Prednáškový deň na Univerzite Komenského venovaný stredoškolákom

Študenti zo stredných škôl z Bratislavy a okolia si dňa 23. mája 2018 zažili na vlastnej koži deň vysokoškoláka. Na Univerzite Komenského v Bratislave im v Aule UK a v Auditoriu maximum tri fakulty pripravili spolu desať prednášok na rôzne témy.


„Počas dvoch maturitných týždňov ponúkame študentkám a študentom nematuritných ročníkov stredných škôl možnosť zažiť prednáškový deň na univerzite,“ vysvetlil zámer podujatia rektor Univerzity Komenského v Bratislave prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD. 

S témou o tom, že matematika môže byť aj pekná, zábavná a zrozumiteľná, sa pohrala doktorka Martina Bátorová z Katedry algebry, geometrie a didaktiky matematiky FMFI UK v prednáške „Plochy na Zemeploche“. Uznala, že miestami je aj ťažká, ale stojí to za to. Na príklade vrstevnice v atlase demonštrovala, že krivka vzniká pohybom bodu. Pohybom krivky zasa vzniká plocha, napríklad otáčaním kružnice vznikne guľa, resp. guľová plocha. Plocha je teda dráha pohybujúcej sa krivky. Príkladom praktického využitia spojenia kriviek do plochy je napríklad stavba budov, keď sa najprv vybuduje mriežka reprezentujúca krivky a tá sa následne prepojí plášťom.

V prednáške „Emócie – dobrý sluha alebo zlý pán“ profesor Michal Chabada z Katedry filozofie a dejín filozofie FiF UK vysvetlil, čo je emócia a ako by sme si mali udržať pozitívne emócie. Uviedol, že duša má tri časti: vegetatívnu, zmyslovú a racionálnu. Najdôležitejšou z nich je zmyslová časť, lebo zmyslové schopnosti majú sídlo v telesnom orgáne a vyskytujú sa v ľudskom aj v živočíšnom svete. Ďalej uviedol, že emócia je psychosomatický jav a že orgánom emocionality je srdce. Zdôraznil najmä to, že emócie nie je dobré potláčať, ničiť ich, ale treba ich kultivovať. Nie sme zodpovední za to, že máme emócie, ale sme zodpovední za to, čo s nimi urobíme, respektíve ako s nimi naložíme.

Doktor Martin Plešivčák z Katedry humánnej geografie a demografie PriF UK sa vo svojej prednáške „Kde a prečo sa u nás darí krajnej pravici?“ zameral na porovnanie výsledkov volieb do NR SR v rokoch 2012 a 2016 s dôrazom na rast podpory extrémistických strán. Extrémizmus pritom definoval ako neštandardné správanie, prípadne ideológie, ktoré sa významným spôsobom odlišujú od všeobecne akceptovaných a zaužívaných stanov. Nemusí ísť pritom priamo o trestnú činnosť, no môže sa prejavovať vo formách národnostnej, rasovej alebo náboženskej nenávisti. Krajnú pravicu na Slovensku v posledných voľbách podľa neho volili najmä ľudia, ktorí sa na voľbách v roku 2012 nezúčastnili: „Mohlo ísť o prvovoličov, ktorí ešte nedisponovali volebným právom, ale taktiež o ľudí, ktorí nevolili z iných dôvodov.“ 

Fotogaléria na Facebooku UK

Podujatie sa bude konať aj na budúci týždeň v stredu 30. mája. Vtedy budú prednášať odborníci z Právnickej fakulty UK, Fakulty managementu UK a Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK. Poslucháči sa zoznámia s témou obchodovanie s ľuďmi, dozvedia sa čo-to o značkách, ale aj o tom, ako si vyberáme partnerov/partnerky a prečo sme im potom často neverní.

Program – 30. mája 2018

Počas podujatia bude možnosť zakúpenia univerzitných predmetov s logom UK - tričká, mikiny, batohy a iné z Infocentra UK.

Pre účastníkov podujatia budú k dispozícii ospravedlnenky s potvrdením o účasti pre ich stredné školy.