dynamického modelovania šírenia pandémii.

Najbližšie sa prednáška bude konať koncom júna. O tom, ako bioinformatika pomáha skúmať evolúciu, bude hovoriť Bronislava Brejová z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. Prednáška opäť prebehne online.

Výlet do CERNu

V prípade, že na jeseň 2020 bude opäť možné organizovať verejné podujatia, bude sa v sérii pokračovať naživo. Jeden z účastníkov, ktorý absolvuje minimálne 5 zo 7 prednášok v Novej Cvernovke, môže získať špeciálnu cenu – výlet do CERNu s jadrovým fyzikom Martinom Venhartom zo SAV. Podpisy prednášajúcich treba zozbierať do indexu, ktorý je možné získať na jednej z prvých troch prednášok naživo. Súčasťou podmienok je napísanie a zverejnenie autorského textu – eseje/reportáže/polemiky na tému niektorej z prednášok. Výhercu vyberie skupina zložená zo zástupcov partnerských organizácií.