Univerzita Komenského na Pohode: diskusný stan a projekt ECOmenius
Aj tento rok spolupracujeme s festivalom Pohoda na projekte ECOmenius, v rámci ktorého dobrovoľníci pomáhajú ľuďom lepšie separovať odpad. Okrem toho nájdete pri festivalovom Press centre univerzitný stan, v ktorom budú opäť zaujímavé debaty s inšpiratívnymi hosťami. Dozviete sa napríklad, ako sa dá lepšie a ľahšie naučiť učiť, čo motivuje úspešných vedcov vrátiť sa na Slovensko i ako motivovať mladých ľudí na vedeckú dráhu v časoch, keď sú našimi vzormi TikTokoví influenceri. Budeme sa tiež rozprávať o tom, ako zlepšiť imidž slovenských univerzít, i ako vám tanec a ďalší pohyb predlžuje život a zlepšuje jeho kvalitu. Dozviete sa, prečo patrí hudba a kultúra do školy, ako aj do diplomacie. Témou bude aj začlenenie utečencov do našich komunít a "Vedátori" predstavia dva pohľady na kvantové vlastnosti sveta.
PIATOK
12.30 – 13.00 hod. | Čím vyššie BPM, tým nižšie BMI (V. Oliva)
S Pohybovým terapeutom Viktorom Olivom sa porozprávame o význame pravidelnej pohybovej aktivity v živote človeka. Koľko by mali dospelí, deti alebo adolescenti venovať pohybu na týždennej báze v súlade s najnovšími odporúčaniami? Aký má pravidelný pohyb vplyv na jednotlivé orgánové sústavy, zložky pohybového systému či mentálne zdravie, mentálnu výkonnosť?
13.45 – 14.15 hod. | Oplatí sa úspešným vedcom vrátiť na Slovensko? (M. Májek)
Čo vlastne robia vedci? Koho môžeme považovať za vedca, v čom je dôležitá skúsenosť s výskumom v zahraničí a čo naopak motivuje vedcov k návratu domov? Aj o tom bude rozprávať držiteľ prestížneho ERC grantu chemik Michal Májek.
15.00 – 15.30 hod. | Kultúrna diplomacia – sila mäkkej moci (M. Brieška)
Marek Brieška je dlhoročným artist guidom Pohody. Ako sprievodca je najbližšou kontaktnou osobou účinkujúcich, rieši krízové situácie a ich potreby. Aj vo svojej „festivalovej“ práci zúročuje skúsenosti z primárneho zamestnania, ktorým je diplomacia (a prekladateľstvo z arabčiny). V diskusii sa pozrieme na silu kultúrnej diplomacie a položíme si otázku, či sa proti zlu dá bojovať umením.
16.15 – 16.45 hod. | Ako začleniť utečencov do našich komunít? (M. Sládek)
Michal Sládek je vyštudovaný architekt, no namiesto mostov cez rieky stavia tie medziľudské. V rámci doktorandského štúdia bol súčasťou projektu Architekti v osade, neskôr roky pôsobil ako šéf produkcie Pohody a aktuálne pomáha utečencom prácou v neziskovom sektore. Z tranzitnej krajiny sme sa po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu stali dlhodobou destináciou pre veľké množstvo ľudí spoza našej východnej hranice. Prečo je ich rýchla integrácia dôležitá pre nás všetkých? Ako im môžeme pomôcť a ako pomáhajú oni nám?
17.30 – 18.00 hod. | Dva pohľady na kvantové vlastnosti sveta (S. Kováčik & J. Tekel)
Svet je kvantový. Svet je kvantový! Svet je kvantový? Čo to je kvantová mechanika? Čo znamená pre fungovanie sveta? Teoreticky, prakticky, konceptuálne. Aká je jej budúcnosť? Juro sa bude pýtať Sama a Samo sa bude pýtať Jura.
SOBOTA:
12.30 – 13.00 | Ako sa naučiť učiť? (L. Sokolová)
Čo je najefektívnejšie pri učení sa? Aké sú naopak najčastejšie mýty o stratégiách učenia sa? A existuje ideálny spôsob, ako učiť spoza učiteľského stola? Odpovede na tieto otázky sa dozviete v diskusii so školskou psychologičkou Lenkou Sokolovou.
13.45 – 14.15 hod. | Prečo patrí hudba do školy? (I. Šiller)
Ako vplýva hudba na osobný a psychický rozvoj. Vieme deťom zatraktívniť hudobnú výchovu? O pozícii a úlohe hudby v našom vzdelávacom systéme sa budeme rozprávať s klaviristom a pedagógom Ivanom Šillerom, ktorý stojí aj za slovenskou verziou inkluzívneho hudobno-vzdelávacieho programu Superar.
15.00 – 15.30 hod. | Ako zlepšiť imidž slovenských univerzít? (M. Benedigová)
So šéfkou najväčšej slovenskej PR agentúry sa porozprávame o slovenskom vysokom školstve z pohľadu budovania brandu. Aké ponúka príležitosti a čo sú jeho hrozby? Čo môžu spraviť univerzity preto, aby zatraktívnili svoju pozíciu v porovnaní s českými či západnými univerzitami. Ako môžu lepšie komunikovať silné stránky svojim budúcim klientom, teda študentkám a študentom.
16.15 – 16.45 hod. | Odliv a príliv (mozgov) (P. Čekan)
Ako mladý nadaný muzikant a prírodovedec odišiel Pavol Čekan v 90. rokoch zo Slovenska do Londýna a na Island, kde vyštudoval biochémiu. Na renomovaných pracoviskách v USA, získal reputáciu špičkového vedca, aby sa krátko po založení spoločnosti MultiplexDX vrátil na Slovensko. Je známy vďaka výskumu v oblasti diagnostiky rakoviny prsníka či vývoju testov na ochorenie COVID-19. Jednoznačné úspechy sa ale doma nespájali len s podporou a pozitívnym prijatím. Čo ho motivovalo k návratu a aké sú prípadné dôvody, pre ktoré by opäť zvažoval odchod do zahraničia?
17.30 – 18.00 hod. | Buď Marie Curie vo svete Kardashianok (E. Viglašová)
Eva Vigľašová je prorektorka pre vzdelávanie na Univerzite Komenského v Bratislave, bývalá študentská líderka a výskumníčka v oblasti jadrovej chémie a rádioekológie. Jej najcitovanejšia štúdia sa týka využitia biouhlia pri odstraňovaní nitrátov. V diskusii sa spýtame na to, ako motivovať mladých ľudí, aby sa vydali na vedeckú dráhu v časoch, kedy sú našimi vzormi TikTokoví influenceri.