ŠTUDENTI A ŠTUDENTKY UK SA OPÄŤ ZAPOJILI DO MIKULÁŠSKEJ ANKETY
V decembri 2023 sa uskutočnil druhý ročník jednodňovej študentskej ankety v oblasti zabezpečovania kvality vysokoškolského štúdia. K vyplneniu boli prizvaní všetci slovenskí aj zahraniční študenti a študentky.
Celkovo anketu vyplnilo 1 795 študujúcich zo Slovenska a 104 zo zahraničia. Jej obsah reflektoval všeobecné oblasti kvality, ktoré sú koncipované v rámci štandardov SAAVŠ a ESG 2015. Tvorba ankiet zameriavajúcich sa na špecifické témy kvality (napr. spokojnosť so študijnými predmetmi, s vyučujúcimi a pod.) sú ponechané vo výlučnej kompetencií jednotlivých fakúlt. Tým budú v priebehu apríla 2024 zasielané separátne správy s podrobnými informáciami o spokojnosti príslušných študujúcich.
Z výsledkov ankety vyplynuli nasledovné zistenia:
Najvyšší počet zúčastnených respondentov/tiek mali tieto fakulty:
- Filozofická fakulta UK;
- Prírodovedecká fakulta UK;
- Lekárska fakulta UK;
- Právnická fakulta UK;
- Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK.
Najvyššie zastúpenie v nadväznosti na reálny počet študujúcich mali tieto fakulty:
- Evanjelická bohoslovecká fakulta UK;
- Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK;
- Farmaceutická fakulta UK;
- Prírodovedecká fakulta UK;
- Filozofická fakulta UK.
Uvádzame tri témy, v rámci ktorých sme zaznamenali vysokú, alebo vyššiu mieru spokojnosti u študentov:
- Spokojnosť s mierou informovanosti o prijímacom konaní, respektíve o kritériách prijímania na jednotlivé fakulty.
Študentky a študenti naprieč všetkými fakultami vyjadrili vysokú mieru spokojnosti s informovanosťou o náležitostiach prijímacieho konania. Vysoká miera spokojnosti bola zaznamenaná v I. aj v II. ročníku ankety (GRAF 1).
GRAF 1 Mal/a som všetky potrebné informácie o prijímacom konaní, respektíve o kritériách prijímania na moju fakultu
- Získavanie spätnej väzby v procese učenie a ohľadom dosiahnutých výsledkov
Študentky a študenti vyjadrili tiež spokojnosť s nastavením spätnej väzby ohľadom dosiahnutých výsledkov. Aj v I. aj v II. ročníku sa študujúci vyjadrili pozitívne a sú spokojní s poskytovanou spätnou väzbou v procese učenia a ohľadom dosiahnutých výsledkov. (GRAF 2). Zvyšné percentá respondentov uviedlo, že o spätnú väzbu ešte nežiadali.
GRAF 2 Dostávate spätnú väzbu, alebo odporúčania v procese učenia a ohľadom dosiahnutých výsledkov v prípade, ak o ňu požiadate?
- Budovanie vzájomného rešpektu medzi študentmi a učiteľmi
Študentská časť akademickej obce UK vyjadrila taktiež všeobecnú spokojnosť s mierou podpory vzájomného rešpektu medzi študentmi a učiteľmi (GRAF 3).
GRAF 3 Pre budovanie zdravého akademického prostredia je žiadúca existencia vzájomného rešpektu medzi učiteľom a študentom. Myslíte si, že je v súčasnosti vnútorný systém Vašej fakulty nastavený tak, aby podporoval uvedenú myšlienku?
Z výsledkov ankety vzišlo niekoľko tém, ktorým bude potrebné v nasledujúcom období venovať zvýšenú pozornosť. Nižšie uvádzame vybrané tri:
- Zlepšiť komunikáciu a zaviesť efektívne formy komunikácie zo strany zástupcov študentov v orgánoch kvality smerom k študentom, ktorých reprezentujú.
Podľa získaných výsledkov nemajú študujúci dostatok informácii o svojich zástupcoch v orgánoch kvality na fakultnej a univerzitnej úrovni. Väčšina z nich buď nevedela o existencii orgánov kvality, alebo nepozná svojich zástupcov, alebo zástupkyne (GRAF 4).
- Zvýšiť informovanosť o miere úspešnosti a zamestnanosti absolventov.
Výsledky ankety poukázali na nízku mieru spokojnosti s informovanosťou o miere úspešnosti a zamestnanosti absolventov na úrovni väčšiny fakúlt (GRAF 5).
GRAF 5 Som informovaný/á o miere úspešnosti a zamestnanosti absolventov.
- Zvýšiť mieru flexibility vzdelávacieho procesu v kontexte iniciovania spätnej väzby vyučujúcich o vhodnosti zvolených vyučovacích metód.
V druhom ročníku študentskej ankety vyjadrili študentky a študenti síce o niečo menšiu, no stále pretrvávajú nespokojnosť s flexibilitou vyučujúcich, respektíve s ich iniciatívou zisťovať vhodnosť zavedených vyučovacích metód (GRAF 6).
GRAF 6 Študentská obec je rôznorodá, preto sa odporúčajú aplikovať podľa potreby rôzne, flexibilné vzdelávacie a pedagogické metódy. Viete uviesť či Váš vyučujúci/ca mal/a záujem zistiť, či Vám jeho/jej vzdelávacia metóda vyhovuje?
Ďalšie, podrobnejšie výsledky ankety, ako aj formulované závery je možné sledovať na tomto linku, alebo na webovom sídle UK, v sekcii Vnútorný systém kvality – Digitálny systém kvality.
Fakultám budú v priebehu apríla 2024 zasielané separátne správy s podrobnými informáciami o spokojnosti jej študentov. Prostredníctvom tejto správy by sme s Vami chceli zdieľať niekoľko hlavných zistení.
Anketu organizovalo Oddelenie kvality RUK v rámci projektu DISK vo fáze jeho udržateľnosti.