Marec mesiac knihy: Vydavateľstvo UK prináša tipy na čítanie
Nie nadarmo sa hovorí "Kniha, najlepší priateľ človeka." V marci to platí dvojnásobne. Keďže tento mesiac sa zvykne označovať ako za mesiac knihy, prinášame vám nejaké knižné tipy vydavateľstva Univerzity Komenského.
Výcvik diagnostických zručností II: Diagnostický rozhovor v práci
- Autor: doc. Mgr. Elena Lisá, PhD.
- Rok vydania: 2021
- Dostupnosť: v predaji
Vysokoškolská učebnica je už druhým príspevkom autorky v edícii Výcvik diagnostických zručností. Kým prvý diel, Výcvik diagnostických zručností I: Repertoárová mriežka (2019) bol venovaný jednej z klasických metód diagnostiky osobných konštruktov ľudí, druhý diel sa venuje téme diagnostického rozhovoru v pracovnom kontexte. Táto metóda je využiteľná v organizačnej a pracovnej oblasti, v manažmente ľudských zdrojov, pedagogike, kariérovom poradenstve, sociálnej práci alebo v poradenstve osobného rastu.
Učebnica je vhodnou pomôckou pre aplikačne orientovaný vysokoškolský seminár. Študenti sa naučia na vlastnej skúsenosti techniky aktívneho počúvania a diagnostikovania kompetencií rozhovorom. Učebnica je určená primárne pre študentov psychológie, ale aj pre psychológov z praxe či ďalšie profesie, ktoré vyžadujú kontakt priamo s ľuďmi: personalisti, HR pracovníci, manažéri, pedagógovia, sociálni pracovníci, kariéroví poradcovia, konzultanti osobného rastu a iné. Môže poslúžiť každému čitateľovi so záujmom o prácu s ľuďmi a všetkým, ktorí sa zaujímajú o poznanie človeka.
Autorka publikácie docentka Elena Lisá pôsobí ako vysokoškolská učiteľka od roku 2006, v súčasnosti na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského. Zaoberá sa diagnostikou osobnosti v práci a v kariérovom poradenstve.
Proteíny – štruktúra a funkcia. 2. diel – Funkcia proteínov
- Autori: doc. RNDr. Peter Kabát, CSc., Mgr. Vladena Bauerová- Hlinková, PhD. Jacob Bauer, PhD.
- Vyšlo: 2021
- Dostupnosť: v predaji
Uvedená publikácia predstavuje druhý diel učebnice prezentujúcej základné poznatky o proteínoch. Na rozdiel od prvého dielu, ktorý bol zameraný na štruktúru proteínov, v tomto diele sa hlavnou témou stáva ich funkcia. Vzťah medzi štruktúrou a funkciou môžeme pripodobniť k dvom stranám tej istej mince.
V úvodnej kapitole nás autori oboznamujú s rôznymi skupinami proteínov, pričom základným kritériom ich rozdelenia je práve funkčnosť – ide o enzýmy, transportné proteíny, zásobné proteíny, kontraktibilné (motorické) proteíny, štruktúrne proteíny, obranné proteíny, regulačné (signálne) proteíny a receptory. Pozornosť je venovaná proteázam – doteraz najlepšie charakterizovanej skupine enzýmov, ktoré v bunkách zabezpečujú maturáciu proteínov alebo degradujú poškodené, nepotrebné proteíny. Ďalej sú charakterizované vybrané multidoménové proteíny, ktoré plnia v bunke štruktúrnu funkciu, či proteíny dôležité pri medzibunkovej a vnútrobunkovej komunikácii a proteíny súvisiace s imunitnou odpoveďou organizmu. V závere monografie sú zhrnuté aktuálne poznatky o proteínovom inžinierstve a dizajne proteínov.
V učebnici sa nachádza množstvo názorných obrázkov, ktoré uľahčujú pochopenie výkladu, a rovnako ako v prvom diele ani tu nechýba zoznam skratiek a menný register.
Dielo je odrazom dlhoročných skúseností v oblasti kryštalizácie a určovania terciárnej štruktúry proteínov spoluautorov Vladeny Bauerovej-Hlinkovej a Jacoba Bauera, pôsobiacich v Ústave molekulárnej biológie SAV, ako aj Petra Kabáta, ktorý okrem svojej vedeckej činnosti vo Virologickom ústave Biomedicínskeho centra SAV pôsobí ako prednášateľ na Katedre mikrobiológie a virológie Prírodovedeckej fakulty UK.
Podoby literatúry na prelome 18. a 19. storočia – zborník
- Editori: Mgr. Martin Braxatoris, PhD., prof. PhDr. Miloslav Vojtech, PhD.
- Vyšlo: 2021
- Dostupnosť: v predaji
Zborník Podoby literatúry na prelome 18. a 19. storočia prináša príspevky z medzinárodnej vedeckej konferencie, ktorá sa konala pri príležitosti 250. výročia narodenia dvoch významných osobností slovenského literárneho a kultúrneho života na prelome 18. a 19. storočia – Bohuslava Tablica a Juraja Palkoviča. S pripomenutím si týchto osobností vystupuje do popredia aj potreba intenzívnejšieho znovuoživenia výskumu literárnej produkcie z tohto pozoruhodného obdobia, ktoré možno považovať aj za dôležitý medzník v dejinách slovenskej literatúry.
Zborník vytvoril priestor na sumarizáciu výsledkov aktuálne prebiehajúcich výskumov literárnych vedcov, historikov, umenovedcov i zanietencov sústredených na problematiku staršej slovenskej literatúry. Prináša viacero priamych podnetov k akejsi zmene optiky, cez ktorú sa zvykne nazerať aj na literárnu tvorbu z obdobia prelomu 18. a 19. storočia. Cieľom je rehabilitovať jej pozíciu v dejinách slovenskej literatúry a poukázať na to, že je dôležitým svedectvom procesu formovania kritérií novodobej modernej literatúry ako samostatného druhu umeleckej činnosti v slovenskom jazykovom prostredí. Zborník má ambíciu stať sa dôstojným sprostredkovateľom výsledkov súčasného literárnovedného výskumu, ale aj prostriedkom motivujúcim k postupnému korektnému dotváraniu viacrozmerného obrazu literárneho života na našom území.
Ten druhý výskum
- Autor: doc. PhDr. Radomír Masaryk, PhD.
- Rok vydania: 2021
- Dostupnosť: v predaji
Metodologické predmety často študentky a študenti vnímajú ako nevyhnutné zlo, niečo abstraktné, nudné, povinnú jazdu. Pričom práve metodológia je základom poznania. Je to súbor nástrojov, ktorý nám umožní poznanie vytvárať, ale zároveň aj odlišovať dobrú vedu od priemernej či mizernej. Je ideálnou vakcináciou proti pandémii dezinformácií. Prístup tejto učebnice kvalitatívnych metód sa odvíja od legendárnej učebnice všeobecnej metodológie Miroslava Dismana s názvom Jak se vyrábí sociologická znalost. Aj táto kniha si kladie za cieľ vysvetliť základné princípy tvorby poznania, a vtiahnuť čitateľov a čitateľky do fascinujúceho sveta výskumu.
Pred každou kapitolou učebnica odporúča preštudovať jeden výskumný text, na ktorý potom text kapitoly odkazuje. Texty sú v rozsahu od niekoľkých strán cez štandardný vedecký článok po kompletnú knihu; tri sú v slovenčine, tri v češtine a tri v angličtine. Celkovou ambíciou knihy je poskytnúť solídny základ metodológie kvalitatívneho výskumu pre študentov a študentky bakalárskeho stupňa štúdia psychológie a príbuzných odborov.