Stovka krajanov zažije „slovenského Mikuláša“

Bratislava, 30. novembra 2012: V dňoch 5. až 7. decembra 2012 zavíta na Slovensko stovka krajanov - 80 žiakov základných škôl a 20 pedagógov z Rumunska, Srbska, Maďarska, Poľska, Ukrajiny a Chorvátska. Zaujímavý program pre nich pripravili Centrum ďalšieho vzdelávania Univerzity Komenského v Bratislave (UK) a Sekcia medzinárodnej spolupráce Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Zámerom ich predvianočného pobytu je priblíženie atmosféry Mikuláša a blížiacich sa Vianoc v Bratislave.


30. 11. 2012 08.42 hod.
Od: Oddelenie vzťahov s verejnosťou

Pre krajanov sú pripravené športové súťaže, prehliadka mesta Modra, pásmo bábkových inscenácií či workshop. Pedagógovia sa môžu tešiť na operu Aida v Slovenskom národnom divadle. „Súčasťou programu krajanov na Slovensku bude aj prijatie pedagógov rektorom Univerzity Komenského prof. RNDr. Karolom Mičietom, PhD., presne na Mikuláša – 6. decembra,“ uviedla Ing. Veronika Hrdličková z Centra ďalšieho vzdelávania UK. Okrem návštevy historickej budovy najväčšej a najstaršej slovenskej univerzity čaká na pedagógov prezentácia Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike, obed v podobe tradičnej židovskej kuchyne i prehliadka židovskej synagógy.

Zaujímavý mikulášsky program je pripravený aj pre deti. „V Divadle Aréna sa im prihovorí riaditeľ divadla Juraj Kukura, ktorý predstaví projekt Detskej Univerzity Komenského. Čaká ich tu aj vystúpenie folklórneho súboru Madovec, ktorý združuje deti a mládež so sluchovým postihnutím, a vystúpenie folklórneho súboru Malíček,“ prezrádza Veronika Hrdličková.

Krajania absolvujú aj exkurziu na Bratislavskom hrade, tvorivé dielne v dome umenia pre deti - Bibiana a vianočné trhy v centre mesta. Deň plný nových zážitkov zavŕši detské divadelné predstavenie Muflón Ancijáš v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava. Krajania sa rozlúčia s Bratislavou v piatok 7. decembra 2012.