Detská Univerzita Komenského prezenčne aj online

Bratislava 30. júna 2021: Divadlo Aréna a Univerzita Komenského v Bratislave pripravili už 19. ročník Detskej Univerzity Komenského. Minulý ročník sa pre pandémiu koronavírusu konal len formou živých prenosov online, no vďaka uvoľneným opatreniam si ho budú môcť deti opäť užiť počas tohto leta aj prezenčne v súlade s platnými opatreniami.


Detskú Univerzitu Komenského (DUK) organizuje Divadlo Aréna v spolupráci s Univerzitou Komenského v Bratislave, združením Maxa Reinhardta a reklamnou agentúrou Commercium. Priazni detí sa DUK teší už od roku 2003. Za 18 rokov jej konania denné štúdium absolvovalo takmer 4000 detských študentov z celého Slovenska. Nositeľom myšlienky a realizátorom projektu, ktorý bol prvým tohto druhu v Česku a na Slovensku, je riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura. Detská Univerzita Komenského bola v rámci Európskej únie zaradená medzi vzorové detské univerzity Európy popri univerzitách v Bazileji, Tübingene, Štrasburgu a Viedni. V tomto roku DUK študentom otvorí svoje brány už devätnásty krát. Počas letných prázdnin tak môžu deti vo veku od 9 do 14 rokov objavovať a spoznávať nové témy formou vysokoškolských prednášok. Prednášajúcimi sú univerzitní profesori, docenti a vedeckí pracovníci.

Aktuálny 19. ročník DUK sa bude konať prezenčne s obmedzenou kapacitou študentov pri dodržaní všetkých hygienických opatrení a jedenásty krát aj dištančne, formou živého streamovania prednášok v online priestore.

Tohtoročnú Detskú Univerzitu Komenského odštartujeme v stredu 7. júla 2021 o 12.00 hod. v Aule UK slávnostnou imatrikuláciou za prítomnosti rektora Univerzity Komenského v Bratislave prof. Mareka Števčeka, riaditeľa Divadla Aréna Juraja Kukuru a pozvaných hostí. Počas ceremónie už tradične zaznie hymna Detskej Univerzity Komenského a úvodnú prednášku na tému: „Prečo by sme mali byť diplomatickí aj v živote?″ prednesie minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ing. Ivan Korčok.

Devätnásty ročník DUK pozostáva z ôsmich prednášok, ktoré študentom prinesú najmä vedci z Univerzity Komenského. Študenti Detskej Univerzity Komenského sa tak dozvedia napríklad: „Prečo a ako vzniklo a zaniklo Československo?“, „Prečo je akademická sloboda taká dôležitá?“, „Prečo divadlo vždy kultivovalo spoločnosť?“, ale aj „Prečo sa chceme dať očkovať?“. Cyklus prednášok uzavrie Dr. Sc., Dipl. Phys. Stephan Rauschenbach z Oxfordskej univerzity na tému: „Prečo potrebujeme elektróny, aby sme odfotili veľmi malé veci?“

Aj v tomto roku bude súčasťou DUK bohatý dobrovoľný program plný pestrých sprievodných podujatí a workshopov, medzi ktorými nebudú chýbať: army workshop, návšteva zoologickej a botanickej záhrady, Energolandu v Mochovciach, výlet loďou za umením do múzea Danubiana, štvordňový pobyt na Planinke a mnohé ďalšie.

Záujemcovia o prezenčné (denné) alebo dištančné (live online) štúdium na DUK sa môžu prihlasovať prostredníctvom www.duk.sk až do 16. júla 2021.

Vzhľadom na aktuálne platné nariadenia spojené s koronavírusom je momentálna povolená kapacita študentov denného štúdia 120 detí. Každý z nich dostane index, tričko a rúško s logom DUK 2021. Slávnostne promovaní budú študenti, ktorí absolvujú aspoň 5 z 8 prednášok.

Dištančné online vzdelávanie pre malých študentov bude tradične realizovať IT spoločnosť DATALAN, ktorá je partnerom DUK Online už viac ako desať rokov. Live online štúdium je bezplatné a počet študentov nie je obmedzený. Podmienkou je prístup na internet a vek študenta od 9 do 14 rokov. Pre získanie absolventského diplomu je potrebné nielen sledovať streamované (live online) videoprednášky, ale aj absolvovať online testy. Zverejnené budú po prednáškach na stránke www.dukonline.sk. Prvých 340 prihlásených online študentov získa ako darček tričko a rúško s logom DUK 2021.