Vzťahy, stres, tréma či strach zo zlyhania? Pomoc je len otázkou rozhodnutia, nebuď na to sám

Čas vysokoškolského štúdia dokáže byť niekedy – napriek mnohým svojim krásam a možnostiam – pomerne náročný. A to nielen počas skúškového. A nielen pre plnenie študijných povinností. Ak to budeš cítiť rovnako, nenechávaj si to pre seba a obráť sa na odborníkov z Psychologickej poradne UK. Záruka diskrétnosti je samozrejmosťou.


Pre koho je určená

Psychologická poradňa UK otvára svoje dvere najmä študentom, vrátane zahraničných. Navštíviť ju môžu aj vysokoškolskí učitelia či zamestnanci. Teda prakticky ktokoľvek, kto má niečo s vysokoškolským životom a pasuje sa s problémom, s ktorým mu môže pomôcť psychológ. Ak teda spadáš do tejto kategórie, vedz, že pracovníci poradne sú tu aj pre teba.

Riešia sa tu vzťahy aj škola

S akými problémami sa ľudia zvyknú obracať na tamojších psychológov? Podľa doktora Ivana Rapoša, vedúceho psychologickej poradne, sem najčastejšie zavítajú študenti so vzťahovými problémami. Všetky druhy vzťahov, ktoré (nielen) mladý človek zažíva, môžu totiž mať aj svoju tienistú stránku. Od disharmonických vzťahov v rodine, napr. absenciu rodiča, nedostatočnú podporu či nezhody, cez tie partnerské, ako sú rozchody, krízy, konflikty, až po problémy so spolubývajúcimi. Významným je aj vzťah k sebe samému, pocity menejcennosti, strach zo zlyhania, potreba vytvárania pozitívneho vzťahu k vlastnému ja. Výnimkou však nie sú ani študijné problémy v dôsledku nevhodného výberu študijného zamerania, nezvládanie techniky štúdia, skúškové úzkosti či strach z vystupovania. 

A ako zistíš, či je tvoj problém natoľko závažný, aby si sa s ním mal zveriť odborníkovi? „Veľmi dôležité je počúvať svoj vlastný pocit. Mnohokrát sem prídu klienti s tým, že nevedia, či sem vôbec ich problém patrí. Pritom ukazovateľom závažnosti je to, že ich to trápi,“ ubezpečuje Ivan Rapoš.

Individuálne sedenia aj skupinové kurzy

Okrem poradenských, resp. psychoterapeutických sedení psychologická poradňa organizuje aj skupinové tréningy a kurzy. Tie sa spravidla zameriavajú na konkrétnu tému, napr. efektívnu komunikáciu, riešenie konfliktov či naštartovanie výkonnosti. Zúčastniť sa ich môže ktokoľvek, koho zameranie kurzu zaujíma. Pre otvorenie je však potrebný určitý počet účastníkov, minimálne šesť, optimálne 12 ľudí. Kurzy (zväčša niekoľkodňové) sa otvárajú niekoľkokrát do roka, v závislosti od vyťaženosti psychológov. Informácie o nich nájdeš na webovej stránke poradne. 

Ako sa objednať

Na webovej stránke poradne nájdeš aj telefonické a e-mailové kontakty na jej pracovníkov. Objednať sa u nich môžeš telefonicky, osobne aj e-mailom. 

Malý tip: Pracovníci psychologickej poradne sú dvaja. V prípade, že majú obaja klientov (čo nie je výnimočné), ťažko môžu zdvíhať telefóny. Ani tebe by sa asi nepáčilo, keby vašu dôvernú debatu narušil psychológ tým, že sa uprostred vety postaví a ide zdvihnúť telefón. Ak ich teda na telefóne nezastihneš, nezúfaj, obratom ti zavolajú. Ak vieš, že budeš mať cestu okolo, môžeš sa zastaviť aj osobne, hrozí tu však podobné riziko ako pri telefónoch. E-mailová komunikácia je preto preferovanejšia, hoci nie je jediná.

Kde ju nájdeš

Psychologickú poradňu nájdeš v areáli vysokoškolského mestečka v Mlynskej doline (zastávka: Cintorín Slávičie údolie), konkrétne na tzv. átriakoch – blok R. V prípade, že ti tento opis nestačí, nechaj si na mail poslať mapku, zamestnanci poradne ti ju radi poskytnú.

Vyber si toho, kto ti vyhovuje

Okrem Ivana Rapoša v poradni pôsobí ešte doktorka Barbora Kiczková. Je na tebe, koho z nich si vyberieš. Veď je úplne prirodzené, že každý z nás má iné preferencie. Ak tie svoje zatiaľ nepoznáš, napíš na všeobecnú e-mailovú adresu poradne, kde si s tým už psychológovia poradia sami a napríklad podľa svojich časových možností vyberú, kto sa ti môže venovať. Ani takýto výber však nie je záväzný. Ak si na základe stretnutí povieš, že práve pri tomto človeku sa ti dostáva do pohody trochu ťažšie, môžeš sa rozhodnúť pre druhého. Je to veľmi dôležité. Úspešnosť poradenstva podľa vedúceho poradne totiž závisí najmä od kvality vzťahu medzi poradcom a klientom. Aj preto je prvé sedenie skôr testovacie. Každé sedenie trvá 60 minút, v prípade páru 90 minút. „Počas prvého sedenia si klient testuje mňa, to znamená, že zisťuje, či mu stojím za to, aby mi povedal aj intímne veci. My, ako vyškolení profesionáli, by sme mali vedieť pracovať s každým. Ale sú situácie alebo klienti, s ktorými sa to nepodarí,“ dodáva. Netreba však zabúdať, že ani v bežnom živote si ľudia nevytvoria vzťah na základe jedného stretnutia. Musia sa spoznať.

Ako sedenie prebieha

V prvom rade sa nemáš čoho báť. Ako vraví Ivan Rapoš: „Jediné zbrane, ktoré ako psychológovia máme, sú rozhovor a vzťah, ktorý vytvoríme.“ Nevyhnutným predpokladom úspešnej poradenskej práce je však aktívna spolupráca klienta. 

Keďže každý z nás je iný a rovnako tak i problémy, ktorým čelíme, nedá sa vopred odhadnúť, koľko sedení budeš potrebovať na to, aby si sa v ich riešení posunul. Možno dokonca zistíš, že psychologické poradenstvo nie je cesta pre teba. Mysli na to, že ako ťa nikto nemôže do návštevy poradne nútiť, rovnako tak záleží len na tvojom slobodnom rozhodnutí, či v sedeniach budeš pokračovať. To, či budeš klientom poradne počas dvoch sedení, alebo sa sem budeš vracať pravidelne každý týždeň nasledujúce dva roky, tak závisí len od teba a tvojej skúsenosti.

Stojí ťa to len rozhodnutie

A najlepšie na tom všetkom je, že Psychologická poradňa UK je bezplatná. Takže jediné, čo k jej návšteve skutočne potrebuješ, je tvoje rozhodnutie ísť do toho. Poradňa je pre teba otvorená každý pracovný deň od 9.00 do 14.00 hod.

Psychologická poradňa poskytuje svoje služby bezplatne pre študentov i zamestnancov (nielen našej) univerzity 

 

Kontakt: 

Vysokoškolské mesto Ľ. Štúra – Mlyny UK 

Staré grunty 36 

Átriový dom R 

842 25 Bratislava 

e-mail: ppv@rec.uniba.sk 

t. č.: 0911 972 160 

Viac informácií

Zaujímavé príbehy, fakty, rozhovory a reportáže nájdete v každom čísle časopisu Naša univerzita