Študenti Letnej univerzity slovenského jazyka a kultúry majú za sebou prvý týždeň vzdelávania
Bratislava, 16. júla 2013: Takmer stovka nadšencov ľubozvučnej slovenčiny až z ďalekého Japonska, Vietnamu, Brazílie či Kanady uprednostnila pred relaxom a zábavou náročné štúdium. Po slávnostnom otvorení Letnej univerzity slovenského jazyka a kultúry v pondelok 8. júla 2013, kedy sa študentom letnej univerzity prihovoril rektor Univerzity Komenského v Bratislave (UK) prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD., sa začal trojtýždňový maratón zdokonaľovania sa v slovenčine.
Centrum ďalšieho vzdelávania UK (CĎV UK) pripravilo pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v poradí už 23. ročník Letnej univerzity slovenského jazyka a kultúry. Zúčastňujú sa na nej študenti zo 16 krajín, ktorí majú záujem zdokonaľovať sa v jazyku svojich predkov a chcú poznať kultúru, históriu a súčasný život na Slovensku. Najmladší účastník má 14 rokov, najstarší 63 rokov. Najpočetnejšiu skupinu tvoria mladí ľudia vo veku 18 – 24 rokov. Medzi najzastúpenejšie krajiny tohtoročnej letnej školy patria Srbsko, Ukrajina, Maďarsko, Poľsko či Rusko.
Riaditeľka CĎV UK PaedDr. Janka Chládecká, PhD., hovorí: „Naši študenti majú za sebou vstupné testy a prvý týždeň zdokonaľovania sa v slovenčine. Interaktívna výučba so zameraním na komunikáciu, gramatiku, fonetiku a reálie Slovenska je doplnená zábavnými, vedomostnými a športovými súťažami.“ V rámci spoznávania Slovenska čaká na študentov už od stredy 17. júla exkurzia po Slovensku. „V priebehu troch dní sa pokúsime priaznivcom slovenčiny priblížiť históriu, kultúru a prírodné krásy Slovenska,“ dodáva riaditeľka CĎV UK.
„Čo vedie ľudí z rôznych krajín sveta k zdokonaľovaniu sa v slovenčine? Je to predovšetkým štúdium na slovenských vysokých školách, podnikateľské zámery a v neposlednom rade - láska,“ prezrádza PhDr. Katarína Nevrlová, koordinátorka letnej univerzity CĎV UK.
Pre zaujímavosť – v tohtoročnej letnej škole možno nájsť okrem stredoškolských či vysokoškolských študentov i jedného seniora na dôchodku, lyžiarsku inštruktorku z Japonska, psychiatričku zo Sýrie, etnologičku či terapeutku.