Vedomosti na pár klikov

Časy, kedy sme netrpezlivo čakali na vysielanie v televízii či v rádiu, alebo sa učili len z informácií v knihách či z výkladov pedagógov sú nenávratne preč. Technológie postupujú a zmeny, ktoré so sebou prinášajú nám ukazujú, že zábava a vzdelanie nemusia byť od seba až tak vzdialené, ako sa na prvý pohľad zdá.


Skvelým príkladom sú podcasty. Fenomén, ktorý si získal srdcia mnohých poslucháčov, ale aj tvorcov obsahu. Témy od výmyslu sveta, príťažlivé spracovanie, ale aj časová nenáročnosť z nich spravila jeden z najobľúbenejších ako zábavných, tak aj vzdelávacích formátov. Reagovať na tieto trendy sa rozhodli aj niektoré z našich fakúlt.

Svoj podcast sa pri príležitosti stého výročia rozhodla rozbehnúť napríklad Právnická fakulta UK. ComenIUS, ktorý prináša rozhovory s odborníkmi z fakulty, ale aj študentmi či absolventmi tematicky rozoberá rôzne témy z právneho hľadiska, medzi nimi napríklad reformu vysokoškolského vzdelávania či význam akademickej samosprávy. Dostupný je na webe alebo cez streamovaciu službu Spotify. Jednou z jeho výhod je napríklad aj to, že okrem celej verzie epizódy, sú jednotlivé diely rozdelené do kratších nahrávok podľa konkrétnej témy.

S dobou kráča aj Jesseniova lekárska fakulta v Martine UK. Jej podcast Jessenius je dostupný už na viacerých podcastových aplikáciách, ako sú: SpotifyApple podcasty či PodBean alebo rovno na webe fakulty. Očakávať môžete zaujímavé tematické rozhovory s odborníkmi v oblasti medicíny. Ich autormi sú zamestnanci a študenti, ktorých spoločným cieľom je informovať, šíriť vzdelanosť či motivovať v oblastiach známych i doposiaľ neprebádaných horizontoch modernej medicíny.

Témy spojené s verejným záujmom, činnosťou verejného sektora a života spoločnosti sa rozhodli popularizovať pomocou podcastov na Ústave verejnej politiky Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK. Pri tvorbe sa striedajú pedagógovia i doktorandi. Formou dialógu medzi dvomi kolegami predstavujú problematiku, čo zároveň slúži študentom aj ako študijný materiál, ktorý si môžu vypočuť napríklad cestou do školy. Témy majú totiž prepojenie na vyučované predmety, takže študenti si môžu samoštúdium obohatiť aj touto inovatívnou podobou diskusií. Diely sú dostupné na webe Zvukolam alebo v aplikáciách Spotify, Itunes či Google Podcasty.

Tematické podcasty plné zaujímavých informácií od novembra v pravidelných intervaloch prináša aj podcast Filozofickej fakulty UK - NA MÚRIKU. Podcast s výstižným názvom bude každé dva týždne svojim poslucháčom predstavovať zaujímavé výskumy, projekty a publikácie, ktoré posúvajú dopredu poznanie v oblasti spoločenských a humanitných vied. Dostupný je cez PodBean či Spotify.

Nie úplne fakultný, no so srdcom tvorený podcast absolventa Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK – Vedátor má už celkom slušnú fanúšikovskú základňu. Jeho autor Samuel Kováčik v ňom so svojimi kolegami z odboru popularizuje nielen matematiku, fyziku či vesmír, ale aj vedu vo všeobecnosti. Od roku 2016 v ňom pribudlo značné množstvo zaujímavých výskumov, rozhovorov či čitateľských tipov, ktoré vám rozšíria obzory a jednoducho vysvetlia fungovanie sveta. Vedátorský podcast nájdete na Spotify, Apple podcast, YouTube alebo na webe.

Chýba tu niektorý z vašich obľúbených fakultných podcastov? Dajte nám o ňom vedieť na pruniba.sk.