Uctili sme si pamiatku obetí nehody na Zochovej

V pondelok 2. októbra 2023 uplynul rok od tragédie na zastávke Zochova, pri ktorej zahynulo päť študentov a študentiek Univerzity Komenského a Slovenskej technickej univerzity. V deň výročia sa na mieste tragédie konalo spomienkové podujatie Memento Zochova s pietnym koncertom v blízkej budove VŠMU.


Spomienkové podujatie nadviazalo na koncert Študenti študentom, ktorý krátko po nehode usporiadali študenti a študentky Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU. Presne rok po nehode si študenti a študentky Vysokej školy múzických umení, Univerzity Komenského a Slovenskej technickej univerzity uctili pamiatku obetí nehody. Názov Memento Zochova v sebe skrýva tiež symbolický odkaz a výstrahu pred jazdou pod vplyvom alkoholu či aroganciou za volantom kdekoľvek na cestách, ktoré sa už krátko po tragédii stali príčinami ďalších nešťastí.

V pietny večer sa o siedmej hodine na chvíľu symbolicky zastavil život i doprava na Staromestskej ulici pri zastávke Zochova. Účastníci zhromaždenia si obete uctili chvíľou ticha. Po nej nasledovalo krátke tanečné vystúpenie na ceste pred zastávkou a po ňom na schodoch budovy VŠMU zaznela skladba Eugena Suchoňa Aká si mi krásna v podaní zboru Tirnavia.

Podujatie pokračovalo v Koncertnej sieni Dvorany VŠMU programom zostaveným z diel klasickej hudby v interpretácii študentov a študentiek VŠMU, umeleckého prednesu a speváckeho vystúpenia. Prítomným sa prihovoril rektor VŠMU Martin Šmatlák, prorektorka STU Ľubica Vitková a prorektor UK Radomír Masaryk.