Cestujeme, aby sme sa zlepšovali

Vďaka projektu Bergen Bratislava členovia akademickej obce FSEV UK zažili skvelé chvíle plné nových poznatkov a vzájomného zdieľania skúseností.


Nielenže sme sa stretli a nadviazali nové kontakty, ale aj sme sa spoločne učili jeden od druhého a navzájom sa inšpirovali.

Napríklad sme mali šancu zdieľať svoje skúsenosti z výučby a s pomocou Centra pedagogickej podpory Filozofickej fakulty UK a Learning Labu Univerzity v Bergene sme sa naučili prispôsobiť naše vzdelávanie tak, aby bolo orientované na študenta. Tento workshop, ktorý bol príjemnou zmesou online a osobného stretnutia, bol naozaj povzbudzujúci, plný diskusií a inšpiratívnych nápadov.

Takisto sme spoločne pracovali na zlepšení doktorandských metodologických kurzov tak, aby reflektovali súčasné potreby vedy a spoločne sme vypracovali nové kritériá pre dizertačnú prácu zloženú z viacerých publikácii. Takýmto spôsobom sa nám darí udržať naše doktorandské štúdium atraktívne a doktorandi a doktorandky môžu publikovať na medzinárodnej úrovni.

Naši študenti a študentky mali naozaj úžasnú skúsenosť s cestovaním do Bergenu. Dve z našich študentiek, jedna na magisterskom stupni štúdia, a druhá na doktorandskom stupni, strávili celý semester na Univerzite v Bergene. Absolvovali niekoľko kurzov a získali poznatky, ktoré im otvorili nové obzory v akademických kariérach.

Traja doktorandi boli zapojení do mentoringového programu, kde sa stretávali a komunikovali so skúsenými profesormi. Získali cenné rady ohľadom výskumu a akademického rastu. Je dôležité si čo najskôr hľadať medzinárodné networky, ak sa chceme ako mladí vedci presadiť.

Pozvanie na PhD seminár v Solstrande sme s radosťou prijali. Slúži ako miesto pre vzájomnú výmenu skúseností a poskytuje priestor na poskytovanie konštruktívnej spätnej väzby. Tento formát sme sa rozhodli pretaviť aj do našej vlastnej udalosti, ktorú sme nazvali PhD Research Fiesta na FSEV UK. Aj vďaka nej chceme poskytnúť našim doktorandom a doktorandkám príležitosť prezentovať svoje priebežné výsledky vo formáte, ktorý je otvorený, priateľský a ponúka konštruktívnu spätnú väzbu.

A nakoniec, mali sme aj naozaj veľmi prínosný spoločný workshop zameraný na našu administratívu, o riadení univerzity a projektového manažmentu. Naši kolegovia a kolegyne z Bergenu nám zdieľali svoje know-how v týchto oblastiach, čo bolo naozaj cenné pre naše vlastné úvahy a plány.

Celkovo to bol naozaj intenzívny, a zároveň inšpiratívny čas, ktorý nám otvoril oči a posunul nás vpred, či už individuálne v našich kariérach, alebo aj ako inštitúciu. Takéto stretnutia a výmeny sú naozaj dôležité pre posilnenie väzieb medzi univerzitami a pre napredovanie vo výskume a vzdelávaní.

Autor: Mgr. Róbert Martin Hudec

Tento článok je súčasťou projektu Bergen Bratislava: výmena poznania a ľudského kapitálu, ktorý získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v sume 149 934 € prostredníctvom Grantov EHP. Projekt bol spolufinancovaný v sume 26 459 € z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.