Aktuálna nositeľka Pulitzerovej ceny bude prednášať na Slovensku

Nadácia Tatra banky po siedmy raz prináša verejnosti možnosť stretnúť sa s nositeľkou Pulitzerovej ceny v rámci svojho programu Osobnosti osobne. V stredu 5. apríla 2017 zavíta na pôdu Univerzity Komenského v Bratislave Martha Mendoza, ktorá v Aule UK o 16.00 hod. ponúkne prednášku o tom, ako vyzerajú dnešní otroci.


„Som veľmi rád, že aj vďaka našim partnerom – Nadáciám Tatra banky a Petit Academy – majú študenti Univerzity Komenského jedinečnú príležitosť osobného stretnutia a diskusie už so siedmou osobnosťou svetovej žurnalistiky ocenenou Pulitzerovou cenou. Investigatívna novinárka Martha Mendoza je jej dvojnásobnou nositeľkou, prednáša na Kalifornskej univerzite v Santa Cruz, pôsobila na Stanfordovej a Princetonskej univerzite a pre agentúru Associated Press reportovala zo Silicon Valley. Aj preto verím, že jej prednáška na našej univerzite bude vzácnou  výpravou do dobrodružného príbehu investigatívnej žurnalistiky so silným ľudským posolstvom, ale aj inšpiráciou a motiváciou pre ďalšie profesijné smerovanie a možno aj životné rozhodnutia našich študentov,“ uviedol rektor Univerzity Komenského v Bratislave prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD.

Prednáška: Ako vyzerajú dnešní otroci?

5. apríla 2017 (streda) o 16.00 hod., Aula UK, Šafárikovo nám. 6, Bratislava
Registrácia na prednášku: www.uniba.sk/mendoza

Obchodovanie s ľuďmi sa vyskytuje takmer v každom kúte sveta. Vďaka reportážam novinárov z Associated Press sa podarilo oslobodiť viac ako 2 000 otrokov, ktorých využíval thajský krevetový priemysel. Ak si chceli odpočinúť, bičovali ich chvostmi z rají. Z rúk kapitánov lodí im dokonca hrozila smrť. Martha Mendoza vás prevedie pozadím prípadu, na ktorom pracovala spolu s ďalšími tromi reportérkami niekoľko rokov. Vďaka sérii článkov došlo k zmene legislatívy, podnikania v tejto oblasti, ako aj ovplyvneniu zákazníkov na celom svete.


Martha Mendoza
Pracuje pre agentúru Associated Press. Jej reportáže podnietili viacero parlamentných debát o návrhoch zákonov, začatie vyšetrovaní vedených Pentagonom či vzbudili pozornosť Bieleho domu. Bola súčasťou tímu novinárov, ktorých reportovanie o otroctve v thajskom krevetovom priemysle viedlo k oslobodeniu viac ako 2 000 mužov. Za ich prácu získali v roku 2016 Pulitzerovu cenu. Ďalšiu Pulitzerovu cenu získala v roku 2000 za odhalenie pozadia masakry v dedine No Gun Ri, kde americkí vojaci povraždili stovky civilistov na začiatku Kórejskej vojny. Pre agentúru Associated Press prispievala zo Silicon Valley, New Yorku, Nového Mexika a Mexika. Pôsobila na Stanfordovej a Princetonskej univerzite a už viac ako desaťročie učí na Kalifornskej univerzite.