Pripomenuli sme si deň, ktorý nastolil začiatok demokracie

Dátum 16. november je dôležitým čriepkom udalostí roku 1989, ktoré vyústili do zásadnej zmeny pomerov.


Zhromaždenie a sprievod bratislavských študentov z roku 1989 si preto každoročne pripomíname pred budovou Univerzity Komenského v Bratislave.

V mene vedenia UK sa tento rok účastníkom podujatia prihovoril prorektor UK pre vonkajšie vzťahy Radomír Masaryk. Vo svojom prejave upozornil na symboliku novembra, ktorá každej generácii prináša nové výzvy.

"Pred 82 rokmi uzavreli nacisti české vysoké školy a množstvo študentov deportovali do koncentračných táborov. Pred 32 rokmi sa uskutočnil nepovolený študentský pochod za lepšie podmienky v školstve a začala sa tým obrovská spoločenská zmena. Teraz stojíme na mieste, z ktorého sa o tri hodiny opäť vydá do mesta pochod študentov a prednášajúcich s cieľom upozorniť na riziká politizácie univerzít. Zdá sa, že každá generácia musí zažiť svoj november."

Potrebu šírenia odkazu a pripomínania si týchto výnimočných udalostí vo svojom prejave zdôraznil prodekan Filozofickej fakulty UK pre vedu a výskum Vladimír Zvara.

„My, ktorí učíme dnešných mladých ľudí, by sme sa nemali prestať pokúšať sprostredkovať im svoje spomienky a ich prostredníctvom aj étos Novembra. Dnešní mladí by zase mohli dopriať trochu pozornosti rozprávaniu prešedivených päťdesiatnikov – myslím teraz tých, ktorí si „všimli November“ – lebo vtedajšie udalosti ovplyvňujú ich životy viac než sa im zdá.“

V roku 1989 v predvečer Medzinárodného dňa študenstva sa viac ako 200 študentov prevažne z Filozofickej fakulty UK zišlo na neohlásenej demonštrácii v Bratislave. Požadovali reformy školstva, akademické i občianske slobody. Táto manifestácia o deň predbehla pražskú demonštráciu, ktorá sa považuje za začiatok Nežnej revolúcie.

Protestný pochod vysokoškolákov sa začal na dnešnom Hodžovom námestí a skončil sa pred budovou ministerstva školstva na Dobrovičovej ulici. Na pripomienku tejto udalosti bol podchod pod Hodžovým námestím pomenovaný „Podchod študentov 16. novembra 1989".