Storočnica rumunského jazyka a kultúry na Univerzite Komenského
Katedra romanistiky Univerzity Komenského v Bratislave tento rok oslavuje 100. výročie výučby rumunského jazyka a kultúry. Rumunčina je vôbec prvý románsky jazyk, ktorý sa na našej najväčšej univerzite začal vyučovať, a to zásluhou českej vedkyne pôsobiacej v slovenskom prostredí Jindry Huškovej-Flajšhansovej.
Takmer simultánne sa vtedy na Filozofickej fakulte začala vyučovať aj francúzština. Bilaterálne vzťahy Rumunska so Slovenskom síce oficiálne trvajú len 30 rokov, ich počiatky však siahajú do dávnej minulosti a odjakživa sa niesli v priateľskom duchu.
Na výnimočnom podujatí s názvom 100 rokov rumunského jazyka a kultúry na Univerzite Komenského v Bratislave sa zúčastnilo 60 univerzitných učiteľov, vedeckých pracovníkov a diplomatov z 32 univerzít z 15 krajín sveta, ktorí odprezentovali viac ako 50 vedeckých príspevkov. Podujatie začalo v utorok 29. 11. v Moyzesovej sieni slávnostným otvorením za prítomnosti prorektorky Jany Duračinskej, prodekanky Anety Világi, rumunského ambasádora na Slovensku Călina Fabiana, vedúceho Katedry romanistiky Bohdana Ulašina, bývalej vedúcej Katedry romanistiky a Sekcie rumunského jazyka Jany Páleníkovej ai. Ako hlavní rečníci vystúpili čestní hostia z Rumunska, literárni vedci a univerzitní profesori Corin Braga (prorektor Univerzity Babeș-Bolyai v Kluži) a Andrei Terian (prorektor Univerzity Lucian Blaga v Sibiu), ktorí prednášali v anglickom a francúzskom jazyku. V stredu 30. 11. podujatie pokračovalo medzinárodnou konferenciou s názvom Kolektívna identita. Národné a nadnárodné perspektívy, v rámci ktorej na štyroch paneloch odznelo 48 vedeckých prác z oblasti literatúry, lingvistiky a histórie.
Medzi dvanástimi organizátormi a partnerskými inštitúciami boli aj Rumunský kultúrny inštitút v Bukurešti, Rumunský kultúrny inštitút v Prahe, Rumunská ambasáda v Bratislave a svoju podporu poskytli aj kultúrne časopisy Familia a Contemporanul. Ideea Europeană.