Bratislava bude hostiť celoeurópsku konferenciu mediátorov
Bratislava 16. apríla 2012: „Mediácia pomôže vydláždiť cestu z krízy,“ hovorí Viviane Reding, komisárka EÚ pre spravodlivosť. Či je to tak, alebo nie sa dozvieme na celoeurópskej konferencii EMNI. V dňoch 18. - 20. apríla 2013 sa v Bratislave pod záštitou primátora hlavného mesta SR Milana Ftáčnika uskutoční IV. celoeurópska konferencia mediátorov EMNI pod mottom „Mediácia pomôže vydláždiť cestu z krízy“.
Centrum ďalšieho vzdelávania Univerzity Komenského v Bratislave (CĎV UK) sa podieľa na organizačnom zabezpečení konferencie s medzinárodnou účasťou. V rámci prebiehajúcich príprav poskytlo CĎV UK svoje priestory za účelom koordinácie stretnutí organizačného výboru konferencie. Pre CĎV UK predstavuje možnosť participácie na organizácii podujatia celoeurópskeho charakteru poctu a česť.
Na trojdňovej konferencii sa budú mediátori z 18 európskych krajín venovať témam, ktoré priamo súvisia so skúsenosťami z aplikácie mediácie ako jedného z alternatívnych riešení sporov, predovšetkým v oblasti spolupráce so súdmi, využívaním inštitútu mediácie v občianskych súdnych poriadkoch jednotlivých krajín a pomoci pri znižovaní nárastu sporov na súdoch.
Témou prednášok a panelových diskusií budú špecifické formy mediácie predovšetkým so zameraním na interkultúrnu, medzigeneračnú a rodinnú mediáciu, riešenie problémov imigrantov, rómska mediácia, rovesnícka mediácia, ako aj systém výučby a vzdelávania mediácie na školách rôznych typov, informuje František Kutlík, predseda organizačného výboru IV.EMNI konferencie.
V súlade s aktivitami a záujmom Európskej komisie, predovšetkým osobne Viviane Reding, komisárky EÚ pre spravodlivosť, bude jednou z kľúčových tém konferencie aj otázka cezhraničnej mediácie. Potenciálom cezhraničnej mediácie je oveľa komplexnejšie riešiť spory vznikajúce v dôsledku rozdielnych vnútroštátnych právnych predpisov a jurisdikcie, ako aj vzhľadom na praktické aspekty, akými sú náklady a jazyková bariéra. Ako totiž vyplýva z nedávnej štúdie financovanej EÚ - len v dôsledku nevyužitia mediácie došlo v EÚ k strate času zodpovedajúceho v priemere 331 až 446 dňom, pričom dodatočné právne náklady sa pohybovali v rozmedzí 12 471 – 13 738 EUR na prípad. „Mediácia môže prispieť ku konštruktívnemu urovnaniu sporu medzi podnikmi, zamestnancami a zamestnávateľmi, prenajímateľmi a nájomcami alebo rodinnými príslušníkmi, etnickými skupinami či generáciami, a to takým spôsobom, že môže dôjsť nielen k vyriešeniu sporu, ale aj k zlepšeniu vzťahov medzi jednotlivými stranami sporu,“ hovorí Ing. Bronislava Švehláková, rodinná mediátorka.
Takýto výsledok nemožno očakávať pri súdnych konaniach. Mimosúdne urovnávanie sporov šetrí zdroje dostupné v rámci justičného systému a zároveň môže prispieť k zníženiu právnych nákladov. Vďaka elektronickému urovnávaniu sporov sa mediácia stáva čoraz prístupnejšou aj pri dlhých vzdialenostiach, najmä pri spotrebiteľských sporoch. Chýbajú však cezhraničné pravidlá, na základe ktorých by strany sporu získali istotu ohľadne tohto procesu a jeho vykonateľnosti, čo je jednou z výziev pre závery bratislavskej európskej mediačnej konferencie.
Ing. Veronika Hrdličková
Centrum ďalšieho vzdelávania
Univerzita Komenského v Bratislave