Niekoľko otázok a odpovedí k aktuálnej situácii

Sme nesmierne hrdí na každého z Vás, kto sa v tejto mimoriadnej situácií zachoval veľmi zodpovedne a rešpektoval naše usmernenia a pokyny. Zvlášť ďakujeme tým, ktorí už začiatkom týždňa dobrovoľne opustili internáty a bezpečne sa presunuli domov. Nie všetci úplne rozumejú dôvodom preventívnych opatrení, ktoré UK zaviedla, preto sme sa rozhodli vysvetliť ich.


Sme nesmierne hrdí na každého z Vás, kto sa v tejto mimoriadnej situácií zachoval veľmi zodpovedne a rešpektoval naše usmernenia a pokyny. Zvlášť ďakujeme tým, ktorí už začiatkom týždňa dobrovoľne opustili internáty a bezpečne sa presunuli domov. Nie všetci úplne rozumejú dôvodom preventívnych opatrení, ktoré UK zaviedla, preto sme sa rozhodli vysvetliť ich.

Prečo sú internáty rizikové?

Naše dva najväčšie internátne komplexy Vysokoškolské mesto Ľ. Štúria - Mlyny UK a Vysokoškolský internát Družba počas roka ubytovávajú spolu takmer 9000 ľudí. Z toho 6500 v Mlynskej doline. Na relatívne malom priestore prebieha veľký pohyb ľudí, ktorí sa počas dňa stretávajú s ešte väčším počtom ďalších ľudí - v mestskej hromadnej doprave, na fakultách, na pracoviskách, v športových kluboch, kinách a pod. Navyše, vďaka lacnej až bezplatnej doprave väčšina študentov takmer každý víkend cestuje domov. Pravdou je, že mladí ľudia sú podľa dostupných informácií najmenej ohrozenou skupinou čo sa týka prepuknutia ochorenia COVID-19. Aj u mladého človeka však môže mať toto ochorenie vážny priebeh. Navyše, mladí ľudia môžu byť prenášačmi a nakaziť svojich blízkych.

Čo sa stane, ak sa na internátoch potvrdí prvý pozitívny prípad?

Budeme musieť izolovať budovu, v ktorej sa daný študent nachádza, a zabezpečiť zdravotnú starostlivosť a stravovanie v núdzovom režime. O podrobných detailoch a pravidlách karantény sme diskutovali so špičkovými epidemiológmi a virológmi a buďme úprimní, nezvládli by sme to ani pri štvrtinovej obsadenosti. Chýbajú nám ochranné rúška, rukavice, dochádza dezinfekcia, nemáme ochranné obleky. Neustále sa snažíme tieto prostriedky zohnať, ale už niekoľko týždňov je enormný nedostatok ochranných pomôcok a situácia sa len zhoršuje. Zároveň nám začínajú dochádzať personálne sily. Mnohí naši zamestnanci museli ostať doma s deťmi alebo sú sami v karanténe. Zdravotnícke zariadenia v Bratislave majú napäté stavy už teraz. Preto môžu na internátoch ostať naozaj len študenti, ktorí skutočne nemajú inú možnosť. Navyše, počas celého týždňa dostávame od študentov otázky, či môžu prísť na víkend naspäť, prípadne, že chcú vycestovať do zahraničia a následne sa vrátiť na internát. Inak, ako uzatvorením internátov tak naozaj nedokážeme pohyb študentov a potenciálne šírenie nákazy eliminovať.

Prečo sme ľudí pustili domov teraz, keď môžu rozniesť nákazu?

V prvom rade, nemáme možnosť študentov udržať na internátoch. Celý víkend sme pracovali na tom, aby sme študentov mohli nechať odísť skôr, než sa v pondelok rozbehnú prednášky a stúpne riziko nákazy. Niektorí sa síce previezli zbytočne – za čo sa ešte raz ospravedlňujeme – ale napriek tomu hodnotíme ako úspech, že sa nám to podarilo. Tento krok sme robili v čase, keď ešte mnohí koronavírus bagatelizovali a tvrdili, že o nič nejde. Nebolo ľahké presadiť toto zodpovedné opatrenie. Bolo však lepšie, že študenti odišli už v nedeľu alebo pondelok, a nie na konci týždňa, po tom, ako sa stretli so stovkami až tisícmi iných študentov, z ktorých mnohí sa práve vrátili z rizikových oblastí. V každom prípade však veríme, že väčšina z vás sa počas cesty aj doma správa zodpovedne a ohľaduplne voči svojmu okoliu. Pre istotu: ak máte dôvod predpokladať nákazu (boli ste v rizikovej krajine, v kontakte s nakazeným človekom, alebo máte príznaky respiračného ochorenia), tak sa prosím na dva týždne úplne izolujte a vyhýbajte sa bližšiemu kontaktu s príbuznými.

Čo ak pracujem?

Ak by sa na internátoch zaviedli karanténne opatrenia – a to je pravdepodobne len otázkou času –nebudete môcť opustiť priestory svojej bunky (izby) počas minimálne 14 dní. 

Akú výhovorku mám povedať, aby som dostal výnimku?

Upozorňujeme, že bola vyhlásená mimoriadna situácia. Poskytovanie nepravdivých informácií či zavádzanie o svojej anamnéze podlieha tvrdým trestom. Momentálne je hlavnou prioritou naše zdravie. Brigáda alebo práca nie je aktuálne dôvodom na udelenie výnimky.

Vrátia nám peniaze?

V tejto fáze nevieme povedať, ako to celé dopadne. Mimoriadne opatrenia sú nákladné. Už teraz musí univerzita internáty podporovať, aby im umožnila nakúpiť si potrebné vybavenie. Upozorňujeme, že ubytovanie na internáte nie je komerčnou ale sociálnou službou, je dotované zo zdrojov štátu. Vzhľadom k mimoriadnym opatreniam je pravdepodobné, že internáty skončia tento rok vo vysokej strate. Akonáhle však bude všetko za nami, spočítame škody, zistíme, aký je stav, preskúmame poistné zmluvy, a budeme analyzovať aj možnosť refundácie. Prosíme vás však o trpezlivosť a pochopenie. 

Jeden hovorí to, druhý iné

Od začiatku sa celý náš tím Oddelenia pre vonkajšie vzťahy a Infocentra a vedenia internátov snažia intenzívne komunikovať. Odpovedáme na všetky správy, aj na otázky v sociálnych skupinách. Mnohým sme sa ozvali osobne a riešime vašu situáciu. Napriek tomu sa šíria rôzne nepravdivé informácie. V každom prípade, zásadné informácie sú tie, ktoré vám poskytne univerzita (na našom webe, cez kontakty infocentra alebo na našej FB stránke), alebo vedenie vášho internátu. Každý deň pracujeme dlho do noci len preto, aby sme každému všetko vysvetlili. Ak si nie ste istí, napíšte nám, určite odpovieme. 

Dokedy to celé bude trvať?

Budúci týždeň zasadne krízový štáb Univerzity Komenského. S pravdepodobnosťou na hranici istoty rozhodne o predĺžení prerušenia prezenčnej výučby. Nikto momentálne však nevie povedať, ako dlho bude celá táto mimoriadna situácia trvať. Sledujte, prosím, správy a naše webové stránky. 

V každom prípade, sme v tom všetci spolu. Teraz robíme všetko pre to, aby sme sa vyhli takému nárastu akútnych prípadov, ktorý by viedol ku kolapsu urgentnej zdravotnej starostlivosti. To je hlavný cieľ. Chráňme hlavne ľudí nad 60 rokov, pre ktorých môže byť tento vírus smrteľný. Umývajme si ruky, dodržiavajme hygienické zásady, nestretávajme sa v skupinách a pomáhajme starším a chorým. Starajme sa jeden o druhého. A pokračujme v štúdiu, ako sa len dá. V našich podmienkach nie sme na epidémie zvyknutí, ale práve preto je dôležité, by ste vy, vzdelaní ľudia a budúci profesionáli, pomáhali upokojovať situáciu. Anglicko zvládlo kruté nálety počas druhej svetovej vojny s heslom Keep Calm and Carry On. Hovorí sa, že každá generácia zažije svoju vážnu skúšku. Toto je najväčšia skúška nás, ľudí, ktorí sme v produktívnom veku teraz. Je to len na nás. Prejavme zodpovednosť a zrelosť. Dávajme pozor jeden na druhého – a ostaňme pokojní.