Detská Univerzita Komenského o Bratislave otvorila 11. ročník
V Aule Univerzity Komenského v Bratislave sa dnes uskutočnila slávnostná imatrikulácia malých študentov úspešného projektu Detská Univerzita Komenského. Na úvod 11. ročníka si vypočuli prednášku primátora mesta Bratislava doc. Milana Ftáčnika o tom, prečo je Bratislava hlavné mesto Slovenskej republiky.
Rektor UK prof. Karol Mičieta uviedol, že je rád, že názov Bratislavy sa skladá len z desiatich písmen, a nie napr. zo 163 písmen. „Veď viete si predstaviť, že by sme do kolónky miesto narodenia alebo bydlisko uvádzali: Krung-thep-maha-nakorn-boworn-ratana-kosin-mahintar-ayudhya-amaha-dilok-pop-nopa-ratana-rajthani-burirom-udom-rajniwes-mahasat-arn-amorn-pimarn-avatar-satit-sakattiya-visanukam? Takto totiž znie najdlhší názov mesta na svete, hlavného mesta Thajska, po slovensky Bangkok,“ povedal s úsmevom rektor UK.
Okrem rektora UK deti pozdravil aj riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo i starostka mestskej časti Bratislava-Staré mesto Tatiana Rosová.
Po imatrikulačnom sľube študentov Detskej Univerzity Komenského primátor Bratislavy Milan Ftáčnik ozrejmil, prečo je práve Bratislava hlavným mestom Slovenskej republiky. Keď sa povie Bratislava, deti ako prvé napadne Bratislavský hrad, Dunaj či sídlo prezidenta. „Presne s hradom a riekou Dunaj sa spája aj dôvod, prečo bola spomedzi slovenských miest ako hlavné mesto zvolená Bratislava,“ vysvetlil primátor. Pôvodne sa uvažovalo aj s inými mestami ako Nitra či Turčiansky sv. Martin. Kľúčovou historickou udalosťou bola bitka v roku 907 medzi Bavormi a Maďarmi, ktorú vyhrali Maďari, a Bratislava sa tak stala hraničným mestom uhorského kráľovstva.
Veľmi dobrý vzťah k mestu mal Žigmund Luxemburský, ktorý chcel z Bratislavského hradu vybudovať najväčší hrad v strednej Európe a urobiť z neho cisársku rezidenciu. Hoci sa mu to nepodarilo, zostala po ňom Žigmundova brána na hrade a erb mesta z roku 1436, ktorý Bratislava používa dodnes. Prešporok bol za hlavné mesto Uhorska vyhlásený uhorským snemom v roku 1536.
V novodobej histórii sa Bratislava stala hlavným mestom neoficiálne 4. februára 1919, keď do mesta prišla československá vláda a Bratislava sa stala sídlom vlády. Oficiálne ju za hlavné mesto vyhlásili v júni 1919 Versaillskou zmluvou. Medzitým sa mesto krátko volalo Wilsonovo mesto.
Pozrite si video z otvorenia.
Detská Univerzita Komenského bude pokračovať každú prázdninovú stredu v Divadle Aréna. Počas júla a augusta si deti vypočujú napríklad, prečo musíme cvičiť, prečo a ako vzniká obývateľná planéta, prečo nemôžeme žiť bez chémie alebo prečo sa bojíme vírusov. Posledná deviata prednáška, ktorá bude spojená s promóciou, sa uskutoční opäť v Aule UK dňa 28. augusta.
Okrem prednášok na deti čakajú zaujímavé workshopy (architektonický, IT, workshop v Slovenskej národnej galérii), výlety a sprievodné aktivity. Malí študenti navštívia napríklad elektráreň Mochovce či výrobný závod Volkswagen Slovakia.
Viac informácií na: www.duk.sk
11. ročník Detskej Univerzity Komenského otvoril rektor UK Karol Mičieta.
Malí študenti sa dozvedeli, prečo je Bratislava hlavným mestom Slovenska.
Foto: Vladimír Kuric
Viac fotografií nájdete na: www.facebook.com/Comenius.University