Prvým majstrom Slovenska v headise je študent Univerzity Komenského

Prvé majstrovstvá Slovenskej republiky v mladom atraktívnom športe headis sa uskutočnili dňa 14. júna 2019 v Bory Mall v Bratislave. Turnaj oficiálne otvorili prorektor Univerzity Komenského pre vonkajšie vzťahy Radomír Masaryk, v mene vedenia hlavného mesta SR Bratislavy Ema Tesarčíková, za vedenie headisu pre Českú a Slovenskú republiku Aleš Karásek, Martin Dovičák, Luděk Boháček, ako i Martin Demko, reprezentujúci hlavného partnera z Watch de Luxe. Celú organizáciu majstrovstiev zastrešovala Univerzita Komenského.


30. 08. 2019 17.30 hod.

Na turnaji sa predstavilo tridsaťdva najlepších hráčov headisu na Slovensku, ktorí si zahrali o titul majstra Slovenska 2019. Diváci mohli vidieť bronzového medailistu z posledných majstrovstiev Európy – Denisa Kureka (alias Dendiika), ktorému vo svetovom rebríčku aktuálne patrí 19. miesto a ktorému sa po neuveriteľnom finále, keď v rozhodujúcom treťom sete prehrával s Jurajom Žabkom 7 : 10, podaril športový zázrak a otočil na 12 : 10 a stal sa tak prvým majstrom Slovenska.

Priebeh podujatia 

Turnaj, ktorým nás ako moderátor sprevádzal Marián Psár, sa hral v ôsmich skupinách po štyroch. Všetci netrpezlivo čakali, či niekto z hráčov dokáže potrápiť Kureka, resp. Žabku, dvoch najväčších favoritov šampionátu, na ceste do finále.

Denis Kurek, študent Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK, však prešiel súťažou suverénne do finále bez straty jediného setu. Vo finále to však už také jednoduché nebolo. 

Žabka nestačil na svojho rivala

V dvojhre mužov sa očakával súboj najmä medzi prvými nasadenými: už spomínaným Denisom a Jurajom Žabkom. Otázkou bolo, či sa Jurajovi konečne podarí poraziť na veľkom podujatí svojho večného rivala Denisa Kureka.

Vo finále proti precízne hrajúcemu Denisovi Kurekovi však Juraj pocítil trpkosť prehry po ideálne rozohranej hre. Prvý set Juraj ovládal pomerne jednoznačne. V druhom sete však Denis prestal robiť zbytočné chyby a vyhral. Strhujúcu drámu priniesol tretí set, v ktorom bol Juraj Žabka krok od titulu majstra Slovenska, keď za stavu 10 : 7 mal tri setbaly na to, aby to potvrdil. Na jeho smolu mal však od tej chvíle Denis stopercentnú úspešnosť a otočil na konečných 10 : 12. A tak sa stal Denis Kurek prvým majstrom Slovenska.

„Žabka bol dobrý v príprave na majstrovstvá, vo finále však bol v lepšej psychickej pohode jeho stály rival Kurek,“ uviedol Martin Dovičák, zodpovedný za organizáciu majstrovstiev Slovenska.

V headise sa dá hrať aj štvorhra

Po kategórii dvojhier nasledoval turnaj v štvorhrách. Osem nahlásených dvojíc sa predviedlo na ukážkovom turnaji v štvorhrách, ktorého cieľom bolo ukázať divákom, čo všetko sa dá hrať v headise. Tento turnaj vynikal priateľskou atmosférou. Celkovými víťazmi – a teda majstrami Slovenska – sa stali Marián Žigala a Jakub Siladi z Košíc.

Celý turnaj sa niesol v športovom duchu a nepriniesol žiadne zranenie. Môžeme konštatovať, že priniesol veľké spestrenie v nákupnom centre. Od osemfinále bol šampionát vysielaný naživo na huste.tv: www.bit.ly/headis2019.

„Som veľmi rád, že som mal možnosť zastrešiť tento unikátny turnaj. Osobne mám k športu veľmi blízko. Aj keď je headis pre niektorých stále neprebádanou aktivitou, myslím si, že o to viac by sme mali oceniť entuziazmus a výkony zúčastnených,“ povedal rektor UK Marek Števček.

Všetko o prvých majstrovstvách Slovenska v headise nájdete na: www.bit.ly/MS_v_headise.

 

Martin Dovičák, FMFI UK