Univerzita Komenského sa v lete venuje aj deťom
Bratislava, 11. júla 2013: Univerzita Komenského v Bratislave (UK) nezabúda v lete ani na tých najmenších. Pre deti pripravila rozmanité vzdelávacie aktivity, ktorými im spestruje letné prázdniny.
Veľkému záujmu detí sa už tradične teší Detská Univerzita Komenského, spoločný projekt UK a Divadla Aréna. Jedenásty ročník tejto detskej letnej školy odštartoval 3. júla 2013. Počas júla a augusta (vždy v stredu) si deti vypočujú napríklad to, prečo a ako vzniká obývateľná planéta, prečo nemôžeme žiť bez chémie alebo prečo sa bojíme vírusov. Posledná deviata prednáška, ktorá bude spojená s promóciou, sa uskutoční v Aule UK 28. augusta 2013. „Prednášať detskému auditóriu je pre odborníkov našej univerzity nielen potešením, ale zároveň i poctou,“ hovorí rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD., ktorý si úlohu prednášajúceho v Detskej Univerzite Komenského vyskúšal vlani – s témou Prečo nám peľ prezrádza zdravé prostredie?
Deti z Turca sa môžu zapojiť do Martinskej letnej detskej univerzity, ktorú spoluorganizuje Jesseniova lekárska fakulta UK. Škola trvá jeden týždeň – od 8. do 12. júla. Podmienkami pre získanie titulu Bakalárček a Magisterček je absolvovanie aspoň 4 prednášok, účasť na 4 workshopoch a prezentácia svojho individuálneho, prípadne skupinového projektu.
Najstaršia slovenská univerzita podporuje v lete aj pohybové aktivity detí. Pedagógovia Fakulty telesnej výchovy a športu UK pripravili pre deti vo veku 6 – 14 rokov Športové prázdniny. Tento týždenný denný tábor sa koná v 5 turnusoch a deťom ponúka zaujímavý športový program, ktorého súčasťou sú okrem tradičných športov a športových hier i menej tradičné športy, ako napríklad frisbee, florbal či hádzanie šípok. Lákadlom pre deti je i golf, ktorého výučba bude prebiehať vo fakultnom Golfovom akademickom centre.
Na Prírodovedeckej fakulte UK sa od 19. do 23. augusta 2013 uskutoční už 9. ročník vzdelávacieho programu Týždeň prírody. Jeho cieľom je budovať pozitívny citový vzťah k životnému prostrediu a zvyšovať vedomostnú úroveň detí predovšetkým v oblasti geografie, genetiky, jadrovej chémie, antropológie či environmentalistiky.
„Vzdelanie je jednou z najdôležitejších devíz, s ktorými mladí ľudia vstupujú do života. Cieľom letných vzdelávacích aktivít, ktoré pre deti každoročne organizujeme, je posilnenie tohto vedomia už v útlom veku,“ dodáva rektor UK.
Foto: © Peter Procházka