Pripravte sa na nádherné nebeské divadlo. Uvidíme nielen Perzeidy, ale aj výbuch veľkej hviezdy

Už 12. augusta dosiahnu Perzeidy, meteorický roj svoje maximum. Predstavujú jeden z najznámejších meteorických rojov, ktorý sa opakuje každý rok. Perzeidy pochádzajú z kométy, teda telesa s vysokým obsahom ľadu a iných prchavých látok. Keď sa kométa priblíži k Slnku, začne sa vyparovať a z kométy začnú odpadávať prachové častice, ale aj väčšie meteoroidy. Jav je možné pozorovať ako kometárny chvost, ale väčšie častice vidíme iba v infračervenom spektre. Kométa sa takto rozpadá každým priblížením k Slnku. Prachové častice zotrvávajú na dráhe kométy. Keď Zem pretne ich dráhu, častice zasiahnu Zem, rozpadávajú sa v atmosfére a zanikajú vo forme meteoru. Pri prelete atmosférou sa kvôli treniu rozžiaria, vďaka čomu sú viditeľné. Ak je ich v dráhe kométy viac a tvoria spoločný prúd, pri vstupe do atmosféry vzniká meteorický roj. Jeho intenzita následne závisí od koncentrácie a veľkosti pevných čiastočiek. Príliš malé čiastočky sa totiž pri prelete atmosférou nerozžiaria.


12. 08. 2024 10.32 hod.
Od: Redakcia Našej univerzity

Unikátnou astronomickou udalosťou tohto roka by malo byť aj vzplanutie bieleho trpaslíka v binárnom systéme premennej hviezdy T Coronae Borealis (T CrB). Jedinečnosť vesmírneho javu – takzvanej novy – spočíva v tom, že na nočnej oblohe sa na niekoľko dní objaví hviezda, jasnosťou podobná Polárke. NASA odporúča oboznámiť sa so súhvezdím Corona Borealis, v ktorom sa nova objaví, a vyhľadať tmavé miesto na vidieku veľmi ďaleko od svetla. Viac nám o Perzeidách, ale aj novej hviezde porozprával astronóm Juraj Tóth z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.

Ako by ste jednoduchou rečou opísali laikovi, čo sú Perzeidy?

Sú to meteory z meteorického roja Perzeíd podľa súhvezdia Perzea, z ktorého vyletúvajú. V tomto súhvezdí je radiant, teda miesto, odkiaľ zdanlivo vyletúvajú. Naša Zem pri obehu okolo Slnka stretá na svojej dráhe prúd častíc, ktoré pochádzajú z nejakej materskej kométy, pri Perzeidách je to kométa 109P/Swift-Tuttle, ktorá má dlhú periódu 133 rokov a obieha okolo Slnka opačným smerom ako naša Zem, hovoríme o jej retrográdnej dráhe. Pri strete Zeme s prúdom častíc máme pocit, ako keby Perzeidy k nám prichádzali z jedného smeru. Keď sa približujú k zemskej atmosfére, tak zaniknú a vznikne jav meteoru. Meteory sa nám akoby premietajú na celú oblohu, ale keď dozadu predĺžime jednotlivé dráhy meteorov, tak dôjdeme k bodu, ktorý nazývame radiant a ten sa nachádza v tomto prípade v súhvezdí Perzea. Konkrétne meteorické roje sa nazývajú podľa súhvezdia, v ktorom je daný radiant.

Kedy je najlepšie ich pozorovať?

Radiant musí byť nad obzorom, aby sme uvideli Perzeidy. V našich zemepisných šírkach je to zhruba 22-23. hodine večer. Ľudia sa nemusia priamo pozerať do súhvezdia Perzea, meteority sa nachádzajú po celej oblohe. Iba si môžu všimnúť, že meteory vylietavajú z tohto miesta. Vo večerných hodinách je Perzeus najmä na severo-východe a postupne stúpa, ako noc pokračuje.

Môžu Perzeidy zasiahnuť aj našu planétu a predstavujú pre nás nejaké riziko?

Samotný povrch zeme nie, keďže ide o rýchle a veľmi krehké častice, ktoré zanikajú vo výškach medzi 80 až 120 km nad zemským povrchom. Niektoré väčšie častice môžu preniknúť o desiatky km hlbšie, ale kometárne častice sú také krehké, že zaniknú vo vysokých vrstvách v atmosfére. Máme však aj iný typ materiálu, ktorý je pevnejší a vniká do zemskej atmosféry a môže dopadnúť aj na zem. Perzeidy sú však krehké a vo vysokých výškach sa rozpadávajú na prach.

V auguste sa má ešte objaviť nová hviezda v sústave T Coronae Borealis, ktorá naposledy vybuchla v roku 1946. Čím je táto hviezda unikátna?

Niektoré hviezdy sú rôzneho druhu, líšia sa veľkosťou, farbou, či procesmi, ktoré vedú k premenlivosti ich žiarenia. Táto známa hviezda s označením nova T Coronae Borealis zvyšuje svoju jasnosť tým, že vzplanie pri termonukleárnom procese nabalovania plynu od svojho hviezdneho spločníka. Patrí medzi premenné hviezdy a jej procesy sa dajú predvídať vďaka pozorovaniam a modelom, ktoré máme. Preto očakávame v tomto mesiaci jej vzplanutie, hoci to nie je úplne isté, pričom podobných hviezd sme v minulosti pozorovali viac. Táto hviezda však bude zaujímavá aj pre amatérskych pozorovateľov, vďaka svojej jasnosti bude viditeľná aj menšími ďalekohľadmi, či voľným okom v tmavých podmienkach.

Čo sa stane ak táto hviezda vzplanie? O aký zaujímavý úkaz by malo ísť?

Samotný výbuch v tomto dvojhviezdnom systéme neuvidíme, pretože je veľmi ďaleko, 3000 svetelných rokov, ale prejaví sa zjasnením tejto hviezdy. Stáva sa to len v prípade silnejších úkazov, akými sú napríklad výbuchy nov, alebo supernov. Naposledy sme mali výraznú supernovu pred 400 rokmi, ale pred 1000 rokmi v roku 1054 v súhvezdí Býka bola ešte jasnejšia, ktorá bola podľa čínskych záznamov viditeľná aj počas dňa. Nova je omnoho slabším javom, pôjde o podstatne nenápadnejší výbuch. Pre amatérskych pozorovateľov aj pre profesionálnych astronómov pôjde o zaujímavú príležitosť.

Ako dlho trvá výbuch?

Predpokladám, že pôjde o niekoľko dní až týždňov.

Akými modernými technológiami budú vedci pozorovať Perzeidy, ale aj výbuch hviezdy T CrB?

V prípade pozorovania hviezd sa používajú fotometrické alebo spektroskopické metódy spolu s ďalekohľadmi, ktoré merajú zmenu jasnosti svetla hviezdy,. Pri spektroskopických meraniach pozorujeme, ktoré konkrétne prvky žiaria pri výbuchu, vďaka čomu vieme odhaliť procesy prechádzajúce konkrétnym vzplanutím. Používajú sa, samozrejme, profesionálne ďalekohľady s fotometrami či spektroskopmi. Napríklad aj amatérski pozorovatelia môžu využiť nejaké svoje CCD kamery, ktoré dokážu fotometricky merať zmenu jasnosti hviezdy. V prípade pozorovania meteor je to podobné len s tým, že používame optické systémy z väčším zorným poľom, aby sme zachytili veľkú časť oblohy, pretože nevieme presný okamih objavenie sa meteoru na oblohe.

Akým spôsobom budete z Katedry astronómie FMFI UK pozorovať výbuch T CrB?

Kolegovia z observatória už teraz monitorujú túto hviezdu. Samozrejme, my sa chystáme pozorovať aj Perzeidy pomocou spektroskopických, či fotometrických metód. Kolegovia z Astromického ústavu Slovenskej akadémie vied sa špecializujú okrem iného na oblasť premenných hviezd, takže majú prístroje a skúsenosti na ich pozorovanie.

Kedy budú najlepšie podmienky na pozorovanie Perzeíd a kedy bude najlepší čas na pozorovanie T CrB?

Maximum Perzeíd nastane medzi 11. a 13. augustom po 22. až 23. hodine večer až do rána. Za hodinu by mohlo preletieť v ideálnych podmienkach okolo 100 až 120 meteoritov, avšak tento počet bežný človek neuvidí. Môžete však očakávať, že voľným okom uvidíte raz za jednu až päť minúť jeden meteor. Preto musíte byť trpezliví a pozorovať aspoň hodinu, aby ste mali pekný zážitok.

Radka Rosenbergová