Ocenenie Veľvyslanectva mladých opäť zostáva na UK

Študent a študentka Univerzity Komenského v Bratislave bodovali na každoročnej súťaži Veľvyslanectvo mladých, ktoré sa konalo 14. júna 2023. Prvé miesto patrí Tomášovi Krištofovi z Lekárskej fakulty UK za projekt Operácia by-pass tlčúceho srdca.


Víťazný projekt nadchol svojou invenciou. Tomáš Krištof prišiel s unikátnym nápadom – zostrojil simulátor chorého srdca. Teda model, na ktorom sa medici a práve skončení absolventi Lekárskej fakulty UK budú učiť chirurgické zákroky na srdci. Nie je to však hocijaký model. „Cvičné srdce“ sa totiž skutočne hýbe, tak ako u živého pacienta, ktorého majú chirurgovia na operačnom stole. „Môj vynález funguje tak, že prevodové kolieska a malé motorčeky zabezpečia pohyb modelu srdca. Medici a lekári začiatočníci si skúšajú šitie ciev na srdci. Model srdca sa hýbe zo strany na stranu a napodobňuje bijúce srdce,“ vysvetľuje Tomáš. Ako dodal, jeho projekt určite neostane len tak na papieri. „Určite to chcem prebrať s nejakými investormi. A možno do toho zapojím aj ministerstvo školstva,“ vraví odvážny vysokoškolák.

Druhé miesto si odniesla Sophie Vulganová z Lekárskej fakulty UK za prácu Zachovanie reprodukcie u onkologických pacientok.

Víťaz získal 1000-eurový šek od spoločnosti Philip Morris a všetci študenti, ktorí sa umiestnili na prvých troch priečkach, knihy od vydavateľstva Ikar a od Veľvyslanectva Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Sophie Vulganová navyše aj 200 eur a jazykový kurz od jazykovej školy Volis Academy. Všetci vysokoškoláci dostali zároveň diplom ako ocenenie za účasť a poukaz na návštevu a pobyt v Európskom parlamente od europoslanca Ivana Štefanca.

Veľvyslanectvo mladých je projekt, do ktorého sa môžu prihlasovať študenti stredných a vysokých škôl. Dáva mladým ľuďom možnosť nielen predstaviť svoje nápady, ale ich aj zrealizovať. Zároveň im poskytuje možnosť, nadviazať nové kontakty a otvára mladým ľudom príležitosť, uplatniť sa na trhu práce. Aj v minulom roku zvíťazil v kategórii vysokoškolákov študent UK Dominik Kadlubiak s projektom Civilizačné ochorenie a znížená výkonnosť aktívnych ľudí v dôsledku znečisteného ovzdušia.