V Súťaži mladých onkológov opäť bodovala UK
Študenti Andrej Štefák a Adrián Beľa, mladý vedec Ján Slopovský a vedkyňa Daniela Klimová z Univerzity Komenského v Bratislave uspeli v súťaži o najlepšiu prácu v oblasti onkologického výskumu. Prezentácia vybraných prác sa uskutočnila 12. marca 2024 v priestoroch Vedeckého parku UK v Bratislave.
S cieľom upozorniť na priority a potenciál moderného onkologického výskumu Nadácia Výskum rakoviny (NVR) vyhlásila 7. marec za Deň výskumu rakoviny s hlavným posolstvom: "Dnešný výskum pre zajtrajšiu liečbu!" Pri tejto príležitosti NVR zorganizovala 9. ročník Súťaže mladých onkológov.
Organizátorov potešila bohatá účasť súťažiacich v troch kategóriách: 1. študent VŠ, 2. študent VŠ - doktorand, 3. Mladý vedec s ukončeným PhD do 35 rokov. „Vysoká kvalita prednášok a prezentovaných výskumných prác znamená nádej, že slovenská veda, napriek ťažkým podmienkam, má svojich pokračovateľov,“ uvádza NVR na webe.
V kategórii Študent vysokej školy uspel Andrej Štefák (Ústav patologickej anatómie, Jesseniova lekárska fakulta UK a Univerzitná nemocnica Martin). V ocenenej práci sa venuje dopadu zvýšenej expresie proteínu p53 v nádorových bunkách na prežívanie skúmaných pacientov. „Som veľmi vďačný, že som sa mohol zúčastniť na tomto podujatí a že daná práca bola pozitívne ohodnotená. Časť tohto výskumu je aj súčasťou mojej diplomovej práce, preto sa budem tejto problematike venovať aj naďalej,“ povedal Andrej Štefák.
V rovnakej kategórii bol ocenený aj Adrián Beľa (Jesseniova lekárska fakulta UK). Súťaže sa zúčastnil s prácou o vplyve Šalvie lekárskej na rozvoj karcinómu prsníka u samíc potkanov. Výsledky jeho výskumu ukázali zníženie markerov nádorového bujnenia a potenciál šalvie ako súčasti chemoprevencie rakoviny prsníka. „Súťaž beriem ako prínosnú životnú skúsenosť a ocenenie ako určitý míľnik na mojej ceste k voľbe budúcej lekárskej špecializácie,“ hovorí Adrián Beľa.
V kategórii Mladý vedec s ukončeným štúdiom PhD. do 35 rokov ocenili MUDr. Jána Slopovského, PhD., (Národný onkologický ústav, Bratislava). V súťaži prezentoval tému, ktorá tvorila experimentálnu časť dizertačnej práce na Lekárskej fakulte UK - reaktívne látky kyseliny tiobarbiturovej v plazme predikujú prežívanie nepredliečených pacientov s metastatickým urotelovým karcinómom. „Ocenenie pre mňa predstavuje motiváciu ďalej pracovať na výskumných projektoch a rád by som pokračoval v štúdiu oxidačného stresu a jeho úlohy pri progresii onkohematologických ochorení, ako aj pri rozvoji rezistencie na liečbu,“ dodáva Ján Slopovský.
V tej istej kategórii uspela aj Mgr. Daniela Klimová, PhD., (Ústav lekárskej biológie, genetiky a klinickej genetiky, Lekárska fakulta UK a Univerzitná nemocnica Bratislava) s projektom, v ktorom inkorporovali chemoterapeutikum do malých extracelulárnych vezikúl z dentálnych mezenchýmových kmeňových/stromálnych buniek, a inhibovali tak rast pankreatických nádorových buniek in vitro. „Teším sa a vážim si, že náš projekt bol ocenený. Motivuje ma to pokračovať ďalej v našom výskume, pretože v ňom vidím obrovskú pridanú hodnotu,“ vraví Daniela Klimová.
Mená všetkých víťazov v jednotlivých kategóriách sú zverejnené na www.nvr.sk