Zomrel lekár Karol Kapeller

Vo veku 96 rokov zomrel dňa 24. apríla 2023 velikán slovenskej anatómie, histológie, embryológie, ale aj básnik profesor Karol Kapeller. Pôsobil ako vysokoškolský profesor na Lekárskej fakulte UK v Bratislave, v posledných rokoch ako emeritný profesor.


Prof. MUDr. Karol Kapeller, DrSc., sa narodil dňa 12. novembra 1926 v Chtelnici. Štúdium medicíny absolvoval na Lekárskej fakulte UK v roku 1952. Pedagogicky na tejto fakulte pôsobil dlhé roky. Istý čas pôsobil ako vedúci pracovník aj na univerzite v Sheffielde vo Veľkej Británii.

Ako vedecký pracovník priekopnícky rozvíjal elektrónovú mikroskopiu v oblasti histológie a embryológie a hlavne v autonómnom nervovom systéme. Jeho objaviteľské práce v oblasti prúdenia axoplazmy v autonómnych nervových vláknach sú dodnes opakovane citované v najprestížnejšej svetovej Gray's Anatomy (kapitola Axonal Flow), ktorá mala už 40 vydaní.

Po roku 1980 sa viac venoval embryológii a aj v tejto oblasti dosiahol významné výsledky, publikoval učebnicu a Embryologický atlas.

Jeho veľkou láskou okrem rodiny a povolania bola aj básnická tvorba, v ktorej vyjadril svoje hlboké, úprimné pocity a myšlienky, ako k svojej rodine, prírode, tak aj k rodnej pôde.

„Krásne je žiť, ak človek stále ľúbi. Som pierko z krídelka, k hniezdu sa nevraciam. Aj keď sa Ti to tak nezdá, si moja jasná hviezda. Pilný mravček, včielka hravá, čo med lásky všetkým dáva.“

Posledná rozlúčka sa uskutoční vo štvrtok 4. mája 2023 o 13.00 h v Kostole Najsvätejšej Trojice v Chtelnici.