Vedci pozorovali výnimočný meteorický roj
Medzinárodný tím vedcov zachytil dňa 31. mája 2022 meteorický dážď roja Tau Herkulíd pochádzajúci z kométy, ktorá sa rozpadla pred 27 rokmi. Pozorovanie umožní nahliadnuť do zloženia a dynamických procesov meteorov.
Najlepšie geometrické a pozorovacie podmienky boli v Arizone, kam zamierila medzinárodná výprava vedcov a úkaz pozorovali z lietadla i zo zeme. Na pozorovaniach sa podieľali vedci z Austrálie, Francúzska, Nemecka a Slovenska. Z našej univerzity sa na nich zúčastnil Juraj Tóth z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. Spolupracovali však aj vedci z ďalších častí planéty.
Simultánne pozorovania sa uskutočnili z pozemných staníc na troch vopred zvolených lokalitách vybavených mobilnými celooblohovými systémami AMOS, vrátane spektrálnych kamier, ktoré obsluhovali Tomáš Paulech z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK (AGO Modra) a Peter Vereš (Harvard & Smithsonian Center for Astrophysics, USA). Obe zložky koordinoval Juraj Tóth s cieľom pozemné pozorovania efektívne spojiť s pozorovaniami z lietadla, ktoré prelietalo nad danou lokalitou.
Na expedícii sa s vlastnými prístrojmi zúčastnili tiež kolegovia z Krajskej hvezdárne a planetária M. Hella v Žiari nad Hronom, Krajskej hvezdárne v Žiline, Slovenskej astronomickej spoločnosti a Slovenského zväzu astronómov v spolupráci s Vatikánskym observatóriom na Mt. Graham a asociáciou TAAA v Chiricaua, AZ.
Tím vedcov teraz čaká časovo náročná práca na spracovaní záznamov a analýze dát.
Kométa s názvom „73P/Schwassmann-Wachmann 3“ bola objavená v roku 1930. V roku 1995 sa rozpadla a 31. mája tohto roku sa jej trosky stretli s atmosférou Zeme. Ide o historicky prvý prípad úspešnej predpovede a odpozorovania meteorického roja z rozpadnutej materskej kométy.