Univerzita Komenského a Geneton otvorili Výskumné centrum molekulárnej genetiky

Bratislava, 19. 4. 2013: Na Slovensku pribudlo nové špičkové Výskumné centrum molekulárnej genetiky. To dnes otvorili na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Ide o unikátne centrum, ktoré umožní našim vedcom priblížiť sa k svetovej vedeckej špičke.


19. 04. 2013 12.27 hod.
Od: Oddelenie vzťahov s verejnosťou

V súčasnosti sa slovenskí vedci pri skúmaní DNA sústreďovali najmä na jednotlivé časti génov, prípadne malé skupiny génov. Komplexnejšie analýzy väčších úsekov DNA boli príliš zdĺhavé a prácne. Vedci v laboratóriách novovzniknutého výskumného centra budú využívať metódu založenú na tzv. sekvenovaní novej generácie (Next Generation Sequencing - NGS), čo im umožní „prečítať“ aj celý ľudský genóm v nepomerne kratšom čase. „DNA tak bude možné skúmať komplexne a tiež hľadať vzájomné súvislosti v neporovnateľne väčšom rozsahu, čo predstavuje generačný skok oproti možnostiam doteraz používaných metód a prístrojov. Vďaka laboratóriu vybavenému najmodernejšou technikou na výskum sekvenovania nukleových kyselín tak bude možné napríklad identifikovať príčiny ochorení, ktoré doteraz nebolo možné zistiť,“ zdôraznil RNDr. Gabriel Minárik, PhD., vedecký pracovník spoločnosti Geneton.

Vybudovanie tohto centra dostáva slovenských vedcov do pozície porovnateľnej s ich kolegami v iných európskych výskumných centrách. „Stávame sa súčasťou najmodernejšieho výskumu zameraného na komplexné skúmanie DNA. Veľmi významné je, že naši vedci a študenti budú priamo prepojení s praxou. Vďaka najmodernejšej technike sa budú podieľať na bádaní oblastí, ktoré doteraz nebolo možné skúmať,“ uviedol rektor Univerzity Komenského v Bratislave prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD.

Centrum je jedným z výsledkov spoločného projektu Prírodovedeckej fakulty UK a firmy Geneton, ktorá sa ako jedna z mála firiem na Slovensku venuje výskumu v oblasti molekulárnej genetiky. Projekt REVOGENE je podporovaný zo štrukturálnych fondov EÚ, z operačného programu Výskum a vývoj. Generálny riaditeľ Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ - RNDr. Marián Kostolányi uviedol: „Som rád, že priamo na mieste v laboratóriu môžem vidieť, že štrukturálne fondy naozaj prispievajú k získavaniu novej unikátnej techniky a že je tu mladý perspektívny kolektív vedeckých pracovníkov, ktorý je schopný efektívne ju využiť v samotnom výskume. Navyše ma teší, že výsledky výskumu majú z dlhodobého hľadiska potenciál byť využívané v každodennej zdravotnej starostlivosti a pri prevencii ochorení.“

Spoločná iniciatíva prepájajúca akademickú a súkromnú sféru je základom pre úspešný prenos poznatkov z vedy do praxe.

Viac informácií nájdete v májovom čísle časopisu Naša univerzita.



Na slávnostnom otvorení unikátneho výskumného centra sa zúčastnili (zľava) prorektor UK prof. Ján Turňa, prodekan PriF UK prof. Vladimír Kováč, generálny riaditeľ Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ - RNDr. Marián Kostolányi a Ing. Miroslav Klimek z Platobnej jednotky MŠVVaŠ SR.

Výskumná pracovníčka centra Mgr. Silvia Bokorová ukazuje prácu s prístrojom.

Na výskume v centre sa podieľa aj MUDr. Peter Celec.

Foto: OVV RUK